JE TAM. Tomáš Plekanec z Montrealu překonává Scotta Clemmensena v brance

JE TAM. Tomáš Plekanec z Montrealu překonává Scotta Clemmensena v brance Floridy. | foto: AP

Erat s Plekancem se zapsali mezi střelce, Pavelec vychytal první výhru

• 19
V devíti úterních zápasech hokejové NHL se bodově prosadilo celkem osm Čechů, včetně střelců branek Martina Erata a Tomáše Plekance, a svou první výhru sezony vychytal hodně vytížený gólman Winnipegu Ondřej Pavelec.

Hokejisty Montrealu nasměroval za nápravou nevydařené premiéry ve zkrácené sezoně, kdy padli s Torontem těsně 1:2, centr Tomáš Plekanec. Český reprezentant v dresu Canadiens otevřel skóre domácího souboje s Floridou už ve 4. minutě.

Češi v NHL

1. Jaromír Jágr (DAL) 3z. (2+2) - 4 b.
2. Martin Erat (NAS) 3z. (2+2) - 4 b.
3. Radim Vrbata (PHX) 2z. (2+1) - 3 b.
4. Aleš Hemský (EDM) 2z. (1+1) - 2 b.
5. Tomáš Plekanec (MTL) 2z. (1+1) - 2 b.
6. Martin Hanzal (PHX) 2z. (1+1) - 2 b.
7. Václav Prospal (CBS) 2z. (1+1) - 2 b.
8. Milan Michálek (OTT) 2z. (1+1) - 2 b.
9. Martin Havlát (SJS) 2z. (1+1) - 2 b.
10. Michal Rozsíval (CHI) 2z. (0+2) - 2 b.
11. T. Fleischmann (FLO) 3z. (0+2) - 2 b.

Náskok slavného kanadského celku následně navýšil využitou přesilovkou Andrej Markov. Ruský bek si navíc gólovou oslavu zopakoval i v prostředním dějství, kdy umazal předchozí snížení z hole floridského Tomáše Kopeckého. Tomu v přesilovce asistoval i Tomáš Fleischmann.

Poslední slovo zápasu si vzal už v závěru druhé dvacetiminutovky talentovaný nováček Montrealu Alex Galchenyuk.

Americký juniorský reprezentant s běloruskými kořeny upravil skóre na finálních 4:1 a mohl tak slavit kromě vítězství i svou první trefu v NHL, za což při vyhlašování hvězd duelu dostal u zámořských novinářů přednost před dvougólovým představením Andreje Markova.

Produktivní Erat rozhodl o venkovním triumfu Nashvillu

Po výhrách nad Coloradem 4:2 a Dallasem 1:0 si hokejisté Minnesoty věřili i proti Nashvillu, třetí dvoubodový zisk v řadě již ale nepřidali.

V utkání, které mělo pikantní příchuť pro domácího beka Ryana Sutera po jeho letním odchodu právě z Nashvillu, umazal bezbrankový stav v 7. minutě forvard Wild Dany Heatley. Gólem do šatny se však následně blýskl Nick Spaling a stav 1:1 vydržel až do 52. minuty, kdy se prosadil Martin Erat.

Český reprezentant, který dokázal bodovat v každém z úvodních tří startů sezony, využil nedorozumění domácích v útočném pásmu. Do brejku jej totiž nechtěně poslal nepřesnou přihrávkou Zach Parise.

Zásadním v celé akci bylo vybruslení brankáře Niklase Bäckströma, jenž se pokusil před Eratem odehrát klouzající puk, elitní útočník Nashvillu však jeho záměr vystihl a zblokovanou rozehrávku pak v klidu zakončil do zcela prázdné branky. Na finálních 3:1 pro hosty pak ještě v čase 59:43 upravil skóre David Legwand.

Pavelec opět nechyběl v brance Jets a slavil první výhru

Na třetí pokus již Winnipeg dokázal vybojovat svou první výhru sezony. Brankář Ondřej Pavelec u toho nemohl chybět. Nastoupil, přestože o den dříve čelil nájezdům Bostonu.

Favorizovaný Washington na čele s Alexem Ovečkinem jej zasypal 34 střeleckými pokusy, ze kterých se však zrodily jen dvě branky. Český reprezentant pochytal celkově 32 puků a za svůj výkon byl vyhlášen třetí hvězdou duelu, jenž skončil vítězstvím hostujících Jets v poměru 4:2.

V početních převahách se prosadili Evander Kane a Andrew Ladd. Zbylé dva zásahy přidali Blake Wheeler s Jimem Slaterem. V sestavě Washingtonu porážce nezabránili čeští obránci Roman Hamrlík a Tomáš Kundrátek, jenž se na začátku týdne dočkal povolání z farmy.

