CrossBlue: terénní velkoprostorák pro Ameriku a velké SUV pro Škodu

  • 29
Pro Ameriku je to takové prostředně velké SUV, v Evropě to bude obr. Na autosalonu v Detroitu se představuje Volkswagen CrossBlue. Pětimetrové SUV se třemi řadami sedadel dorazilo prozatím jako koncept, jeho výroba však už je víceméně jistá. Stejné auto by mohlo dorazit i se znakem Škodovky.

Podle měřítek amerického vozového parku je crossblue taková velikost M. SUVčka amerických měr L a XXL už se na evropské silnice skoro nevejdou. A to má prosím tenhle nový obřík na délku bez centimetru pět metrů, na šířku 201 a do výšky 173 cm.

Volkswagen CrossBlue

Z šesti bude sedm

CrossBlue má jako autosalonový frajer šestimístný interiér vyšňořený béžovou kůží. Až dorazí sériové provedení, bude v druhé řadě sedadel o jedno místo víc (schéma 2+3+2). Do kufru se ke třem řadám sedadel vejde 335 litrů, když se ta poslední sklopí, naroste na 812 a ve dvou odveze crossblue dokonce na dva kubíky (2 000 litrů) nákladu dlouhého až 311 cm.

Koncept stojí na nové modulární platformě MQB, kterou používá třeba nová generace VW Golf, ale i Škody Octavia. Architektura s motorem uloženým vpředu napříč je natolik flexibilní, že se může "natáhnout" natolik, že na ní může stát pětimetrový kolos.

Volkswagen CrossBlue

CrossBlue se na severoamerickém autosalonu představuje jako velký ekolog (reálně i obrazně), všechna kola pohání hybridní soustava 190koňového turbodieselu a dvou elektromotorů. První elektromotor (180 Nm) pohání 53 koňmi (40 kW) společně s dvoulitrovým čtyřválcovým turbodieselem (140 kW/190 k a 400 Nm) z nové generace motorů EA288 kola přední nápravy, druhý u zadní má výkon 114 koní (84 kW) a 270 Nm. Pohon všech kol je tak řešen podobně jako například u modelů PSA (modely Peugeot 508 RXH nebo Citroën DS5), stojí za zmínku, že takto provedený pohon měl už prototyp Audi duo v roce 1989.

Celkem má mít soustrojí výkon 305 koní (224 kW) a na kola rozměru 285/45 R21 putuje dohromady až 700 krouticích newtonmetrů. S výkonem turbodieselu hospodaří šestistupňová dvouspojková automatická převodovka DSG. Li-ion baterie uložené ve středovém tunelu má kapacitu 9,8 kW/h. Maximální rychlost je 204 km/h, při jízdě jen na elektřinu ji elektronika omezí na 121 km/h.

Podle měření Volkswagenu má umět crossblue ujet výhradně na elektřinu až 23 kilometrů, z nuly na stovku se rozhýbe za 7,5 sekundy. V režimu obstarávaném hlavně elektromotory uvádí značka laboratorně naměřenou spotřebu 2,6 l/100 km. Při běžné jízdě v hybridním režimu má vystačit crossblue s 6,7 litry. Sedmdesátilitrová nádrž pak má vystačit na víc než tisíc kilometrů.

Volkswagen CrossBlue

Nechybí různé jízdní režimy, mezi kterými může řidič volit. Například v plně elektrickém je vůz poháněn pouze zadním elektromotorem. Zajímavý je také terénní režim. Přední kola pohání TDIčko, zadní elektromotor. A v této situaci pracuje přední elektromotor výhradně jako generátor (je poháněný turbodieselem) a zdroj energie pro elektromotor vzadu. Energie pro pohon zadních kol není tedy přenášena mechanickým, ale elektrickým způsobem, vývojáři mluví o "elektrickém kardanu".

Do výroby i jako škodovka

"Koncept CrossBlue je správným typem vozidla pro americký trh," řekl Jonathan Browning, šéf amerického zastoupení Volkswagenu. Podle neoficiálních informací má produkční verze dorazit v roce 2014. Hlavními zbraněmi má být kromě prostornosti a praktičnosti také rozumná cena.

Volkswagen CrossBlue

Cenou, výbavou a výkony se má zařadit mezi malý tiguan a luxusního obra touareg. Rozměry však má být Volkswagen CrossBlue větší (touareg je o 20 cm kratší). Spíš než na luxus a sofistikované technologie totiž bude klást důraz na prostor a praktičnost.

Zbystřit by měli ale také škodováci. Velké SUV slíbil už v roce 2011 šéf Škody Winfried Vahland. Auto typu SUV by podle Vahlanda mělo konkurovat vozům jako například Kia Sorento, která je o půl metru delší než yeti.

Že je v nabídce Škody místo pro další dvě SUV, jedno větší než yeti, druhé naopak menší, potvrdil loni v březnu na autosalonu v Ženevě tehdejší šéf vývoje Škody Eckhard Scholz. Později pro britský magazín Auto Express upřesnil, že velké SUV z Mladé Boleslavi určitě nebude tak luxusní jako touareg, cena by měla být "atraktivní". V jednom z loňských rozhovorů také prohlásil, že má být "větší než yeti, protože auto je důležité pro Čínu stejně jako pro Evropu". Číňani totiž mají velká auta rádi a Škodovce se na obrovském trhu skvěle daří.

Plány na velké SUV aktuálně potvrdil pro britský Auto Express šéf Škody Vahland. "Je třeba, aby to bylo auto, které se ročně prodá aspoň ve 100 tisících kusů po celém světě," a dodal, že největší poptávka po takových autech je v Číně. "Číňané milují yetiho (dnes prodávané menší SUV Škody, které se letos v číně představí v prodloužené verzi - pozn. red. iDNES.cz) a milují velká SUV, to je to co potřebujeme," uvedl.

Auto Express uvádí, že má dorazit kromě sedmimístné také pětimístná verze. Semimístnou verzi vyžadují hlavně Rusové, což je další velmi důležitý trh pro chystaný model. Dorazit by auto mělo v roce 2015.

Velké SUV Škody chce konkurovat hlavně Hyundai Santa Fe, které v nové generaci zaznamenává celosvětově velký úspěch a také je k mání v pětimístbé verzi a v Americe prodloužené sedmimístné.

Zahraniční automagazíny už dokonce spekulovaly o jméně nové obrškodovky, podle italského Quattroruote by to mohl být Snowman, německý Auto Motor und Sport zase přišel se jménem Smoov', které má Škoda i registrované u Úřadu  průmyslové vlastnictví. Značka má ovšem zapsaná i jiná jména, která by velkému SUV pasovala, třeba i QBIG, Spaceliner (obě od roku 2003), později Fourroad nebo Polar.