Řešením nízké porodnosti je podle Zemana migrace mladých ze Slovenska

  • 974
Miloš Zeman vidí řešení nízké porodnosti mimo jiné v migraci mladých lidí ze Slovenska. Ti by přicházeli za lepšími finančními podmínkami a vyrovnávali tak populační bilanci. Finalista boje o Hrad to uvedl v on-line rozhovoru na dotaz čtenáře iDNES.cz. Celkem zodpověděl 28 otázek.

"Domnívám se, že cestou vyrovnání populační bilance může mimo jiné být migrace mladých občanů ze Slovenské republiky kvůli vyšší životní úrovni v České republice, přičemž výhodou této migrace je, že zde neexistuje prakticky žádná jazyková bariéra," uvedl Zeman.

Odpovědi Miloše Zemana najdete zde

Kandidát má na odpovídání hodinu času, proto nestihne zodpovědět vše. Pořadí odpovědí si kandidát vždy vybírá sám. Děkujeme za pochopení.

Před začátkem rozhovoru expremiér ujišťuje, že otázky si rozhodně nevybírá a odpovídá na ně popořadě. Trvá na tom i přesto, že mu jich došlo 139. A tak mimo jiné odpovídá třeba i na to, proč v minulosti vstoupil do KSČ. "V roce 1968, tedy v době Pražského jara, mělo KSČ většinovou podporu společnosti a byla naděje, že se zbaví své stalinistické či gottwaldovské minulosti. Bohužel tomu zamezila sovětská okupace," vysvětlil prezidentský kandidát.

Tradičně si rýpnul do novinářů a médií. Odmítl, že by s Karlem Schwarzenbergem využívali osobní útoky. Čtenář za takový útok považoval i dotaz na Benešovy dekrety. "Osobním útokem je např. útok na to, že tchán pana Schwarzenberga byl nacista a já jsem tento útok v televizních debatách nikdy nepoužil," opáčil Zeman.

Nebyl by to Miloš Zeman, aby nepoužil nějaký bonmot. Tentokrát v reakci na chystaný zákon o ochraně před návykovými látkami: "Vasil Biľak pronesl jediný moudrý výrok ve svém životě, když řekl, že pivo je náš tekutý chléb."

Hostitel Zeman

Za hodinu a půl, kterou strávíte v pracovně Miloše Zemana, stihne finalista volby vykouřil odhadem pět cigaret zahraniční značky. A ačkoliv se tváří, že novináře nemá příliš rád, s redaktorkou si dvakrát připije dvěma deci moravského bílého na zdraví, dolévaného do karafy z plastové lahve. Na stole je ještě voda, talíř nakrájeného gothaje a sušenky. "Já mám rád hlavně ty s čokoládou, ochutnejte," vybízí hostitel. Na stole leží i skleněný krokodýl. "Podívejte se, jakého aligátora jsem dostal. Už ani nevím, od koho to bylo," ukazuje zelenou, malou potvoru, která je narážkou na jeho reakci v živém vstupu do televize (na video se podívejte zde).

Odpovědi do on-line Zeman diktuje. Prsty koordinátora jeho kampaně Vladimíra Kruliše jsou rychlejší a Zeman se pochlubí, že za hodinu zvládne běžně desítky odpovědí. Když se dozví, že Karel Schwarzenberg jich měl v sobotním chatu šest, pousměje se a v duchu nejspíš počítá, o kolik jej dokáže překonat. Ostatně při poslední odpovědi musí Kruliš všechny sečíst, aby Zeman čtenářům vyčíslil své skóre.

V odpovědích je někdejší premiér rychlý a pohotový. Otázku, co jej spojuje se senátorem Drymlem, řeší slovy, že je to členství v zemanovcích. Kruliš krátce namítne, že ještě před chvílí novinářům vysvětloval, že členem  strany on už dva roky není. "Nech to být," mávne rukou Zeman.

Samozřejmě v chatu zopakuje lakonicky i to, co si myslí o inteligenci novinářů. Ne že by jim ovšem úplně nedůvěřoval. Když mu fotograf na jeho otázku napovídá, že euro na Slovensku bylo zavedeno před třemi, nikoliv dvěma lety, dá na radu a pokynem se dvojka v odpovědi čtenáři mění na trojku.

V prvním kole Zeman zvítězil

Miloš Zeman v první volbě získal 24,21 procenta hlasů, tedy vůbec nejvíce ze všech kandidátů. Jeho vítězství však nebylo suverénní, Karel Schwarzenberg za ním zaostal o pouhých 41 653 hlasů (více k výsledkům voleb najdete zde).

Zeman své vítězství bezprostředně po vyhlášení výsledků přirovnal k olympijskému klání. "Když běžíte stovku na olympiádě, není důležité, zda jste vyhrál o jednu nebo dvě setiny vteřiny, prostě jste vyhrál," řekl.

Jako prezident by Zeman častěji navštěvoval jednání vlády či parlamentu, neuděloval by téměř žádné milosti, nevyhlašoval amnestie a byl zdrženlivý k podepisování dodatku Lisabonské smlouvy, která má stabilizovat eurozónu.

Zemana opakovaně v kampani podpořil prezident Václav Klaus (názor prezidenta čtěte zde). Jeho "bombou", jak ji nazval Zemanův podporovatel a režisér Filip Renč, v druhé části kampaně je Jiřina Bohdalová. Zemana podporuje ale třeba i Helena Vondráčková nebo Martin Dejdar (více o podporovatelích čtěte zde).

Mezi Zemanovy podporovatele a sponzory patří také senátor Vladimír Dryml, exhejtman Jaroslav Palas, oba provázely kauzy spojené s korupcí. Během kampaně se ukázaly také pochybnosti při financování Zemanovy kampaně. Napojením na ruskou firmu Lukoil zase čelil kvůli přátelství s Miroslavem Šloufem a skrze místopředsedu a sponzora Zemanovců Martina Nejedlého (profil Miloše Zemana čtěte zde).

Redakce iDNES.cz přinesla i on-line rozhovor s druhým z kandidátů, Karlem Schwarzenbergem. Ten odpovídal on-line v sobotu dopoledne (odpovědi Karla Schwarzenberga na otázky čtenářů čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video