Byty 1+KK a 1+1 s kuchyňskou linkou a vybavenou koupelnou jsou velké zhruba 45 metrů čtverečních. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Rodiny z ústecké ubytovny se přestěhovaly do opravených bytů u centra

  • 62
Zbývajících pět rodin z ubytovny v ústecké čtvrti Krásné Březno, kterou majitel po ukončení nájemních smluv v pátek odpojil od dodávek tepla, vody a elektřiny, se přestěhovalo do nově opravených bytů v Klíšské ulici nedaleko centra města.

V soukromém domě rodiny získaly pět bytů 1+kk a 1+1 s kuchyňskou linkou a vybavenou koupelnou. Nájem je 5,5 a 6,3 tisíce korun plus energie.

"Rozměrově jsou to velké byty, zhruba 45 metrů čtverečních. A hlavně přijatelný nájem," přiblížil Dalibor Záhora z iniciativy Bydlení pro všechny. Ta spolu s dalšími aktivisty minulý týden rodiny bránila před vystěhováním z ubytovny v Krásném Březně (o sporu zde).

"Jsem ráda, že rodiny vyslyšely můj apel, aby konečně začaly jednat a bydlení si našly. Měly na to tři měsíce. Ale nerozumím tomu, proč situaci nechaly tak vyhrotit. Možná jen proto, aby se někteří lidé zviditelnili," řekla náměstkyně primátora Zuzana Kailová.

Ubytovaní budou v domě muset udržovat pořádek. Například po 20. hodině musí být v domě klid.

"Ubytování jsem jim nabídli po dohodě s iniciativou Bydlení pro všechny. Ubytování je podmíněné placením nájmu. S podepsanou smlouvou mají současně podepsanou i výpověď. Pokud nezaplatí nájem, tak se vystěhují a my vyměníme zámky," řekl jeden ze spolumajitelů bytů René Mráz.

Kauci pokryje mimořádná dávka příspěvku na bydlení

Na každý byt je také nutné složit kauci pět tisíc korun. "Za všechny jsme uhradili první nájmy a na zbytek kaucí ve výši 25 tisíc korun vypsali sbírku. Nyní to řeší sociálka a doufáme, že tyto peníze se nám vrátí zpátky," řekl Miroslav Brož ze sdružení Konexe.

Peníze na kauci úřady lidem z ubytovny předjednaly už kdysi jako mimořádnou dávku. "Nyní ve spolupráci s městem všem rodinám kauci vyřizujeme. Lidé by ji měli dostat maximálně do čtyř dnů," řekla Lenka Balogová z ústecké Poradny pro občanství.

Miroslav Brož ze sdružení Konexe a Dalibor Záhora z iniciativy Bydlení pro
Po zdevastovaném domu v Předlicích a zničené ubytovně v Krásném Březně rodiny

Miroslav Brož ze sdružení Konexe a Dalibor Záhora z iniciativy Bydlení pro všechny na chodbě domu v Klíšské ulici, kde získali byty lidé z ubytovny v ústecké čtvrti Krásné Březno.

Kauce byly předjednané z doby, kdy lidem z ubytovny nabízelo byty město a organizace Člověk v tísni. Obyvatelé ubytovny ale tvrdí, že nabízené byty byly nevyhovující.

Většina lidí z krásnobřezenské ubytovny si nakonec bydlení našla sama, zůstalo jen asi čtyřicet lidí včetně dětí, kteří přišli ze zdevastovaného bytu v předlické ulici Beneše Lounského (o této kauze zde).

"Do této situace se rodiny dostaly převážně vlastním přičiněním. Ve spolupráci s neziskovými organizacemi jim byla od počátku nabízena pomoc včetně několika desítek volných bytů. Ty byly a jsou. Rodiny je odmítaly. Krizový tým také pro všechny s úřadem práce dojednal vyplacení mimořádné dávky na bydlení, aby měly na zaplacení kauce," řekla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

Aktivisté zaseli falešnou představu o nárocích, říká poradkyně

Podle Lenky Balogové z ústecké Poradny pro občanství situaci zkomplikovali aktivisté, protože rodinám vnukli falešnou představu, že se o ně musí postarat město a lidé pak odmítli s neziskovými organizacemi spolupracovat.

"Takový přístup je nejen s ohledem na nepříznivou situaci rodin s dětmi krajně neetický, ale rovněž zcela nezodpovědný a bezvýchodný," uvedla Balogová.

1. února 2013

Situace se tak začala měnit až v okamžiku, kdy lidem v ubytovně vypršela smlouva a majitel odpojil energie. Hrozilo, že sociální odbor bude muset zasáhnout a rodinám bez vody, tepla a elektřiny odebrat děti.

"Až pak aktivisté lidem přestali říkat 'máte nárok na lepší byty' a začali situaci řešit. Každý se musí starat sám o sebe a nemůže jen čekat s nataženou rukou. Oni nemají žádné povinnosti, mají jen svá práva a strašně špatně se jim poslouchá, když jim to já jako Romka říkám," podotkla Balogová.

My s těmi lidmi žijeme, oponuje aktivista

Aktivista Brož Balogové vyčítá, že je odtržená od reality, lidi nelituje a nespí s nimi na ubytovně. Právě tak se podle něj má v těchto případech postupovat, aby lidé získali důvěru a situace se vyřešila.

"Velké neziskové organizace s těmito lidmi pracují jako s klienty, my jako rovný s rovným. My s nimi bydlíme, spíme, vaříme a děláme schůze, kde si řeknou, co chtějí. My respektujeme jejich vůli," řekl Brož

Podle něj celá kauza ukázala na neschopnost velkých neziskových organizací, které čerpají dotace na řešení takových problémů, ale nemají sílu je řešit.

"Co se městu a velkým neziskovým organizacím nepovedlo za dva měsíce, to se nám podařilo za dva dny. My jsem tyto lidi vytrhli z ghetta a vymanili je ze způsobu života v bytech mafiánů," dodal Brož.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue