Chápu pobouření nad amnestií, řekl Schwarzenberg. A opustil poslance

  • 1258
Karel Schwarzenberg se před druhým kolem prezidentské volby ve Sněmovně vyhranil nejen proti Václavu Klausovi, ale i proti premiérovi Petru Nečasovi. Za mylný označil premiérův postup, kdy ho vůbec neinformoval o tom, že se chystá prezidentovu amnestii podepsat. Po skončení projevu opustil jednací sál, kde se bude hlasovat o důvěře vládě.

"Chápu pobouření občanů. Taková amnestie je neštěstí," řekl poslancům Schwarzenberg ještě před tím, než oznámil, že opustí jednání. Hlasování o nedůvěře vládě se tak zřejmě nezúčastní. Pro snahu opozice svrhnout kabinet Petra Nečase to nemá praktický smysl, protože opozice potřebuje 101 hlasů poslanců, kteří vystoupí aktivně proti vládě.

Jde ale o Schwarzenbergovo politické gesto, jímž chce veřejnosti sdělit, že on osobně nechce mít s Klausovou amnestií nic společného.

"Za amnestii odpovídá vláda," řekl předseda TOP 09, který se za osm dní utká s Milošem Zemanem o Hrad. Vyplývá to podle něj z toho, že premiér amnestii kontrasignuje. Premiér Petr Nečas s ním proto jako s předsedou koaliční strany a místopředsedou vlády měl podpis amnestie konzultovat. "Je mi velice líto, že se tak nestalo," řekl Schwarzenberg.

Ani on sám, ani nikdo ze strany TOP 09 podle Schwarzenberga o amnestii v předstihu informován nebyl a dozvěděl se o ní až při novoročním projevu Václava Klause. Takový postup je podle něj špatný. Už při projevu upozornil poslance, že až domluví, opustí jednání. A jak řekl, tak udělal.

"Věděli jsme předem, že to udělá. Pan předseda nás o tom informoval," řekl iDNES.cz ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zaorálek: Něco takového je možné leda tak v Severní Koreji

Poté se nad prezidentskou amnestií rozhořčil místopředseda Sněmovny a opoziční ČSSD Lubomír Zaorálek. "To je takové jeho závěrečné adieu. Rozhodl se, že udělá tečku za devadesátými léty," rozohnil se Zaorálek.

Takový postup podle něj není absolutně možný v civilizované zemi, leda tak v Severní Koreji. "Zeptejte se okradených občanů, co si myslí o právu na spravedlivý proces. Tady jde o více než tuto vládu, tady jde o fungování demokracie," prohlásil Zaorálek. Kvůli takové věci, jako je amnestie, jak ji Klaus vyhlásil a Nečas podepsal, se podle Zaorálka těžko lidé mohou identifikovat se státem. Ke Schwarzenbergovu gestu - odchodu z jednání - řekl, že to není řešení.

Premiér Nečas už před tím hlasování o nedůvěře vládě označil za "politický folklor", protože opozice podle něj nemá připravené, co by následovalo. Amnestie je podle Nečase jen záminkou pro hlasování o vládě.

"Nevěřím tomu, že o tom první místopředseda vlády nevěděl. To musí být lež," reagoval na Schwarzenbergův postup u řečnického pultu ve Sněmovně předseda komunistické strany Vojtěch Filip.

Poslanec za Věci veřejné Michal Babák zase poukázal na to, že 1. ledna, když Klaus amnestii ohlásil v novoročním projevu, Schwarzenberg na ni reagoval pochvalně (novoroční reakce politiků na amnestii najdete zde).

V průběhu odpoledního jednání se u řečníckého pultíku střídali opoziční poslanci a vyčítali vládě nejen amnestii. "Nálada není příliš bojovná, na hlasování by mohlo dojít kolem osmé hodiny večer," odhadl zdroj z ČSSD. Při čtyřech předchozích pokusech sociálních demokratů vládu shodit se jednalo minimálně do desáté hodiny večer. Jednou to poslanci ale vydrželi až do půl dvanácté.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue