Írán znovu vyslal do vesmíru opici. Prý přežila

  • 22
Írán opět vyslal do vesmíru opici a tentokrát prý úspěšně. Je to další krok v dlouhodobém programu, který má umožnit vyslat tomuto státu vlastními silami do vesmíru člověka. Zodpovědní íránští představitelé předpokládají, že se to podaří do pěti až osmi let.

Opice byla vypuštěna na palubě rakety Kavošgar (Průzkumník) v kapsuli s podporou života jménem Pishgam (Pionýr) a dosáhla výšky minimálně 120 kilometrů.

"Opici jsme zvolili kvůli biologickým podobnostem mezi lidmi a opicemi," řekl vedoucí íránské kosmické agentury (ISA) Hamid Fazeli.

Íránský vesmírný program (Přípravy startu rakety Safir)

Akce proběhla minulý týden, ale íránská tisková agentura IRNA o ní informovala až v pondělí. Údaje tak nelze nezávisle ověřit. "Nemáme způsob, jakým bychom mohli íránské tvrzení o vyslání primáta do vesmíru verifikovat," uvedla pro Rádio Svobodná Evropa mluvčí amerického ministerstva vnitra. Upozornila ale, že takový let by byl v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN: "Jakýkoli vesmírný nosič, který je schopen dopravit náklad na orbitu, přimo souvisí s vývojem balistických střel s dlouhým doletem, a takovou aktivitu Íránu OSN přísně zapovědělo."

Let byl přitom načasován na dobu narozenin proroka Mohameda. Ještě do konce současného íránského kalendářního roku (končí 20. března 2013), by podle Fazeliho mohl být vypuštěn na oběžnou dráhu nový íránský satelit.

Fazeli podle serveru space-travel.com řekl, že země v blízké budoucnosti plánuje vyslání větších zvířat včetně šimpanzů. Teprve poté bude vyslána lidská bytost, která se má vrátit za méně než 30 minut.

Úspěchy i prohry

Není to poprvé, co se Írán pokusil vyslat do vesmíru primáta. Předchozí pokus z roku 2011 však nebyl úspěšný.

Živé organismy se z íránské raketové základny do vesmíru podle dostupných údajů dostaly už v únoru roku 2010. Tehdy šlo o myš, želvu a červy.

Íránský raketový program přitom vznikl před více než třiceti lety. U jeho zrodu stála zastaralá sovětská technika (více o historii íránského vesmírného programu v seriálu Marcela Grüna).

Íránu se podařilo úspěšně vyslat první satelit s označením Omid (Naděje) až v roce 2009. V červnu 2011 vyslal Írán do vesmíru 15,3 kilogramu těžkou družici Rasad (Pozorování). Jejím úkolem bylo nafotit a poslat snímky Země spolu s telemetrickými informacemi pozemním stanicím.

Írán je jedním z 24 zakládajících členů Výboru OSN pro mírové využití kosmického prostoru, který byl zřízen v roce 1959. Přesto je obviňován, že vesmírný program chce zneužít k vojenským účelům.

,