Na výročí bitvy znovu ožil Stalingrad. Vystavoval se tank i „kaťuše“

  • 39
Rusové si ve Volgogradu připomněli 70. výročí sovětského vítězství ve stalingradské bitvě opěvované jako obrat v druhé světové válce. Město se pro tuto příležitost opět přejmenovalo na Stalingrad a vyzdobilo všudypřítomnými nápisy "Sláva hrdinům". Už dopoledne proběhla vojenská přehlídka i s historickým tankem T-34.

Oslav u Volhy se osobně zúčastnil i prezident Vladimir Putin. "Stalingrad navždy zůstane symbolem jednoty a neporazitelnosti našeho lidu! Bitva se stala příkladem jednoho z největších hrdinství na světě i přelomem nejen na východní frontě, ale v celé válce," pronesl v projevu vládce Ruska. A prý i jedinou bitvou, ve které nehledě na strašlivé sovětské ztráty byly ztráty nepřítele ještě vyšší.

Vzpomínky pamětnice bitvy čtěte zde

"Vzpomínám na přátele, kteří tu padli," řekl agentuře AFP devětaosmdesátiletý veterán Pjotr Chabarov, který do Volgogradu/Stalingradu přijal z Velikého Novgorodu na severozápadě země. "Jsou to skvělé oslavy.Je důležité vychovávat mládež a vštípit ji lásku k vlasti," dodala šestadvacetiletá Taťjana.

'Dokud budeme Rusku oddáni, zůstane neporazitelné'

K vlastenectví měla vést zřejmě i ukázka soudobé vojenské techniky v podobě tanku T-90, obrněného vozu Tigr či nástupce legendárních "kaťuší", raketometu Tornado na Náměstí padlých. A k vlastenectví burcoval ve svém projevu i sám Putin, který tentokráte oceňoval nejen zmužilost sovětských vojáků, ale i civilistů, kteří se ve města snažili přežít.

"Dokud jsme oddáni Rusku, svému jazyku, kultuře, svým kořenům a naší národní paměti, do té doby je Rusko neporazitelné," zdůraznil. Dlouhodobě sociologické průzkumy potvrzují, že hrdost na válečné vítězství sjednocuje názory většiny Rusů.

Čekala gratulaci, přišla jí žádost o vrácení přeplatku

Ve městě kvůli Putinově příjezdu platila mimořádná bezpečností opatření. Ještě předtím místní média líčila, že "policisté mají každý krok pod kontrolou" a "ani moucha neproletí" kordony strážců, posílených psovody se psy.

Vzhledem ke slavnostní atmosféře v místním tisku vyvolal pozdvižení i nápad jednoho z místních úřadů vymáhat vrácení "přeplatku" sociální pomoci ve výši 481 rublů (asi 300 Kč) od válečného veterána Pavla Krajnova, který však zemřel už před čtyřmi lety. Vdovu, která v úřední obálce čekala obvyklé gratulace k výročí bitvy, prý málem "trefil šlak".

Blahopřání obyvatelům Volgogradu i všem pozemšťanům zaslali tři ruští kosmonauti z Mezinárodní kosmické stanice: "Lidé planety Země! Odtud, z vesmíru, je zvláště zřejmé, jak křehký a unikátní je náš svět. Chraňme ho!" Oslavy zakončí slavnostní ohňostroj s dělostřeleckými salvami.

Tamní média odhadují, že během více než půlročních bojů Němci a jejich spojenci přišli o 1,5 milionu vojáků, zatímco Sověti o 1,2 milionu. Do těchto počtů zahrnují i raněné, nezvěstné a zajaté. Podle jiných údajů však u Stalingradu o život přišly asi dva miliony vojáků z obou stran.

Mnoho lidí přišlo položit květiny k věčnému ohni a památníku padlých u Mamajevovy mohyly, nevysokého pahorku, o který se na přelomu let 1942 sváděly kruté boje. Ve více než půlroční bitvě o město, kde se krev prolévala doslova o každý metr čtvereční. Boje ukončila až 2. února 1943 kapitulace posledních obklíčených německých jednotek, sám velitel 6. armády, maršál Paulus, byl zajat o dva dny dříve.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video