Cenu hudebních kritiků za album roku získal Boris Carloff

  • 7
Protřelý producent, který teprve loni vydal své debutové album. To je vizitka aktuálního vítěze ceny českých hudebních kritiků Apollo, kterou získal Boris Carloff za desku The Escapist. Z udílení cen v pražském klubu SaSaZu, které iDNES.cz vysílal přímým přenosem, si odnesl také šek na 60 tisíc korun.

Historicky první cenu Apollo, která vznikla jako protiklad hudebních cen Anděl, loni dostal svérázný písničkář a propagátor filozofie "udělej si sám" Bonus za album Náměstí Míru (loňský ročník zde), který letos také předal cenu novému vítězi.

"Já jsem měl sošku v dětském pokoji u svých dětí," přiznal Bonus, než oznámil jméno Borise Carloffa. "Zkoušejte dělat vlastní muziku a ne kopie, protože jinak budete lokální sračky," vzkázal z pódia novopečený vítěz, který zabodoval albem The Escapist a také vyvedeným videoklipem k singlu Falling.

Kromě sošky od výtvarníka Maxima Velčovského a šeku s penězi, který věnoval Ochranný svaz autorský, si Carloff ze SaSazu odnesl také jistotu koncertu na letošním ročníku festivalu Rock for People.

Na cenu Apollo byli letos kromě Carloffa nominováni Lenka Dusilová, Charlie Straight, Květy, The Prostitutes, Umakart a Zrní (více o nominovaných zde).

Slavnostní večer, který pořadatelé věnovali nedávno zesnulému kolegovi, uznávanému hudebnímu publicistovi Vladimíru Vlasákovi (o jeho skonu čtěte zde), měl formu koncertu, na němž každý ze sedmi nominovaných zahrál dvě písničky. Interpreti se představovali v abecedním pořadí, pořadatelé o každém z nich připravili krátký medailon, který se promítal na projekci.

Koncert podle abecedy, každý dvě písně

Moderátorem zhruba dvouhodinové akce byl raper James Cole, který si na úvod krátce zafilozofoval, zda má vůbec smysl udílet ceny za hudbu. Poté už uvítal prvního účinkujícího, pozdějšího vítěze Borise Carloffa, s nímž si povykládal o jeho psovi Míšovi. I proto, že Carloff, pro něhož to v SaSaZu byla s albem The Escapist (více o něm zde) koncertní premiéra, slíbil polovinu z případné výhry věnovat na psí útulek.

Daleko těžší roli měl James Cole s Lenkou Dusilovou, nominovanou za desku Baromantika, protože soustředěné zpěvačce se na dodatečné otázky moc odpovídat nechtělo. To chlapci z Charlie Straight vtipkovali nejen v úvodní videoprojekci, ale i přímo na pódiu, kdy je moderátor popichoval, zda mají osobní lazebníky.

"Ceny Apollo nás baví, protože nerozdělují hudbu na underground, který je in, a mainstream, který je shit," řekl pak zpěvák Charlie Straight Albert Černý v pauze mezi dvěma odehranými písničkami z nominovaného alba Someone With A Slow Heartbeat (jeho recenze zde).

Přelom večera obstarala brněnská skupina Květy, nominovaná za album Bílé včely (o něm více zde). Lídr Martin E. Kyšperský na pódiu prozradil, že přemýšlí o přesunu z Brna pryč, "kde bude víc stromů".

S rockery z The Prostitutes James Cole probral crowdfunding, čili financování alba pomocí sbírky mezi fanoušky. Právě tak si The Prostitutes loni přivydělali, aby mohli vydat desku Deaf To The Call. "Měli jsme pak hoňky, abychom splnili vše, co jsme fanouškům slíbili," přiznala kapela.

Vlci u dveří, tak zní název alba, s níž se do nominace na Apollo dostala formace Umakart, jejímiž tvářemi je slavné trio - zpěvák Jaromír Švejdík spolu s producenty Janem P. Muchowem a Dušanem Neuwerthem. "Název kapely už pro mě neodkazuje do minulosti, teď je to pro mě symbol pro kámoše," řekl při rozhovorové vsuvce Muchow.

Závěrečné vystoupení připadlo na kladenskou skupinu Zrní, jejíž koncepční album Soundtrack ke konci světa se stalo jednou z kritikou vůbec nejlépe přijatých domácích nahrávek loňského roku.

Naštvala vás někdy nějaká recenze? ptal se kapely James Cole. "Kritiky se nás nějak moc nedotýkají, nebereme to emočně. Spíš si vždy řekneme, zda si z toho něco můžeme vzít, a když ne, hodíme to za hlavu," řekla kapela, která na vítěze tipovala brněnské Květy.