Barták je vinen, za znásilnění svých asistentek půjde na 14 let za mříže

  • 342
Lékař Jaroslav Barták dostal za zneužívání a znásilňování svých asistentek 14 let vězení. Soud mu také nařídil nahradit poškozeným ženám vzniklou újmu. Soudce odmítl Bartákovo tvrzení, že celá kauza je spiknutí vůči němu. Verdikt není pravomocný, Barták se proti němu na místě odvolal.

Barták, který celou dobu působil velice klidně a sebevědomě, byl po vynesení verdiktu očividně rozrušený, jako by nemohl výši trestu uvěřit.

Předseda senátu Stanislav Králík Bartákovi přikázal nahradit poškozeným ženám vzniklou újmu, dohromady celkem 1,5 milionu korun. Právě výpovědi 11 poškozených bývalých asistentek byly podle Králíka pro výši trestu stěžejní.

Obhajoba se celou dobu snažila znevěrohodnit jednotlivé asistentky tvrzením, že znásilnění nahlásily až po medializaci prvního případu. Podle soudce však není důvod, proč by ženy vypovídaly tendenčně či účelově.

Králík rovněž zpochybnil argument, že celý případ je spiknutím proti Bartákově osobě. "Vyžadovalo by to proškolení všech poškozených, jejich rodinných příslušníků," konstatoval soudce. Množství skutkových podstat bylo podle Králíka nebývalé.

Pro Bartáka navíc podle Králíka nesvědčila žádná polehčující okolnost, proti níž naopak stály doba, po kterou Barták své asistentky napadal, a následky, které svým jednáním způsobil. Lékař navíc už měl v trestním rejstříku jeden záznam. Svou asistentku (nefigurující v tomto případu), měl fyzicky napadat. Případ však v roce 2009 skončil narovnáním.

Barták se na místě odvolal

Chlípný lékař se na místě odvolal. Nesouhlasí jak s výrokem o vině, výší trestu, tak se statisíci korun, které musí poškozeným dívkám zaplatit na odškodném. Je tak jisté, že se případ přesune k Vrchnímu soudu v Praze. Bartákův advokát František Novotný po vyhlášení rozsudku naznačil, že se nebude snažit docílit plného osvobození svého klienta, ale spíše snížení trestu. Jaký trest by podle něj byl přiměřený, ale novinářům neřekl.

Státní zástupkyně Jana Murínová byla s rozsudkem spokojena, přesto si ponechala lhůtu na odvolání. "Je to spíše z opatrnosti," vysvětlila po skončení jednání. Přesto předpokládá, že se neodvolá ani proti výši trestu, ani proti faktu, že městský soud poslal Bartáka do věznice s ostrahou. Podle zákona by totiž měl být zařazen do zařízení se zvýšenou ostrahou.

Verdikt oddálil kolaps přísedící

Soudce začal obsáhlý rozsudek číst několik minut po půl třetí odpoledne. Jaroslava Bartáka uznal vinným z napadání svých asistentek, dohromady ze čtrnácti trestných činů. K výši trestu se už však nedostal.

Jedna z přísedících se totiž zhruba po půlhodině najednou skácela k zemi. Její kolegové ji zvedli ze země a posadili na židli, soudkyni však bylo očividně stále nevolno. Soudce Králík proto jednání přerušil, pro přísedící přijela záchranka. K vyhlášení rozsudku se soudce vrátil zhruba po dvaceti minutách.

Rozsudku předcházelo jednání, které běželo od středečního rána, kdy začaly závěrečné řeči. Státní zástupkyně Jana Murínová pro Bartáka požadovala patnáctiletý trest, jeho obhájci naopak úplné zproštění viny (více zde).

Je to spiknutí, tvrdil Barták od začátku

Na Bartákův případ upozornila v srpnu 2011 jako první MF DNES, když zveřejnila příběh tehdejší lékařovy asistentky Lucie. Ta popsala, co se dělo na pracovní cestě na Filipíny. Barták ji tam prý brutálně bil a sexuálně napadal. Navíc jí vzal cestovní pas. Tehdy dvaadvacetiletou dívku zachránil až český velvyslanec v Manile Josef Rychtar (celý příběh si přečtěte zde).

Policie spolumajitele modřanské polikliniky zatkla na pražském letišti po příletu z rodinné dovolené v Turecku. Už tehdy Barták prohlásil, že je to spiknutí. Soud následně akceptoval uvalení vazby, ve které lékař strávil téměř rok a půl.


Nejlepší videa na Revue