ROZHODL. Brazilec Oscar si pohrál s obranou Sparty a vstřelil jediný gól zápasu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Sparta - Chelsea 0:1, český tým ztratil remízu osm minut před koncem

• 167
Statečný a nebojácný výkon předvedli sparťanští fotbalisté proti slavné Chelsea, ale nestačilo to ani na remízu. V úvodním zápase vyřazovací části Evropské ligy prohráli 0:1. Když už se zdálo, že vybojují nadějnou bezbrankovou remízu, rozhodl osm minut před koncem Oscar.

Brazilský ofenzivní záložník byl na hřišti sotva pár vteřin, když se zasadil o rozhodující okamžik zápasu. Narazil si s Hazardem, obešel Švejdíka a lehce překonal bezmocného brankáře Vaclíka - 0:1.

Sparta tak pojede do Londýna k odvetě, která je na programu příští čtvrtek, s jednogólovým mankem. Aby postoupila, musí v britské metropoli bezpodmínečně vyhrát.

Český tým přitom předvedl slušný výkon, za který se nemusí stydět. Největší šanci Sparta měla v šestnácté minutě. Obránce Zápotočný odcentroval za defenzivní linii Chelsea, kde se zjevil Lafata. Zimní posila za dvacet milionů z Jablonce však v záklonu vysoko přestřelila a vyprodaný letenský stadion jen zklamaně vzdechl.

utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

"Tomáš Zápotočný mi to krásně nacentroval, ale já jsem byl v záklonu, takže jsem to měl na dlouhou nohu," mrzelo Lafatu. "Možná kdybych to trefil trochu hůř, tak by to tam nějak skončilo. Bohužel jsem vystřelil nártem naplno a minul."

Přestože akce neskončila gólem, znamenala hodně - svěřenci trenéra Lavičky zjistili, že se dá hrát i proti Chelsea. A od té doby byli vyrovnaným soupeřem.

Přitom začátek zápasu takový průběh ani v nejmenším nenaznačoval. Aktuální vítěz Ligy mistrů roztáčel na trávníku pořádný kolotoč. Hlavy domácím motal hlavně šikovný ofenzivní záložník Marin, jenž tentokrát nastoupil místo Oscara, pozdějšího kata.

Chelsea poprvé zahrozila ve čtvrté minutě, kdy z dvaceti metrů vystřelil Lampard, ale pozorný brankář Vaclík míč chytil. A po rychlém protiútoku na levé straně neuspěl ani Hazard, neboť ho domácí obránci vytlačili z dobrého úhlu.

V tu chvíli ještě hostující trenér Benítez, jenž postával u postranní čáry jen v obleku bez teplého kabátu nebo bundy, svému týmu tleskal. Ale jen o pár minut později už na hřiště rozzlobeně posílal připomínky.

Spartu totiž nakopla zmíněná příležitost Lafaty. A nebyla to jediná šance. Krátce nato pálil Kadlec do stopera Cahilla a kapitán Matějovský vysoko přestřelil. Brankář Čech musel zasahovat po střele Krejčího, jenž se do míče opřel netypicky pravačkou.

"Od patnácté minuty jsme hráli dostatečně aktivně a vytvořili jsme si i nějaké šance. Ale chyběla nám efektivita. Proti takovému soupeři, jako je Chelsea, si moc šancí nevytvoříte. A když už se do nich dostanete, musíte je proměnit," řekl trenér Lavička po zápase.

Domácí předvedli nebojácný výkon, který podpořili pevnou defenzivou. K tomu přispěl také mladíček Hybš, jenž ze sestavy vytlačil dlouholetou stálici Pamiče. Počínal si přesně podle svého vzkazu na Twitteru: "Dnešek nejde prožít podruhé, a tak mu věnuji své absolutní soustředění, své srdce, svou duši!"

Ve druhém poločase to mohl být právě talent s šikovnou levačkou, kdo rozhodne. Krátce po přestávce se nerozpakoval a z víc než dvaceti metrů vypálil na bránu brankáře Čecha. Míč však mířil přesně doprostřed.

Gólových příležitostí ubylo na obou stranách. Přestože na Spartě bylo znát vyčerpání z neustálého napadání soupeře, postupem času mohla myslet na senzační výsledek.

Nakonec ovšem sny rozmetal náhradník Oscar... A mohlo být ještě hůř - to když Torresovu ránu jen s námahou vytáhl gólman Vaclík nad břevno.