Kreslíř tykadel dostal podmínku, přijel ho podpořit i střelec na Klause

  • 415
Bývalý řidič MHD v Olomouci Roman Smetana dostal za vyhýbání se vězení podmíněný tříměsíční trest. Do vězení ho soud poslal za to, že nenastoupil na obecně prospěšné práce, ke kterým byl odsouzen za domalování tykadel na volební plakáty. Smetana zaplatil vyčíslenou škodu, trest však odmítl.

"Pokud trest nenastoupíte, tak se zkoumá, zda vám v tom bránily nějaké závažné důvody či nenadálá situace. Nemůžeme však pod tyto důvody zařadit nesouhlas odsouzeného s trestem," odůvodnil svůj verdikt soudce okresního olomouckého soudu Petr Sušil. Smetanu odsoudil k trestu tří měsíců podmíněně se zkušební dobou čtrnácti měsíců.

"Soud zde bere v potaz, jak dlouho se dotyčný vyhýbal nástupu do vězení, zda nakonec nastoupil dobrovolně a jaký trest mu byl na začátku uložen. Tyto okolnosti vedou soud k tomu, že uděluje trest na samé spodní hranici trestní sazby," dodal Sušil.

Státní zástupce se proti rozsudku odvolal. V závěrečné řeči žádal nepodmíněný trest. Okomentoval i samotný začátek případu, v němž byl Smetana odsouzen za pokreslení předvolebních plakátů. "Pokud někdo vyjadřuje svobodu projevu, neměl by tím zasahovat do majetkového práva jiného subjektu," uvedl žalobce.

"Do výkonu trestu jsem nenastoupil, protože si myslím, že do něj nepatřím. Nápravu nepotřebuji, nejsem společensky nebezpečný," doplnil Smetana. Na konci jeho řeči pak v soudní síni zazněl potlesk.

Smetana: S rozsudkem nesouhlasím, byť příjemně překvapil

Smetana se na konci soudu vyjádřil k verdiktu pozitivně. "S argumentací soudu se nijak neztotožňuji, ale přesto jsem v podstatě příjemně překvapen, že soudce zcela nepřistoupil na argumentaci státního zástupce," uvedl Smetana, který se i tentokrát u soudu hájil sám a ponechal si lhůtu na odvolání.

Dění před soudem i uvnitř

"Budu o tom ještě přemýšlet, zda se odvolám či nikoli. Státní zástupce už to ale stejně udělal, takže to vše bude mít pokračování," podotkl.

Za nenastoupení do vězení měl být Smetana souzen dvakrát - nejprve totiž loni nenastoupil do výkonu trestu před jeho začátkem na konci března a podruhé nepřišel do vězení v říjnu, kdy se měl do věznice vrátit po přerušení trestu. Za druhý stejný prohřešek mu nicméně trest nehrozí.

"Druhou obžalobu za maření úředního rozhodnutí zastavím. Jde snad kromě termínu dle mého o stejnou věc, navíc se pan Smetana hájí stejnými argumenty," vysvětlil Sušil.

Smetanovi příznivci přinesli soudci v krabici meloun

Ještě před začátkem jednání postávala před budovou okresního soudu skupinka zhruba deseti Smetanových přívrženců. Hrála zde píseň Basama s fixama, kterou o případu složila skupina Žamboši. Objevily se i transparenty. Tykadla malovat nepřestanem, stálo například na jednom z nich.

Přímo v soudní síni pak chtěl jeden ze Smetanových příznivců předat soudci dar, když mu v krabici od vína přinesl meloun a svazek napodobenin bankovek ve měně nazvané "íčka", čím odkazoval na Ivana Langera. Právě manželka, soudkyně Markéta Langerová, totiž Smetanu poslala za mříže na 100 dní (více čtěte zde).

A živo pak bylo i při samotném soudním jednání. Lidé z publika, které jednací místnost zcela zaplnilo, mimo jiné několikrát skočili do řeči státnímu zástupci. Nejvýrazněji když mluvil o tom, že žijeme v právním státě.

"To tedy nežijeme!" vykřikl jeden z přihlížejících. Smích pak zazněl při zmínce žalobce o zákonech, které platí pro všechny. Smetana ho upřeně pozoroval, s podepřenou hlavou si psal poznámky, občas se sám pousmál.

Dva lidé se také soudního jednání účastnili s tykadly na hlavách. Jedním z nich byl Pavel Vondrouš, který loni v září v Chrastavě airsoftovou pistolí střílel na prezidenta Klause (více se dozvíte zde).

Romana Smetanu přišel k olomouckému okresnímu soudu podpořit s tykadly na hlavě
Romana Smetanu přišla k olomouckému okresnímu soudu podpořit i Zdena Mašínová.

Romana Smetanu přišel k soudu podpořit s tykadly na hlavě i Pavel Vondrouš, který loni v září v Chrastavě airsoftovou pistolí střílel na prezidenta Klause, či Zdena Mašínová, sestra bratří Mašínů.

Ze známých jmen dorazila i sestra bratří Mašínů Zdena Mašínová, která k případu nešetřila kritikou a přirovnala ho ke světu z románů George Orwella, nebo antikomunista Jan Šinágl.

Emoce v publiku pak naplno propukly bezprostředně po skončení soudního jednání, kdy se hned několik lidí s nadávkami obořilo právě na státního zástupce. Uklidňovat je museli dva muži v uniformách justiční stráže.

,

Nejlepší videa na Revue