Videošpionáž Octavie RS: aktivní kapotu mají nové škodovky povinnou

  • 141
Škoda Octavia se začíná prodávat, prozatím je k mání jen liftback. Už za pět týdnů se však na autosalonu v Ženevě představí kombiverze a ještě letos dorazí i rychlá Octavia RS. Čtenář iDNES.cz Jan Havránek natočil nejrychlejší octavii při testech. V pondělí odpoledne se pak proháněl kanárkově žlutý kombík Octavie RS po hradecké dálnici D11.

Dorazí na podzim

Nová Octavia RS má dorazit ještě letos, to už automobilka řekla napevno. Pravděpodobná je premiéra na autosalonu ve Frankfurtu v druhé půlce září. Zástupci automobilky také prozradili, že RS bude nejrychlejší octavií všech dob. Pod kapotu dostane čtyřválcový přeplňovaný dvoulitr s výkonem kolem 220 koní a 350 Nm. Na výběr bude mezi šestistupňovým manuálem a dvouspojkovou automatickou převodovkou DSG.

Čtenář iDNES.cz Jan Soukup vyfotil kombiverzi na hradecké dálnici D11. "Auto mělo docela dost silnou akceleraci," komentuje.

Prototyp Škody Octavie Combi RS na hradecké dálnici
Prototyp Škody Octavie Combi RS na hradecké dálnici

Pravděpodobné je, že se představí i turbodieselová varianta RS, stejně jako u předchůdce. Italský autoblog dokonce přišel s nepotvrzenou informací, že by Octavia RS mohla být k mání i s pohonem všech kol.

Prototyp otestoval aktivní kapotu

"Má moc hezký zvuk," popisuje Jan Havránek, který přiostřenou červenou octavii potkal u hradecké dálnice D11. "Zastavil jsem na polní cestě a Octavia RS projela kolem mě. Na zádi měla křídlo, na každé straně koncovky výfuku," popisuje. "Když mě řidič viděl, chtěl se na výjezdu z polňačky na silnici rychle rozjet a ujet. Vtom se ozvala rána a auto doplachtilo ke krajnici." Testovací exemplář nechtěně ozkoušel, jak funguje nová bezpečnostní vychytávka třetí novodobé generace octavie, aktivní kapota. Elektronika vývojového prototypu zazmatkovala a kapotu "odpálila". Jak to vypadá v reálné situaci sledujte na videu, které Jan Havránek poskytl exkluzivně iDNES.cz.

Škoda Octavia RS

Vystřelovací kapota

Aktivní kapota má zlepšit ochranu chodců při nárazu. V případě střetu s chodcem se kapota během několika milisekund zvedne od hrany čelního skla o pět centimetrů. Riziko zranění chodce se tím sníží, protože přizvednutím se zvětší vzdálenost kapoty od tvrdých částí motoru a vznikne tak určitá ochranná zóna.

Nová octavia ji dostane vždy, bez ní koupit nepůjde. Dostane ji i to nejlevnější provedení (zatím jen v EU).

Tuto kapotu automobilky vyvinuly jako reakci na předpis o povinném prostoru mezi kapotou a motorem, který je určen pro deformaci při střetu s chodcem. A protože by auta měla moc bachraté čumáky, vymysleli vývojáři aktivní kapotu. V octavii ji zvedají směrem od spodní hrany čelního okna nahoru vpřed pyropatrony, které ji "odtrhnou" z úchytů. Pro její vrácení bude třeba zajet do servisu, protože se v okamžiku jejího aktivování přestřihnou čepy, kterými je uchycena k závěsům. 

Tam namontují nové pyropatrony, nové střižné čepy a přehrají řídicí jednotku. Po třetím "vystřelení" kapoty je třeba namontovat nové závěsy kapoty. Servisy podle informací iDNES.cz prozatím nemají ceník náhradních dílů, odhadují ale, že jedna pyropatrona bude stát do dvou tisíc. Při opravě budou potřeba dvě, protože na každé straně je v rohu pod oknem jedna. Nová kapota stojí osm tisíc, bez laku, který stojí asi tři tisíce.

Aktivní kapota se při střetu s chodcem zvedne u hrany čelního skla o pět centimetrů. Z úchytů ji odtrhnou pyropatrony. Přestřižené čepy je pak třeba v servisu nahradit.

Podle informací z autorizovaných servisů škodovek aktivní kapota "vystřeluje" jen v rychlostech přibližně nad 30 kilometrů v hodině, podobně jako airbagy zohledňuje řídicí jednotka i další parametry, jako třeba dynamiku sešlápnutí plynového pedálu. "Když omylem nabouráte při parkování do popelnice, není třeba se o kapotu bát," ujišťují dealeři a servisy zákazníky.

Pro zajímavost: tři čidla, která spouští kapotu, jsou pod nárazníkem v místech, kde je registrační značka. Podle informací ze servisů bude zakázané mít přední "SPZtku" uchycenou v plastovém rámečku, bude se montovat přímo na nárazník. Tlustý rámeček by totiž čidla rušil.

Sama aktivní kapota je jak z pohledu vývoje, tak nákladů na výrobu velmi drahou záležitostí. Nutno dodat, že to není vynález Škodovky. Mají ji třeba mercedesy. Vyšší modely stuttgartské značky mají dokonce aktivní kapotu, která vyskakuje čistě mechanicky, bez pomoci pyropatron. U nich pak může kapotu zacvaknout zpátky na místo jednoduchým stlačením přímo řidič.