V podniku Hans Brinker Budget Hotel se příjemně nevyspíte. Ani nenajíte. Ani

V podniku Hans Brinker Budget Hotel se příjemně nevyspíte. Ani nenajíte. Ani nevykoupete. Jeho majitelé jsou na to patřičně hrdí. | foto: Profimedia.cz

Nejkurióznější hotely: protivná obsluha, mříže v oknech, stěny z ledu

  • 4
Můžete přespat na posteli z ledu nebo soli, složit hlavu v kóji o velikosti dva metry čtvrteční nebo získat certifikát, že jste strávili noc v nejhorším hotelu na světě. Přijměte pozvání na exkurzi po nejkurióznějších hotelech světa.

Norsko, Švédsko, Kanada: ledový hotel

Hotely vyrobené z ledu se v posledních letech staly opravdovým hitem a už dávno se za nimi nemusíte vydávat pouze do Skandinávie. Kromě Norska, Švédska a Finska tato skutečně netradiční ubytovací zařízení objevíte například i v Kanadě, USA nebo v Nizozemí. I když jsou ledové hotely unikátní a liší se jak velikostí, tak vybavením, všechny spojuje jeden rys: fungují pouze v zimním období, na jaře roztají.

Ve většině z nich si můžete večer posedět v ledovém baru, prohlédnout si galerii ledových soch a některé nabízejí i ledovou kapli, v níž můžete uzavřít sňatek ve skutečně netradičních kulisách. Pokoje mají samozřejmě ledovou výzdobu i vybavení a spí se zde ve speciálních spacích pytlích, které jsou schopné poskytnout komfort i v minus osmi stupních. Což se nakonec ve srovnání s venkovními teplotami, které v severských zemích klesají až k minus čtyřiceti, jeví jako docela příjemná teplota. Noc v takovém hotelu vás vyjde v přepočtu na čtyři až pětadvacet tisíc korun.

Nizozemí: nejhorší hotel na světě

"Náš hotel hrdě zklamává své návštěvníky už čtyřicet let," stojí v propagačních materiálech amsterodamského hotelu Hans Brinker Budget Hotel. Jeho majitelé trvají na tom, že lidé, kteří se u nich ubytují, budou bydlet v tom nejhorším hotelu na světě.

 Svým návštěvníkům mohou údajně zaručit přespání na orezlých palandách, špinavý interiér, protivný personál, jen občas tekoucí teplou vodu a absenci ručníků i výtahu. To vše za pětadvacet eur za noc.

K netradiční marketingové kampani se majitelé hotelu uchýlili údajně proto, aby zamezili stále se opakujícím stížnostem hostů. Heslo "Kdo nic neočekává, nemůže být zklamán" má naprosto nečekaný úspěch a nejhorší hotel světa má neustále vyprodáno. Napomáhají tomu hotelové reklamní slogany, které nabízejí přístup k wi-fi s heslem sousedů, místo ručníků doporučují hostům utírat se do závěsů a nabízejí nejekologičtější toaletní papír na světě, tedy žádný. Za přenocování získáte certifikát potvrzující, že jste si pobytem v nejhorším hotelu světa upevnili imunitu.

15. listopadu 2012

Bolívie: hotel ze soli

Je pro vás hotel z ledových kvádrů příliš studený? Potom vás možná zaujme hotel, jehož zdi, stejně jako většina jeho vnitřního vybavení, jsou postaveny ze soli. Ubytovat se v něm můžete, až zavítáte do Bolívie na solnou pláň Uyuni. Palacio de Sal nabízí kromě výjimečného výhledu i unikátní mikroklima, které by mělo mít blahodárný vliv na všechny kožní i plicní choroby.

Japonsko, Hongkong: bydlení v kapslích

Když pominete netradiční materiál, z něhož budova i její vybavení vzniklo, nabízí toto ubytovací zařízení veškerý komfort, na který jste v klasických hotelech zvyklí. Využít můžete například vířivku, saunu nebo se slunit na solné terase. Za nejlevnější pokoj zaplatíte zhruba 1 650 korun.

Trpíte-li byť jen lehkou klaustrofobií, na následující tip zapomeňte. Kapslové hotely sice vyjdou v přepočtu jen přibližně na šest set korun, nicméně prostoru nabízejí pramálo. Kóje má výměru pouhé dva metry a kromě postele v ní najdete už jen televizi, miniaturní počítačový stolek s bezdrátovým připojením k internetu a výklenky pro uložení osobních věcí. Nesmíte v nich kouřit ani jíst a většinou jsou kóje oddělené na mužskou a ženskou část. Sociální zařízení je společné pro několik kójí, což představuje další úsporu místa v zemích, kde se prostor vyvažuje zlatem.

USA, Velká Británie: ubytování ve vězení

Netradiční hotely, které vznikly na místě bývalé věznice, najdete v řadě evropských států (například v Německu, Lotyšsku, Švýcarsku či ve Švédsku) nebo třeba i v Austrálii. Nejznámější jsou však zřejmě "vězeňské" hotely ve Spojených státech a ve Velké Británii.

Hotel na bostonské Charles Street má s někdejším vězením společnou jen adresu. Všech 298 pokojů nabízí ubytovaným nejvyšší luxus.

Na minulost upomínají jen zamřížované pokoje, majitel hotelu vsadil na vězeňskou tradici.

Bostonské pětihvězdičkové ubytovací zařízení s příznačným názvem Liberty a luxusním vybavením bylo otevřeno v roce 2007. Původní obyvatele v něm připomínají už jen mříže na oknech a věže dozorců. Rozptyl cen za ubytování je skutečně široký, začíná na přibližně šesti tisících korunách za noc, ale za luxusní vězeňské apartmá můžete dát i téměř sto tisíc korun.

Mimořádně monumentálním dojmem působí i hotel Malmaison Oxford Castle, který vznikl z přestavěné viktoriánské věznice. Strohá kamenná stavba ukrývá mimořádně útulné čtyřhvězdičkové "cely" s masážní sprchou a luxusními doplňky.