Capitals i napodruhé vsadili na kanadského gólmana Bradena Holtbyho, přičemž oba duely skončily nezdarem (3:6 s Tampou a nyní 2:4 s Winnipegem). Český gólman Michal Neuvirth na svou šanci zatím stále čeká.

San Jose dalo v první třetině Edmontonu šest gólů

Doslova šokující vstup do utkání prožili hokejisté Edmontonu, když v zahajovací třetině od San Jose inkasovali šest branek. Po dvaceti minutách tak bylo za stavu 1:6 hotovo.

Po dvou gólech nastříleli útočníci Sharks Patrick Marleau s Loganem Couturem a do střelecké listiny byla zapsána ještě jména obránců Dana Boylea a Marc-Edouarda Vlasice. Bodové konto si jednou přihrávkou vylepšil i český forvard hostí Martin Havlát.

Zaskočení Oilers už v dalším průběhu dokázali pouze zkorigovat stav na finálních 3:6, když se v 35. minutě premiérovou trefou v NHL uvedl talentovaný ofenzivní bek Justin Schultz a v 44. minutě se prosadil ještě Taylor Hall. Asistenci u jeho trefy si připsal i obránce Ladislav Šmíd.

Jágr s Dallasem uspěl na ledě Detroitu

Po famózní premiéře, kdy vyprodukoval čtyři body proti Phoenixu, Jaromír Jágr podruhé v řadě v dresu Dallasu nebodoval. Mrzet jej to ovšem rozhodně nemuselo poté, co Stars uhráli cennou výhru 2:1 na ledě Detroitu.

U PUKU. Jaromír Jágr v dresu Dallasu v utkání proti Detroitu

Nejlepšími hráči duelu byli gólman Kari Lehtonen, jenž pochytal 39 ran Red Wings, a autor obou zásahů hostí útočník Michael Ryder. Jágr patřil s pěti střeleckými pokusy mezi nejaktivnější hráče Dallasu.

Brodeur si opět vylepšil vlastní rekord v počtu nul

Čtyřiadvacet zákroků stačilo chytající legendě Martinu Brodeurovi k prvnímu čistému kontu v sezoně a hlavně již celkově 120. jeho bohaté kariéry, čímž znova navýšil historický rekord ligy. New Jersey i díky bezchybnému výkonu své jasné jedničky přehrálo Philadelphii 3:0.

Góly obstarali Travis Zajac, David Clarkson a Ilja Kovalčuk, jenž se prosadil z trestného střílení. Flyers si připsali už třetí porážku (1:3 s Pittsburghem, 2:5 s Buffalem a nyní 0:3 s New Jersey) a v úvodu zkrácené sezony tak prožívají velké zklamání.

Washington - Winnipeg 2:4 (1:2, 0:2, 1:0)
11. Hendricks, 59. Brouwer - 13. E. Kane, 17. Ladd, 35. Wheeler, 40. Slater. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 34 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 94,1 procenta. Střely na branku: 34:39. Diváci: 18 506.

Carolina - Tampa Bay 1:4 (0:2, 1:0, 0:2)
24. Skinner - 6. Pyatt, 12. Conacher, 42. Aulie, 50. Malone. Střely na branku: 36:26. Diváci: 18 680.

Montreal - Florida 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)
14. a 29. Markov, 4. Plekanec, 35. Galchenyuk - 25. Kopecký (Fleischmann). Střely na branku: 33:28. Diváci: 21 273.

New Jersey - Philadelphia 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
2. Zajac, 20. Clarkson (Židlický), 23. Kovalčuk. Střely na branku: 26:24. Diváci: 17 625.

Detroit - Dallas 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
60. Brunner - 6. a 46. Ryder. Střely na branku: 40:32. Diváci: 20 066.

Minnesota - Nashville 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
7. Heatley - 17. Spaling, 52. Erat, 60. Legwand. Střely na branku: 30:26. Diváci: 17 540.

Edmonton - San Jose 3:6 (1:6, 1:0, 1:0)
9. Jakupov (Hemský), 35. Schultz, 44. Hall (Šmíd) - 5. a 19. Couture (na druhou Havlát), 11. a 12. Marleau, 4. Boyle, 20. Vlasic. Střely na branku: 29:31. Diváci: 16 839.

Chicago - St. Louis 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
8. P. Kane, 29. Seabrook, 43. Stalberg - 45. McDonald, 55. Oshie. Střely na branku: 27:34. Diváci: 21 455.

Colorado - Los Angeles 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
42. Landeskog (Hejda), 43. Jones, 49. Parenteau - 16. Clifford. Střely na branku: 31:29. Diváci: 18 007.