Tomáš Plekanec z Montrealu (vlevo) se blýskl vítězným gólem proti Winnipegu.

Tomáš Plekanec z Montrealu (vlevo) se blýskl vítězným gólem proti Winnipegu. Gratuluje mu spoluhráč Raphael Diaz. | foto: Reuters

Plekanec dal vítězný gól Pavelcovi, Jágr byl u jediné trefy Dallasu

• 10
V desítce úterních zápasů hokejové NHL se bodově prosadilo osm Čechů a navíc nastoupili hned tři naši gólmani. Z tria Pavelec, Neuvirth, Vokoun však neslavil výhru ani jeden. Dařilo se naopak útočníkům. Plekanec dal vítězný gól Montrealu a trefili se ještě ottawský Milan Michálek a Tomáš Fleischmann z Floridy. Jaromír Jágr asistoval u jediné branky Dallasu na ledě Detroitu.

Díky využité přesilovce z 46. minuty v podání střílejícího Tomáše Plekance vybojovali hokejisté Montrealu už čtvrtou navazující výhru. Naposledy Canadiens uspěli 4:3 nad Winnipegem, jehož branku hájil popáté z dosavadních šesti startů týmu gólman Ondřej Pavelec.

Češi v NHL

1. Patrik Eliáš (NJD) 5z. (2+5) - 7 b.
2. Radim Vrbata (PHX) 6z. (2+4) - 6 b.
3. Milan Michálek (OTT) 6z. (2+4) - 6 b.
4. David Krejčí (BOS) 6z. (1+5) - 6 b.
5. Jaromír Jágr (DAL) 6z. (2+3) - 5 b.
6. Tomáš Plekanec (MTL) 5z. (3+1) - 4 b.
7. Martin Havlát (SJS) 6z. (2+2) - 4 b.
8. Martin Erat (NAS) 6z. (2+2) - 4 b.
9. T. Fleischmann (FLO) 6z. (2+2) - 4 b.
10. Marek Židlický (NJD) 5z. (0+4) - 4 b.

Kladenský odchovanec pochytal 22 střel a z branky mohl sledovat, jak jeho parťáci otočili nepříznivý stav 0:2 na vedení 3:2.

V závěru druhé třetiny ale vrátil Montreal, v jehož sestavě po jednozápasové pauze opět figuroval i uzdravený obránce Tomáš Kaberle, zpět do hry Erik Cole a na startu třetího dějství pak rozhodl zmiňovaný Plekanec.

"Pamatuju si doby, kdy s Markym (Andrejem Markovem) a tehdy ještě i Kovym (Alexejem Kovaljovem - nyní Florida) byla naše přesilovka snad dva roky v řadě nejlepší v lize. Aktuálně mám z naší souhry podobný pocit," řekl novinářům nadšený Plekanec poté, co dvě ze čtyř branek Montrealu padly v přesilovkách. Produktivní bek Markov pak u obou figuroval v roli asistenta.

Milan Michálek podpořil obrat Ottawy proti Washingtonu

Podobně jako montrealský Plekanec, jenž překonal svého krajana v brance Winnipegu Pavelce, se v úterý prezentoval i Milan Michálek. Kanonýr Ottawy v domácím střetnutí proti Washingtonu s Michalem Neuvirthem v brance vyrovnával průběžný stav na 2:2.

Hostující Capitals, hrající s mladíkem Tomášem Kundrátkem v sestavě a veteránem Romanem Hamrlíkem pouze na tribuně, v zahajovací dvacetiminutovce odskočili do trháku díky trefám Troye Browera a Matta Hendrickse.

V dalším průběhu už ovšem stříleli branky pouze ottawští. V prostřední třetině snížil Jim O'Brien, na startu třetího dějství srovnal zmiňovaný Michálek a v čase 57:30 při přesilovce završil obrat kanadského týmu ruský zadák Sergej Gončar.

Čtyřiadvacet zákroků Neuvirtha Washington neubránilo od páté porážky z dosavadních šesti startů a tým z hlavního města USA se s nevýrazným kapitánem Alexem Ovečkinem nadále krčí u dna tabulky NHL.

Jágr se po čtyřech zápasech prosadil, Dallas ale opět padl

Už čtvrtou porážku v řadě si připsali hokejisté Dallasu. Po těsných nezdarech od Chicaga 2:3PP, St. Louis 3:4 a Columbusu 1:2 si naposledy neporadili proti domácímu Detroitu.

Red Wings ve své Joe Louis Areně potěšili vyprodané publikum výsledkem 4:1. První gól zápasu však zaznamenali hosté, když se v 31. minutě prosadil Loui Eriksson po přihrávkách Eakina a Jágra. Posledně jmenovaný český rekordman tak ukončil své čtyřzápasové čekání na kanadský bod.

