V Soči se rok před olympiádou staví ostošest (6. února 2013) | foto: AP

V Soči se rok před olympiádou staví ostošest (6. února 2013) | foto: AP | foto: AP

Olympijská sportoviště v Soči stavějí otroci, tvrdí ochránci práv

  • 37
Přesně rok před začátkem olympijských her v ruském Soči vydala mezinárodní organizace Human Rights Watch zprávu, v níž konstatuje, že olympijská sportoviště stavějí v podstatě nevolníci. Pracují dvanáct hodin denně sedm dní v týdnu, často nedostávají plat a zaměstnavatelé jim odebírají doklady.

Zaměstnanci mezinárodní organizace Human Rights Watch hovořili s šestašedesáti dělníky, kteří na olympijských objektech pracují. Většinou šlo o "gastarbeitery" ze středoasijských republik, hlavně z Tádžikistánu, Kyrgyzstánu či Uzbekistánu.

Z rozhovorů podle Human Rights Watch vyplynulo, že dělníci pracují v krajně obtížných a navíc nezákonných podmínkách.

Některým zaměstnavatelé dávají plat až s půlročním zpožděním, nebo dokonce vůbec, konstatuje zpráva. Prakticky všichni dělníci potvrdili, že pracují dvanáct hodin denně sedm dní v týdnu, za měsíc mají tak dva dny volna.

Firmy, které je zaměstnávají, jim odebírají cestovní pasy i jiné osobní dokumenty, které je opravňují v Rusku pracovat. To znamená, že dělníci jsou v Soči v podstatě uvězněni.

Práva dělníků nikdo neporušuje, brání se Kreml

Human Rights Watch se na podmínky dělníků zeptala i oněch společností. Odpověděla například státní firma jménem Olimpstroj s tím, že za poslední dva roky provedla na staveništích v Soči 1 300 inspekcí. Nacházela prý hlavně nedostatky v bezpečnostních opatřeních na stavbě.

Pět žalob, kterým Olimpstroj čelil v souvislosti s nevyplacenými mzdami, už je podle firmy vyřešených. Všichni postižení už své peníze dostali, a to v plné výši, napsala firma.

V ruské vládě má olympijskou stavbu na starosti vicepremiér Dmitrij Kozak. "K masovým narušením práv dělníků, kteří staví olympijské objekty, nedochází," konstatoval prostě. "Pokud se takové případy objeví, a při tak ohromném rozsahu projektu se nemohou neobjevit, nemají masový charakter." ¨

Šest společností, které stavějí na břehu Černého moře, na dotazy Human Rights neodpovědělo, uvedla ruská služba BBC.

Podmínky v Soči kritizuje i Washington

Zprávy o těžkých podmínkách v Soči nejsou úplně nové, hovořila o nich například i loňská zpráva amerického ministerstva zahraničí o problému nucených prací ve světě. Moskvu za počínání v Soči kritizují i ekologové, kteří tvrdí, že olympijské staveniště zcela a nezvratně přetváří unikátní krajinu Soči.

Human Rights doporučuje ruské vládě, aby se podmínkami na olympijské stavbě začala rychle a pečlivě zabývat. Aby vyšetřila případy společností, které dělníkům odebírají cestovní pasy, nevyplácejí jim peníze a odmítají s nimi podepsat zákonnou pracovní smlouvu.

Průměrná výplata stavebního dělníka v Soči se podle Human Rights Watch pohybuje mezi 14 a 19 tisíci rublů, což je v přepočtu něco mezi devíti a dvanácti tisíci korun.

Soči, Krasnodarský kraj, Rusko

Soči, Krasnodarský kraj, Rusko


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video