Patrik Eliáš (vlevo) z New Jersey nasbíral v NHL už  900 bodů. Ke gólu na ledě

Patrik Eliáš (vlevo) z New Jersey nasbíral v NHL už 900 bodů. Ke gólu na ledě Montrealu mu gratulují Mark Fayne a Stefan Matteau (vpravo). | foto: Reuters

Eliáš byl u tří gólů a dosáhl svého 900. bodu, Sobotka dal vítězný gól

• 7
Hokejový útočník Patrik Eliáš byl v neděli u všech branek New Jersey. Bilancí (1+2) dosáhl svého jubilejního 900. bodu kariéry a v řádné hrací době se zasloužil o remízu 3:3, v prodloužení ale rozhodl domácí Montreal. Nastavení rozhodovalo rovněž v St. Louis, za které se v 63. minutě proti Minnesotě prosadil Vladimír Sobotka.

Hned pět českých hokejistů se v rámci osmi nedělních zápasů z různých důvodů nevešlo do základních sestav svých mužstev.

Mezi nehrající náhradníky byli zařazeni obránci Roman Hamrlík (Washington), Tomáš Kaberle (Montreal), Michal Rozsíval (Chicago), Jakub Kindl (Detroit) a Radek Martínek (Islanders).

Eliáš táhl ofenzivu New Jersey a dosáhl na 900. bod kariéry

Na hranici 900. kanadských bodů dosud v NHL dosáhl z Čechů jen nedostižitelný Jaromír Jágr (1 350 utkání - 1 657 bodů).

Češi v NHL

1. Patrik Eliáš (NJD) 4z. (2+4) - 6 b.
2. Radim Vrbata (PHX) 5z. (2+3) - 5 b.
3. Milan Michálek (OTT) 5z. (1+4) - 5 b.
4. Jaromír Jágr (DAL) 4z. (2+2) - 4 b.
5. Martin Havlát (SJS) 5z. (2+2) - 4 b.
6. Martin Erat (NAS) 5z. (2+2) - 4 b.
7. Tomáš Plekanec (MTL) 4z. (2+1) - 3 b.
8. T. Fleischmann (FLO) 5z. (1+2) - 3 b.
9. Vladimír Sobotka (STL) 6z. (1+2) - 3 b.
10. Milan Hejduk (COL) 4z. (0+3) - 3 b.
11. Marek Židlický (NJD) 4z. (0+3) - 3 b.
12. David Krejčí (BOS) 4z. (0+3) - 3 b.

V neděli se to jako druhému v pořadí podařilo Patriku Eliášovi. Na danou metu potřeboval 1 046 zápasů, přičemž ten zatím poslední odehrál na ledě Montrealu.

Poprvé o sobě dal vědět v 24. minutě, kdy svou druhou trefou sezony snižoval dvougólový náskok Canadiens. Tříbodové představení pak Eliáš završil v třetí třetině, kdy asistoval u zásahu Davida Clarksona a vyrovnání z hole Dainiuse Zubruse.

Za stavu 3:3 se duel přehoupl do prodloužení, ve kterém rozhodl o výhře domácích produktivní bek Andrej Markov. Ruský reprezentant se střelecky prosadil v letošní sezoně už počtvrté.

Češi rozhodli o další výhře pro rozjeté St. Louis

Svou první brankou ve zkrácené sezoně NHL útočník Vladimír Sobotka rozhodl již o páté výhře skvěle hrajících St. Louis z dosavadních šesti startů. Českou stopu na vítězné trefě podpořil i druhý náš zástupce v klubu, přihrávající obránce Roman Polák. V řádné hrací době utkání mezi St. Louis a Minnesotou skončilo 4:4, když se činil především hostující Zach Parise (2+1).

Pittsburgh po nájezdech uspěl v Ottawě

Po nečekaných dvou porážkách v řadě (2:5 s Torontem, 2:4 s Winnipegem) se favorizovaní hokejisté Pittsburghu vrátili na vítěznou vlnu, když po samostatných nájezdech uspěli 2:1 na ledě Ottawy.

V penaltovém rozstřelu se z šesti exekutorů neprosadil pouze jediný, domácí Milan Michálek. Český útočník se v řádné hrací době svým pátým bodem z pátého startu asistencí podílel na vyrovnávající trefě Senators, z nájezdu si ovšem na Marc-Andre Fleuryho jako jediný nepřišel. Za Penguins proti Craigu Andersonovi proměnili nájezdy James Neal, Sidney Crosby a Jevgenij Malkin.

Neuvirth vychytal Washingtonu první výhru sezony

Po týmech Los Angeles a Calgary, které se premiérového vítězství ve zkrácené sezoně NHL dočkaly v sobotu, se o den později dostalo i na poslední čekatele - hokejisty Washingtonu.

Jeden z hlavních favoritů Jihovýchodní divize a zároveň i celé Východní konference se v úvodu ročníku dlouho hledal. První dvoubodový zisk přišel až po porážkách od Tampy Bay 3:6, Winnipegu 2:4, Montrealu 1:4 a New Jersey 2:3PP.

V úvodních dvou startech hájil branku Capitals Braden Holtby. Od souboje s Montrealem jej ale zastoupil Michal Neuvirth a svými dobrými výkony si řekl o post aktuální jedničky. Za důvěru se trenérům odvděčil i v neděli, kdy 22 zákroky proti Buffalu výrazně přispěl k vytoužené první výhře. Tu trefil svou premiérovou brankou v ročníku kapitán Alex Ovečkin, když v 46. minutě využil přesilovou hru. Sabres v utkání chyběl zraněný útočník Thomas Vanek.

Washington - Buffalo 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
17. Ward, 24. Erskine, 46. Ovečkin - 10. Ennis, 51. Foligno. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 24 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 91,7 procenta. Střely na branku: 30:24. Diváci: 18 506.

Ottawa - Pittsburgh 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky
: 34. Greening (M. Michálek) - 14. Neal, rozhodující sam. nájezd Malkin. Střely na branku: 32:34. Diváci: 20 081.

Montreal - New Jersey 4:3 v prodl. (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0)
3. R. White, 14. Gallagher, 43. Prust, 65. Markov - 24. Eliáš, 46. Clarkson (Eliáš), 54. Zubrus (Eliáš). Střely na branku: 32:25. Diváci: 21 273.

San Jose - Vancouver 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
4. a 49. Pavelski, 1. J. Thornton, 35. Marleau - 32. Burrows. Střely na branku: 27:24. Diváci: 17 562.

St. Louis - Minnesota 5:4 v prodl. (1:0, 1:3, 2:1 - 1:0)
10. Redden, 36. Berglund, 52. Stewart, 54. Jackman, 63. Sobotka (Polák) - 23. a 31. Parise, 35. M. Koivu, 56. Heatley. Střely na branku: 34:16. Diváci: 18 265.

Chicago - Detroit 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)
Branky
: 3. Keith, 63. Leddy - 45. Franzén. Střely na branku: 27:30. Diváci: 21 607.

Winnipeg - NY Islanders 5:4 v prodl. (1:1, 1:0, 2:3 - 1:0)
11. Ponikarovskij, 26. Little, 53. Byfuglien, 55. Burmistrov, 62. E. Kane - 3. Ullström, 41. Tavares, 46. Moulson, 50. Streit. Střely na branku: 35:25. Diváci: 15 004.

Tampa Bay - Philadelphia 5:1 (3:1, 0:0, 2:0)
Branky
: 15. Purcell, 17. Brewer, 19. Lecavalier, 41. Hedman, 53. Stamkos - 1. Couturier. Střely na branku: 26:25. Diváci: 19 204.