Sněhová bouře v USA: statisíce lidí bez proudu, několik mrtvých

  • 31
Sněhová bouře "Nemo", která v pátek zasáhla severovýchod Spojených států a část Kanady, si už vyžádala nejméně sedm životů. Bouře ochromila leteckou dopravu, v USA se ocitlo 700 tisíc lidí bez elektřiny. Stát Massachusetts musel kvůli zvednuté vodní hladině evakuovat několik pobřežních obcí.

Tři newyorská letiště v sobotu ráno místního času obnovila částečně provoz, ale letiště v Bostonu zůstalo uzavřeno. Během soboty bylo zrušeno asi 2 200 letů, takže od pátku v zemi odvolali přes 7 000 letů. Provoz by se měl vracet k normálu až v neděli. Nejezdí ani vlaky, když společnost Amtrak zastavila provoz od New Yorku směrem na sever. Pošta uzavřela své odbočky a v sobotu na severovýchodě země v oblasti Nová Anglie přestala doručovat zásilky.

Kvůli bouři zatím přišlo o život nejméně sedm lidí - tři v USA a tři v Kanadě. Ve státě New York ztratila 18letá řidička na zasněžené vozovce kontrolu nad autem a přejela seniora. V Connecticutu auta usmrtilo dalšího chodce a v New Yorku zahynul třiadvacetiletý muž při odklízení sněhu u domu, když jeho pluh sjel ze silnice. V Hamiltonu v kanadské provincii Ontario zemřela 80letá žena poté, co při odklízení sněhu před svým domem zkolabovala.

V Bostonu se jedenáctiletý chlapec udusil kysličníkem uhelnatým, když seděl v autě s běžícím motorem, zatímco jeho otec odklízel sníh. Výfuk zakrývala sněhová závěj, takže se jedovatý plyn vracel do vozu.

Ve státě Massachusetts evakuovali několik pobřežních obcí

V Hartfordu ve státě Connecticut za sebou bouře nechala 85 centimetrů sněhu. V Portlandu v Maine napadalo 73 centimetrů sněhu. Byl tak překonán místní rekord z roku 1979. Starosta Hartfordu Pedro Segarra řekl, že musel zastavit čištění ulic, protože stroje nezvládaly příval sněhu, který přibýval tempem deset centimetrů za hodinu. "Nikdy jsem neviděl, že by napadlo tolik sněhu najednou," řekl.

Meteorologická služba očekává v Bostonu skoro metr sněhu, což by překonalo místní rekord z roku 2001 - 70,1 centimetru. Místní arcidiecéze doporučila věřícím, aby pečlivě zvážili, zda v neděli půjdou na bohoslužby. Místy na východním pobřeží poklesla teplota kvůli studenému větru až na minus 30 stupňů Celsia. Na bostonském letišti byly zaznamenány poryvy větru o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, v Cuttyhunku ve státě New York přes 130 kilometrů za hodinu.

Úřady v Massachusetts nařídily kvůli velkému příboji a zvednuté mořské hladině evakuaci několika obcí na pobřeží.

Jaderná elektrárna se automaticky odstavila

Hlavním problémem se staly výpadky proudu. Podle televize CNN postihly přes 700 tisíc lidí, z toho zhruba polovinu v samotném Bostonu. V milionovém státečku Rhode Island se pak bez elektřiny ocitl téměř každý pátý obyvatel. K výpadku proudu došlo i v jaderné elektrárně v Plymouthu ve státě Massachusetts, situaci ale zachránily záložní generátory, elektrárna se automaticky odstavila.

 Zhruba 90 procent města, které se do americké historie zapsalo přistáním lodi s "otci poutníky", se nicméně ocitlo ve tmě.

Guvernéři států Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New York a Maine vyhlásili již v pátek nouzový stav a na řadě komunikací zakázali provoz, aby usnadnili přesun záchranné služby a hasičů.

Guvernér Massachusetts Deval Patrick vyhlásil zákaz vyjíždět s automobily od 16 hodin tamního času. Lidem poradil, aby pokud možno pracovali z domova. Stát rovněž povolal na pomoc pět tisíc příslušníků národní gardy.

Newyorský starosta Michael Bloomberg v pátek uvedl, že není důvod k panice. "Zůstaňte doma a přečtěte si nějakou dobrou knihu," vyzval obyvatele největšího města USA.

Sníh zasypal i newyorský Times Square

, Lidové noviny, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue