Severní Korea provedla jaderný test, potřetí v historii

  • 377
Severní Korea potřetí v historii odpálila jadernou nálož. Američtí seismologové naměřili v oblasti její atomové střelnice otřesy o síle 4,9. Je to víc, než při posledním pokusu v roce 2009. KLDR navíc uvedla, že se jí bombu podařilo zmenšit, což alarmovalo experty na jadernou bezpečnost. Pchjongjang tím potvrdil, že pokračuje ve vývoji atomových zbraní.

Podzemní test potvrdila sousední Jižní Korea, následně o úspěšném pokusu informovala i samotná KLDR. Severokorejská zpravodajská agentura zároveň s uspokojením konstatovala, že test proběhl "velmi bezpečně a precizně".

Experty alarmoval dovětek o tom, že nálož byla "zmenšená". Může to totiž znamenat, že KLDR pokročila v krocení jádra a blíží se k výrobě nukleární hlavice, kterou by byla schopna nést její raketa dlouhého doletu.

Tu Pchjongjang úspěšně vypustil v prosinci, jejím cílem byla orbita. Svět to však okamžitě odsoudil jako test balistické střely dlouhého doletu. Ba co více, vedení severokorejské armády přidalo jasné varování: "Nezakrýváme skutečnost, že družice a rakety dlouhého doletu, v jejichž vypouštění budeme pokračovat, jakož i jaderný test, který vykonáme, budou mířit na Spojené státy."

Proti testu se postavila i Čína

Jaderný test ultrakomunistického režimu odsoudil nejen Západ či generální tajemník OSN, ale třeba i Moskva. Všichni zdůrazňují, že je to nejen porušení rezolucí OSN, ale i nebezpečný čin, který dále destabilizuje již tak rozbouřený region.

Výbuch silnější než minule

Jihokorejské ministerstvo obrany oznámilo, že úterní jaderný výbuch odpovídal síle nejméně deseti kilotun TNT. To je zhruba poloviční síla pumy Fat Man, kterou v srpnu 1945 svrhly Spojené státy na japonské město Nagasaki.

Síla seismické aktivity, kterou třetí jaderný test KLDR vyvolal, byla podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii 4,9 stupně. To je víc než při druhém výbuchu, který Severní Korea uskutečnila v roce 2009; tehdy odborníci naměřili otřesy o magnitudu (síle) 4,52, napsala agentura Reuters.

Americký prezident Barack Obama označil severokorejský výbuch za hrozbu, a to nejen pro USA, ale i mezinárodní mír vůbec. Šéf Bílého domu proto vyzval k "urychlené a věrohodné" mezinárodní akci.

Napjatě se očekávala zejména reakce Číny, která je již jediným opravdovým, byť stále váhavějším, spojencem nevyzpytatelného režimu. Ta se proti testu KLDR postavila a svého spojence vyzvala, aby se držel závazků a vyvaroval akcí zhoršujících situaci na Korejském poloostrově. Již při nedávném úspěšném testu severokorejské rakety Peking vyjadřoval nevoli nad postupem KLDR.

"Jde o pevný postoj Číny dosáhnout denuklearizace Korejského poloostrova a zabránit šíření jaderných zbraní, stejně jako udržet mír a stabilitu severovýchodní Asie," uvedlo v prohlášení čínské ministerstvo zahraničí.

Britský ministr zahraničí William Hague, jehož země patří ke stálým členům Rady bezpečnosti OSN (spolu s USA, Francií, Čínou i Ruskem), uvedl, že "se zeměmi rady začnou ihned jednat o rozhodné odpovědi". Zvláštní zasedání Rady bezpečnosti je plánováno na úterní třetí hodinu odpolední (našeho času).

ČR postup KLDR odsoudila

Ministerstvo zahraničních věcí ČR důrazně odsuzuje jadernou zkoušku, o jejímž provedení Korejská lidově demokratická republika (KLDR) informovala dne 12. 2. 2013.

Tento jaderný test je jednoznačným porušením mezinárodních závazků KLDR, zvláště rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 1718, 1874 a 2087. Provedení jaderné zkoušky je vysoce nezodpovědný a politováníhodný akt, který vážně ohrožuje stabilitu a mír na Korejském poloostrově i v celém regionu.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyzývá KLDR k okamžitému dodržování všech mezinárodních závazků a naplňování příslušných rezolucí OSN.

Zdroj: MZV

Jižní Korea, která je se svým severním sousedem technicky stále ve válečném stavu, už v reakci na údajný test zvýšila pohotovost své armády. Japonsko svolalo zasedání národní bezpečnostní rady.

Byl to již třetí test KLDR

Severní Korea v minulosti zkušebně odpálila dvě jaderné bomby, v letech 2006 a 2009. Testy vždy následovaly pokus o odpálení rakety. Pchjongjang má ve svém arzenálu několik jaderných bomb vyrobených buď z vysoce obohaceného uranu, nebo plutonia. 

Experti mají za to, že Pchjongjang dosud nezvládl potřebné technologie k výrobě raketové hlavice, která by mohla jadernou bombu nést. Je však otázka, jak úspěšný byl v tomto směru úterní test.

Zbídačená země využívá svého zkázonosného arzenálu, aby od mezinárodního společenství vymámila potravinovou pomoc výměnou za slib zmrazení dalších jaderných či raketových testů. Šestistranné rozhovory o jaderném odzbrojení nevyzpytatelného režimu zatím vždy skončily ve slepé uličce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue