Čchen Kuang-piao nabízí zájemcům čistý vzduch v plechovkách | foto: Profimedia.cz

Čistý vzduch jen v plechovkách a speciálních halách, smog dusí Čínu

  • 13
Špatný stav ovzduší již několik měsíců trápí velké čínské aglomerace. Najdou se však tací, kteří se na otřesných podmínkách rozhodli vydělávat. V Číně již funguje několik společností, které za miliony dolarů staví po celé zemi gigantické haly poskytující opojný zážitek z čistého vzduchu. Někteří to oceňují, jiní volají po komplexnějším řešení.

Čínští obchodníci se vždy dokázali přizpůsobit potřebám trhu. Když jejich domovinu překryla vrstva znečištěného vzduchu, dali se do práce a po několika měsících zaplavily ulice velkých čínských měst speciální roušky, čističky vzduchu a dokonce také čistý vzduch balený v plechovkách. Kam však výnosný byznys posunout? Odpovědí podnikavců jsou gigantické haly poskytující očistný zážitek pro zanesené plíce obyvatel Číny.

Někteří je označují za přerostlé verze skleníků, jiní se jim smějí a titulují je jako nepovedené svatební stany. To však obchodníky nemůže zastavit. Masivní rozšíření podobných hal v Číně ilustrují například dvě nové stavby přímo v areálu jedné z pekingských základních škol, o kterých informuje server Washington Post. V jedné z hal vyrostla šestice tenisových kurtů, v druhé si místní děti mohou zahrát fotbal.

Čistý vzduch v plechovce

Problém znečištění vzduchu se někteří Číňané snaží řešit vskutku originálně. Milionář Čchen Kuang-piao se rozhodl nabízet zájemcům čistý vzduch v plechovkách, který nasbíral v západních regionech Číny. V přepočtu za méně než dvacet korun si tak zájemce mohl pořídit alespoň několik hlubokých nádechů zcela čistého vzduchu. Výtěžek z prodeje plechovek navíc putoval na charitu. "Chci tak vzkázat vládě a velkým společnostem, aby se nezaměřovaly jen na zisk. Měly by myslet na naše děti a vnoučata," sdělil novinářům Kuang-piao.

Do hal je filtrovaný vzduch hnán pomocí trojice velkých vzduchových čerpadel. O to, aby do oázy čistého vzduchu nevniklo ani minimum znečištěné vnější atmosféry, se starají vzduchotěsné dveře.

S originálním nápadem, jak vyřešit stále tíživější problém znečištění vzduchu, přišla čínská společnost Broadwell Technologies sídlící v provincii Šen-čen ve spolupráci se společností UVDI, americkým specialistou na vzduchové filtry určené pro nemocnice, školy, muzea a letiště. Firmy se shodují, že technologicky se nejedná o nic nového, toto konkrétní použití filtrace vzduchu však podle nich nemá obdoby.

"Dosud jsme nepřišli na to, jak spolehlivě vyřešit problém znečištěného vzduchu v Číně," uvedl Siao Lung, ředitel společnosti Broadwell Technologies. A za pravdu mu dává mnoho občanů Pekingu.

Hala s čistým vzduchem za milion

Před několika dny se koncentrace znečištění v pekingském ovzduší zastavila na 650 mikrogramech na metr krychlový, ve speciálně vybudované hale před místní základní školou naměřili neškodných 25 mikrogramů (limitní hodnotou je například ve Spojených státech koncentrace 50 mikrogramů na metr krychlový, pozn. red.). Před vybudováním hal byla škola dětem nucena zakázat všechny venkovní aktivity, nyní už pro ně znečištění není žádný problém.

Siao Lung vysvětluje, že zejména během zimních měsíců se situace se znečištěním ovzduší vždy dramaticky zhoršuje, což výrazně zvýší poptávku po hlavním produktu jeho společnosti. "Haly si od nás objednávají zejména školy, vládou zaštítěná sportoviště a zámožní občané, kteří si je nechávají postavit na svých zahradách," uvedl Lung. Neopomněl dodat, že za 4 500 metrů čtverečných velkou halu zájemce zaplatí milion dolarů (téměř 19 milionů korun). "Náš produkt je určený výhradně pro Čínu, jinde totiž tak znečištěné ovzduší nenajdete," dodal Lung.

Podívejte se, jak smog dusí Peking

14. ledna 2013

Haly s čistým vzduchem naneštěstí nejsou vhodným řešením pro všechny. V centrálních částech Pekingu na ně jednoduše není místo. Číňané tak musí sáhnout po jiných nástrojích, které je před znečištěným ovzduším ochrání. Ochranné roušky zažívají novou vlnu zájmu poprvé od roku 2003, kdy asijské občany chránily před epidemií SARS. Čínské firmy je nabízejí v mnoha variantách, od těch nejlevnějších až po extrémně účinné modely v hodnotě 50 dolarů (téměř tisíc korun).

"Upřímně řečeno, obyčejní lidé nemají jinou možnost, jak se bránit," svěřil se Čao Tan-čching, ředitel šanghajské firmy specializující se na výrobu roušek a masek. Jen od loňského léta jeho společnost prodala milion ochranných roušek v ceně pěti dolarů za kus. Tan-čching však vidí ve znečištěném ovzduší více než jen obchodní příležitost. "Když se mě lidé ptají, jakou bych si pro naše produkty představoval budoucnost, odpovím jim jasně: 'Doufám, že za pár let už nebudou potřeba'," popisuje Tan-čching.

Zlepšení ovzduší v nedohlednu

Boom v posledních letech zažívají také domácí vzduchové filtry a čističky vzduchu. Po těch nejvíce sahá čínská střední třída. "V minulosti byla většina našich zákazníků z ciziny, v posledních letech se to však výrazně mění. Dnes obchodujeme téměř výhradně s čínskou klientelou," uvedla Cathy Liu ze společnosti Villa Lifestyles.

Čínská vláda již několik měsíců experimentuje také s celou řadou komplexních opatření, která mají znečištění vzduchu snížit na přijatelnou úroveň. Nařídila například omezení využívání automobilů, některým továrnám dokonce zakázala výrobu a doporučila také omezit tradiční čínské ohňostroje (více čtěte zde).

Experti na životní prostředí se shodují, že za současný stav čínského ovzduší může zejména bezvětrný charakter počasí, vyšší teploty a emise z místních tepelných elektráren. Řešení situace je podle nich, naneštěstí pro Čínu a zbytek světa, v nedohlednu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video