Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček | foto: David Neff, MAFRA

Žalobu z velezrady na Klause podpořilo už 20 senátorů a 61 tisíc lidí

  • 782
Výzvu k podání žaloby na Václava Klause pro velezradu kvůli novoroční amnestii podpořilo ke středečnímu dni už kolem 20 senátorů a přes 61 tisíc lidí. Tu zahájil na konci ledna protikorupční aktivista a podnikatel Karel Janeček spolu se sedmnácti občanskými iniciativami a několika známými osobnostmi.

Janeček už osobně mluvil s deseti senátory, jeho tým pak přesvědčil dalších deset. "Na své straně zatím máme zhruba dvacítku členů Senátu. K tomu, aby se podal podnět k hlasování, je potřeba získat podporu třetiny senátorů," řekl podnikatel iDNES.cz.

Teoreticky mu tak chybí pouze sedm členů horní komory parlamentu, aby se mohlo hlasovat o případném podání žaloby proti Klausovi (více o výzvě čtěte zde). Podle Janečka dosluhující prezident "spáchal zločin", když při udělení novoroční amnestie "skutečně poškodil právní stát".

Protikorupční aktivista zároveň přiznává, že šance na odsouzení za velezradu je malá, ale to podle něj není podstatné. "Je třeba ukázat, že to, co já považuji za zločin, mu nemůže projít bez povšimnutí," prohlásil Janeček. "Jako pozitivní vidím také samotný fakt, že lidé v této zemi se umějí ozvat, a dokazují tak, že jim na stavu demokracie v Česku záleží," doplnil. Vítá proto fakt, že Klausovi nyní kvůli amnestii důvěřuje pouze každý čtvrtý Čech (více zde).

Senát se výzvou zabývat musí, myslí si Gajdůšková

"Jestliže takto velký počet lidí cítí, že byli zrazeni a že byly porušeny principy právního státu, tak my máme povinnost se tím zabývat," řekla iDNES.cz první místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, která je mezi dvacítkou senátorů, jež Janeček a jeho lidé přesvědčili.

"Pan prezident formulací amnestie zničil jakékoliv zbytky důvěry ve spravedlnost v této zemi a my musíme udělat všechno pro to, abychom důvěryhodnost právního státu v České republice zase vrátili," vysvětlila.

Návrh na žalobu pro velezradu podle ní bude signálem pro veřejnost, že nikdo v Česku není absolutním vládcem. Podpoří ho podle ní například senátoři František Bublan, Pavel Lebeda či Jiří Dienstbier.

Další senátoři ale váhají. "Přijde na to, co všechno bude žaloba obsahovat," podotkla senátorka Eliška Wagnerová. Jen vyhlášení amnestie totiž podle ní na podání žaloby pro velezradu nestačí, návrh by musel obsahovat i další případné protiprávní kroky Václava Klause. "V jisté senátorské skupince uvažujeme o formulaci té žaloby," dodala s tím, že konkrétní koncepci žaloby zatím zveřejňovat nechce.

Podnikatel Janeček mluví o politickém systému v Česku. Natočeno 2. 10. 2012

2. října 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video