Henrik Zetterberg s Valtteri Filppulou se následně ještě ve druhé třetině postarali o obrat, v závěrečné dvacetiminutovce pak Damien Brunner a podruhé skórující Filppula navýšili stav na konečný rozdíl tří branek. V obraně Detroitu tentokrát nechyběl Jakub Kindl, hostující Tomáš Vincour naopak duel sledoval jen jako nehrající náhradník.

Islanders zaskočili Pittsburgh, Vokoun vystřídal Fleuryho

Překvapivým vítězstvím 4:1 hostujících Islanders skončilo úterní představení hokejistů Pittsburghu. Favorizovaní Penguins svého soupeře celkově přestříleli v poměru 38:24, přesto po dvou třetinách prohrávali jasně 0:4.

Brankáře Marc-Andre Fleuryho překonali Casey Cizikas, Michael Grabner, John Tavares a Matt Moulson. Na startu třetí třetiny se tak do branky domácích postavil Tomáš Vokoun, jenž ze zbývajících sedmi pokusů New Yorku neinkasoval. Jeho spoluhráči však v závěrečné dvacetiminutovce dokázali již jen kosmeticky upravit výsledek, když se o jejich jediný gól zasloužil v 59. minutě Pascal Dupuis.

Islanders, za které letos ještě ani jednou nenastoupil nehrající náhradník Radek Martínek, vybojovali svou třetí výhru z šesti dosavadních startů.

Krejčí, Eliáš a Židlický si připsali po asistenci

U obou gólů v řádné hrací době utkání Bostonu s New Jersey figurovali Češi. Hostující Devils nejprve poslal do vedení David Clarkson, když v 29. minutě tečoval střelu obránce Marka Židlického. Bod za přihrávku putoval i na konto Patrika Eliáše.

Boston kontroval až v 56. minutě. David Krejčí v útočném pásmu vybídl Nathana Hortona, jehož trefa poslala utkání do prodloužení a následných samostatných nájezdů. V nich se fanoušci dočkali dokonce šesti sérií. Kromě první dvojice, v níž uspěli Tyler Seguin a Ilja Kovalčuk, se totiž dlouho nemohl nikdo prosadit.

Rozhodnutí nabídla až šesté dvojice. Brad Marchand dokázal vyzrát na Johana Hedberga, kdežto Židlického naopak vychytal domácí Tuukka Rask.

Boston - New Jersey 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
56. Horton (Krejčí), rozhodující sam. nájezd Marchand - 29. Clarkson (Židlický, Eliáš). Střely na branku: 28:26. Diváci: 17 565.

Buffalo - Toronto 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)
15. Pominville, 23. Sekera, 48. Grigorenko - 24. a 65. Frattin, 10. McClement, 27. Franson. Střely na branku: 32:24. Diváci: 18 801.

NY Rangers - Philadelphia 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky
: 2. Del Zotto, 32. Callahan - 48. Timonen (Voráček). Střely na branku: 28:27. Diváci: 17 200.

Montreal - Winnipeg 4:3 (2:1, 1:2, 1:0)
Branky
: 9. Bourque, 15. Gallagher, 36. Cole, 46. Plekanec - 17. Wheeler, 24. Antropov, 32. O. Jokinen. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, inkasoval čtyři branky z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 84,62 procenta. Střely na branku: 26:21. Diváci: 21 273.

Ottawa - Washington 3:2 (0:2, 1:0, 2:0)
39. O'Brien, 43. M. Michálek, 58. Gončar - 14. Brouwer, 18. Hendricks. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, inkasoval tři branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 88,89 procenta. Střely na branku: 27:33. Diváci: 19 267.

Pittsburgh - NY Islanders 1:4 (0:1, 0:3, 1:0)
59. Dupuis - 17. Cizikas, 27. Grabner, 36. Tavares, 38. Moulson. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh 20 minut a neinkasoval žádný gól ze 7 střel. Střely na branku: 38:24. Diváci: 18 567.

Tampa Bay - Florida 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)
12. Stamkos, 13. Conacher, 24. Pyatt, 36. Tyrell, 55. Lecavalier - 12. Mueller, 55. Fleischmann. Střely na branku: 33:28. Diváci: 19 204.

Detroit - Dallas 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
34. a 47. Filppula, 40. Zetterberg, 47. Brunner - 31. Eriksson (Jágr). Střely na branku: 27:26. Diváci: 20 066.

Minnesota - Columbus 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
10. M. Koivu, 19. Gilbert, 55. Bouchard - 35. Letestu, 48. J. Johnson. Střely na branku: 26:19. Diváci: 17 584.

San Jose - Anaheim 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0)
10. Pavelski, 58. Couture, rozhodující sam. nájezd Handzuš - 29. Beauchemin, 30. Beleskey. Střely na branku: 18:30. Diváci: 17 562.