Potřebujeme na Hrad státníka, ne ironického samotáře, vyzvaly osobnosti

  • 2968
S apelem na voliče, aby ve druhém kole volby prezidenta podpořili Karla Schwarzenberga, vystoupilo v pondělí 172 osobností veřejného života. "Volíme již třetího prezidenta České republiky, která potřebuje více hospodáře než ekonoma, více zdvořilého gentlemana než ironického samotáře," píše se v jejich Druhé výzvě tříkrálové.

Podle dokumentu, který přišli v pondělí do pražské Lucerny představit například herec a scénárista Zdeněk Svěrák, zpěvačka Marie Rottrová, bratr bývalého prezidenta Ivan Havel, bývalá ústavní soudkyně, dnes senátorka Eliška Wagnerová či exministr Michael Kocáb, potřebuje země na Hradě osobnost, která se dokáže povznést na rozdělení politiky na pravici a levici.

"Potřebujeme státníka, nikoli politika. A za právě takového považujeme Karla Schwarzenberga," píše se v Druhé výzvě tříkrálové. "Chceme státníka, který by českou společnost opět stmelil a Českou republiku budoval jako vlast všech, kdo v ní žijí, ať již se jim daří lépe, nebo hůře," uvádí text.

Svěrák varoval před chladnokrevnými hráči Zemanem a Klausem

Herec a scénárista Zdeněk Svěrák vyjmenoval důvody, proč on osobně se rozhodl, že prezidentem má být Schwarzenberg, a nikoli Zeman. Mapa České republiky podle něj po volbách zoranžoví a zrudne. Právě Schwarzenberg by to podle něj mohl z Hradu vyvažovat.

Varoval také před spojenectvím Zemana se současným prezidentem Václavem Klausem. "Zvítězí-li spojenectví těchto dvou chladnokrevných hráčů, pochybuji, že se nějaké obrody dožiju," řekl Svěrák. Udivilo ho, že i ČSSD sekunduje spojenectví Zemana s Klausem. Jako třetí důvod proti Zemanovi uvedl, že nemá rád "lišáky", u nichž nikdy nevíte, zda se na vás usmívají jako na bytost, nebo jako na budoucí pochoutku.

Muzikant Pavlica představil omluvu Therese Schwarzenbergové

Sociolog Ivan Gabal vyjádřil znechucení nad tím, jak v kampani někteří lidé, včetně rodiny končícího prezidenta Václava Klause, útočí na rakouskou manželku prezidentského kandidáta Therese Schwarzenbergovou. Jednak proto, že neumí česky a hlavně kvůli tomu, že její otec byl nacista.

"Útoky proti členům rodiny jsou proti duchu masarykovských tradic," řekl Gabal. Muzikant Jiří Pavlica řekl, že se až dosud do politiky nezapojoval, ale vyjádřit se musí ve chvíli, kdy úroveň prezidentské kampaně padla tak nízko. "Za zcela nepřijatelné považujeme nacionálně-šovinistické útoky na rodinu Karla Schwarzenberga," citoval Pavlica z omluvy Schwarzenbergové, kterou podepsal.

Psycholog Slavomil Hubálek označil za projev buranství chování některých politiků vůči lidem, kteří odešli za minulého režimu do emigrace, ale přitom zůstali Čechy a do země se po pádu komunismu vrátili. Jedním z příkladů je právě Schwarzenberg, který ze země odešel jako dítě po únoru 1948 a vrátil se po listopadu 1989.

Signatáři Výzvy tříkrálové vystoupili na podporu Schwarzenberga už před prvním kolem volby prezidenta. A také v pražské Lucerně, spojené s rodinou bývalého prezidenta Václava Havla. "Chceme prezidenta, který bude v Evropě ctěn, který obnoví důvěru v naše schopnosti spolupracovat a pracovat na společných problémech celého evropského kontinentu," bylo napsáno v textu první výzvy (text Výzvy tříkrálové najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video