Demonstranti bojovali za lidi z ubytovny v Ústí, vnikli na ministerstvo

  • 111
Před ministerstvem práce a sociálních věcí demonstrovaly desítky lidí proti vystěhování asi stovky sociálně slabých z rušené ubytovny v ústecké čtvrti Krásné Březno. Na ulici mohou skončit i ti, kteří museli opustit staticky nevyhovující dům v ústeckých Předlicích. Policie několik demonstrantů zadržela.

"Není možné, aby někdo měl nárok na bydlení a někdo ne," říká Renata Vlčková z iniciativy Bydlení pro všechny, která protest pořádala.

Demonstrace byla velmi bouřlivá. Několik demonstrantů vniklo do budovy.

"Skupina se dostala na ministerstvo neoprávněně přes bezpečnostní zařízení a dožadovala se vstupu k paní ministryni. Přestože se s nimi snažil jednat náměstek David Kafka, demonstranti odmítli odejít a odmítli i nabízené jednání," řekla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Policie v budově ministerstva zadržela celkem dvanáct lidí. "Všichni byli předvedeni na služebnu k podání vysvětlení," sdělil iDNES.cz pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. Všichni zadržení budou podle něj co nejdříve propuštěni, dopustili se totiž pouze přestupku.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová uvedla, že o demonstraci předem nevěděla a kvůli pracovnímu vytížení se s protestujícími nestihla setkat. "Vždy se snažím vyslechnout, co mi lidé chtějí sdělit. Pověřila jsem svého náměstka, který byl na demonstraci od začátku a poskytl protestujícím potřebné informace," uvedla v tiskovém prohlášení.

Ubytovna v ústecké Čelakovského ulici patří firmě CPI Byty, ale provozoval ji nájemce. Tomu nyní firma CPI Byty vypověděla smlouvu a lidé musí ubytovnu do 1. února opustit. Majitel ji totiž kvůli nevyhovujícím hygienickým podmínkám zavře a zakonzervuje.

V pátek budeme bezdomovci, říkají lidé z ubytovny

V ubytovně bydlí i šest romských rodin z domu v Předlicích, který museli nedávno opustit proto, že ho statik označil za neobyvatelný (o vystěhování z Předlic zde).

"My bychom je neubytovali, nevzali je ani na dalších ubytovnách. Do našeho domu byli nasazeni za našimi zády, město od problému nyní dává ruce pryč a my to máme řešit," řekla k tomu mluvčí společnosti CPI Byty Michaela Winklerová.

Právě lidé z Předlic mají nyní největší problém najít jiné bydlení.

"V Předlicích jsem žil 21 let. Museli jsme odejít, protože nám vyhrožovali, že jinak děti skončí v dětském domově. Ten dům stále stojí a my skončíme na ulici. S paní Červeňákovou mám deset dětí, a kde skončíme, nikoho nezajímá. Všichni - sociálka, magistrát, Člověk v tísni - všichni nám byt slibovali a všichni se na nás vys…. Co budu v pátek dělat? Budu se bránit," zlobí se na chodbě vybydlené ubytovny se spoustou odpadků na chodbách Gustav Geci.

Co bude v pátek, netuší ani Iveta Niserová nebo Dezider Čonka. "Budu bezdomovcem. Všechny lidi úředníci vykopou na ulici, jen aby byli prospěšní," zlobil se Čonka.

Občan má nárok na ubytování, tvrdí organizátorka

Podle iniciativy Bydlení pro všechny se má o vystěhované obyvatele postarat magistrát.

"Město to ale odmítá, přestože jej k tomu zavazuje zákon o obcích," píše se v prohlášení iniciativy. Ta protestuje proti vystěhovávání romských rodin s dětmi na ubytovny či rozdělování rodin, kdy ženy s dětmi mají bydlet na azylových domech a muži tam, kde si co najdou.

"Děti nechtějí být bez táty. Dostali jsme seznam ubytoven od Děčína po Teplice, ale víte, kolik by to stálo, vozit děti autama sem do školy?" ptá se Gustav Geci, jehož rodina má s přídavky 21 tisíc korun. Jednopokojový byt na ubytovně stojí od 10 500 korun do 14 500 korun a většinu zaplatil stát. Pronájem by je vyšel mnohem levněji.

"To ale musíte mít peníze na kauci, jinak vás pošlou do řitě," tvrdí Geci.

Podle iniciativy Bydlení pro všechny za situaci mohou i liknavé neziskové organizace, které nejsou schopné zajistit romským rodinám běžné bydlení, což chtějí změnit. "Ze zákona má prostě občan města podle lidských práv nárok na ubytování," řekla Vlčková.

Pomoc nabízíme, ale nemají zájem, říká Člověk v tísni

Neziskové organizace ale žádné ubytovny nevlastní, mohou lidem jen pomáhat střechu nad hlavou sehnat.

"Pomoc nabízíme, ale některé byty se lidem nelíbily, nemají zájem," řekl Vít Kučera z organizace Člověk v tísni.

Lidé z Předlic jsou ale jedněmi z mála, kdo z krásnobřezenské ubytovny nemá kam jít. Ze zhruba stovky lidí jich většina odešla již o víkendu a další čtyři rodiny se balí. Našly si pronájem nebo ubytovnu. Většina z nich bude bydlet ve čtvrti Střekov nebo v soukromých domech v Krásném Březně - u obchodu Billa a v ulici Milady Horákové.

"Našli jsme si pronájem u Billy, trvalo to asi týden," řekla Petra s malým dítětem v náručí.

Další z obyvatel ubytovny, Ivan, přiblížil, že sehnal byt 2+1 za 6 800 korun. "Plus 500 korun splátka kauce. Ale byt je to katastrofální," poznamenal Ivan.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video