Jsem český Strauss-Kahn, řekl Barták. Žalobkyně pro něj chce 15 let

  • 206
Závěrečnými řečmi začal rozhodující den pro zvrhlého lékaře Jaroslava Bartáka. Obžaloba pro něj chce za několik znásilnění, sexuální nátlak, vydírání a ublížení na zdraví patnáctileté vězení. Bartákovi advokáti naopak tvrdí, že výpovědi asistentek jsou nevěrohodné. Proto žádají zproštění obžaloby, maximálně podmínečný trest.

Na závěrečné řeči a následný rozsudek čekalo v budově Městského soudu několik desítek novinářů. Ti vzhledem k omezené kapacitě jednací místnosti dostávali lístečky s čísly.

Jaroslava Bartáka přivedla eskorta do síně pětadvacet minut po deváté hodině. Rozhodně nevypadal, že by si připouštěl možný vysoký trest - usmíval se, pozdravil se se svými advokáty, celkově působil klidně.

Jako první přednesla svou závěrečnou řeč státní zástupkyně Jana Murínová. Ve stručnosti zopakovala, co se dělo při předchozích jednáních - zejména Bartákovo opakované tvrzení, že jde o komplot proti němu a že žádnou ze svých asistentek neznásilnil. Zmínila rovněž znalecké posudky, které u Bartáka nenašly žádnou psychickou poruchu (více o názoru znalců se dočtete zde).

Podle žalobkyně si Barták sám podtrhl větev, když soudu předložil alba ze setkání Lions Clubu, na nichž jsou i poškozené. "Na fotkách u stolů přetékajících jídlem a pitím se tváří strnule, vážně. Jediný, kdo si focení užíval, byl pan obžalovaný," podotkla Murínová.

Některé dívky v důsledku Bartákova chování trpí psychickou poruchou. "Pan obžalovaný ve svých asistentkách pěstoval strach," prohlásila žalobkyně. Barták se při tomto výroku lehce pousmál a nechápavě zakroutil hlavou.

S ohledem na závažnost Bartákových činů žalobkyně Murínová navrhla soudu, aby zpřísnil kvalifikaci a zvýšil maximální možnou sazbu z možných 12 let na 17 let a osm měsíců. Za adekvátní trest by Murínová považovala 15 let ve vězení.

Obhájce napadl výpovědi dívek

Jeden z Bartákových obhájců ve své závěrečné řeči napadl výpovědi jednotlivých asistentek. Jedna z nich se podle něj se svým tehdejším zaměstnavatelem vyspala dobrovolně. Podle advokáta je s podivem, že si na údajné znásilnění vzpomněla až po sedmi letech.

Podobné argumenty použil Bartákův právník i pro znevěrohodnění výpovědí dalších dívek. Ani v jednom případě se prý nepodařilo plně dokázat, že by se Barták dopustil znásilnění. Zcela mimo realitu pak prý bylo násilí či výhrůžky. "Je to jen tvrzení a tvrzení," poznamenal k výpovědi jedné asistentky advokát.

Právě kvůli údajné nevěrohodnosti výpovědí jednotlivých asistentek advokát navrhl, aby byl Barták ve všech bodech obžaloby zproštěn viny. Pokud by soud přece jen Bartáka chtěl potrestat, navrhla obhajoba podmínku. Kromě toho zmínil právník i téměř rok a půl dlouhý pobyt ve vazbě. "Nelze přehlédnout ani jeho obecně prospěšnou činnost, kterou celou dobu vykonával v souladu s lege artis (tedy, že poskytoval zdravotní péči v souladu se zákonem a současnými poznatky věd, pozn. red.)," dodal právník.

Další z advokátů odmítl zvýšení sazbu o jednu třetinu. "Jsem přesvědčen, že ta společenská nebezpečnost už pominula," prohlásil.

Barták jako český "DSK"

Poté se do ohrádky před senát postavil sám Barták. "Jsem obviněn ze skutků, které se nestaly, které se neuskutečnily. Tedy nemohou být ani trestnými činy," začal svou závěrečnou řeč Barták.

Barták se ve své řeči přirovnal k Dominiku Straussi Kahnovi či Julianu Assangovi. Cílem celého "spiknutí" podle něj mělo jediný cíl - odstranit ho z vedení pražského Lvího klubu. Organizátory tohoto komplotu podle něj byli advokát Oldřich Choděra, bývalý šéf vojenského zpravodajství Andor Šándor a pravoslavný kněz Eugen Sigismund Freimann.

"Chtěl bych vám, pane předsedo, vážení přísedící, poděkovat, že se už půl roku zabýváte mou maličkostí," pokračoval Barták ve své obhajobě. Zopakoval, že je věřící, a že tak byl veden už od malička. Přitom neopomněl zmínit své vazby na Vatikán, své úspěchy a funkce, které za posledních pětadvacet let vykonával.

"Kdo to sleduje objektivně, tak takováto akce nemá od roku 1990 obdoby. Celá tato mediální akce byla připravena MF DNES. Z toho důvodu, že se mě nebylo možné zbavit jinou cestou," řekl Barták s tím, že podobné procesy neprobíhaly snad ani v 50. letech.


Video