Ondřej Pavelec z Winnipegu vytlačuje puk, který se za jeho záda snaží dostat

Ondřej Pavelec z Winnipegu vytlačuje puk, který se za jeho záda snaží dostat Gregory Campbell z Bostonu. | foto: Reuters

Pavelec vychytal Winnipegu první bod, Prospal skóroval proti Detroitu

• 9
Také do druhého zápasu sezony NHL nastoupili hokejisté Winnipegu s Ondřejem Pavelcem v brance a právě český reprezentant sehrál jednu z klíčových rolí duelu. Díky jeho 26 zákrokům Jets ubojovali remízu 1:1, favorizovaný Boston uspěl až po nájezdech. Útočník Václav Prospal z Columbusu se střelecky prosadil proti Detroitu.

V řádné hrací době utkání Bostonu s Winnipegem viděli diváci ve vyprodané aréně TD Garden pouze dvě brankové situace.

Obě se odehrály už v zahajovacím dějství. Nejprve ve 2. minutě Jets poslal do vedení Chris Thorburn a za domácí pak odpověděl v čase 14:12 Brad Marchant po skvělém pasu před odkrytou klec z hole Tylera Seguina.

V dalším průběhu kralovali oba gólmani. Jak bostonský Tuukka Rask, tak jednička Winnipegu Ondřej Pavelec, kterému několikrát pomohla branková konstrukce, čelili celkově 27 ranám.

Jejich brankářský souboj musel nakonec rozsoudit až penaltový rozstřel, ve kterém uspěl urostlý Fin. Rask vychytal Olliho Jokinena a Bryana Littlea. Překonat jej dokázal pouze Blake Wheeler, kdežto na Pavelce si přišli hned první dva střelci domácích - Seguin a Patrice Bergeron.

Bruins tak uhráli z prvních dvou startů ve zkrácené sezoně plný počet čtyř bodů, Winnipeg se naopak po porážce od Ottawy 1:4 neradoval z výhry ani napodruhé. Přestože si bilanci kanadského bodování nevylepšil, první hvězdou utkání byl zvolen český centr ve službách Bostonu David Krejčí.

Gól Prospala stačil jen na bod, Detroit završil obrat v nájezdech

Po debaklu 0:6 od St. Louis si hokejisté Detroitu potřebovali napravit reputaci. V souboji s Columbusem se nabízela ideální příležitost, lehké to ovšem Red Wings rozhodně neměli. V řádné hrací době se oba celky rozešly smírně 3:3 poté, co hosty musel zachraňovat Pavel Dacjuk.

Ruský forvard poslal utkání do prodloužení svou první trefou sezony z 54. minuty, kdy umazal předchozí střelecký zápis Václava Prospala. Ten v 49. minutě využil přesilovku a zajistil Blue Jackets nadějné vedení 3:2.

Obrat skóre Detroit završil až v penaltovém rozstřelu. Představilo se celkem osm exekutorů, z nichž gól slavil pouze jediný - Damien Brunner. Švýcarská posila Red Wings ve svém druhém startu v NHL předvedla své technické kvality. Gólmana Sergeje Bobrovského dokázal Brunner obelstít krásnou stahovačkou.

Erat asistoval u dvou branek Nashvillu

Třetím z celkových sedmi pondělních duelů NHL, který dospěl až do samostatných nájezdů, byl souboj konkurentů z Centrální divize mezi Nashvillem a St. Louis.

I díky asistencím Martina Erata, jenž v přesilovkách z 18. a 33. minuty připravil góly spoluhráčům Mikeu Fisherovi a Patricku Hornqvistovi, Predators po dvou třetinách vedli těsně 3:2.

Čerstvé ohlasy

Pozápasový rozhovor s Martinem Eratem si můžete přečíst ZDE.

Ve třetí třetině ale Bluesmani srovnali zásluhou Alexe Pietrangela a po bezbrankovém prodloužení lépe zvládli i penalty. Finskou brankářskou jedničku Nashvillu Pekka Rinneho překonali jak T. J. Oshie, tak Alex Steen. Na Briana Elliotta si naopak nepřišli Craig Smith a Erat.

St. Louis, nastupující s českým duem Sobotka - Polák, je tak po dvou startech stoprocentní se ziskem čtyř bodů.

Tampa byla blízko zvratu, výhru nakonec uhájili Islanders

Již s koučem Jackem Capuanem, který kvůli lékařskému zákroku musel vynechat úvodní duel, zpátky na střídačce dotáhli Islanders domácí konfrontaci s Tampou Bay ke svému prvnímu vítězství.

Frans Nielsen z NY Islanders posílá puk na branku Tampy Bay, gólman Anders

New York, s bekem Radkem Martínkem pouze mezi nehrajícími náhradníky, si vypracoval luxusní náskok v prostředním dějství, kdy slavili gól Michael Grabner, Matt Martin a Kyle Okposo. Na startu třetí třetiny navíc zvýšil už na 4:0 David Ullstrom, přesto se nakonec domácí museli o výsledek obávat.

Lightning se totiž v rozmezí 43. a 48. minuty třemi trefami vrátili zpět do hry. Na vyrovnání již ale nakonec nedosáhli.

NY Islanders - Tampa Bay 4:3 (0:0, 3:0, 1:3)
27. Grabner, 37. Martin, 38. Okposo, 42. Ullström - 43. St. Louis, 48. Pouliot, 48. Stamkos. Střely na branku: 44:26. Diváci: 15 322.

Boston - Winnipeg 2:1 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
15. Marchand, rozhodující sam. nájezd Bergeron - 2. Thorburn. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jeden gól z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 96,1 procenta. Střely na branku: 26:27. Diváci: 17 565.

Nashville - St. Louis 3:4 po sam. nájezdech (2:2, 1:0, 0:1 - 0:0)
10. Wilson, 18. Fisher (Erat), 33. Hornqvist (Erat) - 11. Tarasenko, 16. McDonald, 53. Pietrangelo, rozhodující sam. nájezd Oshie. Střely na branku: 24:39. Diváci: 17 113.

Calgary - Anaheim 4:5 (2:3, 1:0, 1:2)
17. a 22. Glencross, 20. Tanguay, 55. Stempniak (Horák) - 2. a 52. Getzlaf, 11. a 45. Winnik, 8. S. Koivu. Střely na branku: 25:24. Diváci: 19 289.

Ottawa - Florida 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
11. a 33. Turris, 58. O'Brien, 59. Silfverberg (M. Michálek). Střely na branku: 37:31. Diváci: 19 952.

Columbus - Detroit 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 2:1 - 0:0)
36. Atkinson, 44. Wisniewski, 49. Prospal - 22. Lashoff, 35. White, 54. Dacjuk, rozhodující sam. nájezd Brunner. Střely na branku: 33:42. Diváci: 19 206.

Toronto - Buffalo 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
59. Kadri - 9. Hodgson, 25. Pominville. Střely na branku: 35:20. Diváci: 19 475.