Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman ve studiu České televize v pořadu Otázky Václava Moravce (13. ledna 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

O Pražský hrad se střetne příznivec a odpůrce Kremlu, píší Rusové

  • 845
Nejen jako na souboj plebejce a šlechtice, ale i jako na duel politika podezíraného z proruských postojů s kritikem Kremlu se dívají ruské noviny na nadcházející souboj Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga o Pražský hrad. Německý tisk tvrdí, že ať už vyhraje kdokoliv, formátu předchozích prezidentů nedosáhne.

"Češi si vyberou mezi zkušeností a starobylostí," nadepsal list Kommersant a dodal, že rozdíl spočívá i v tom, že "oponenti obviňují Miloše Zemana z blízkých vztahů s ruským kapitálem, zatímco Karel Schwarzenberg je znám jako tvrdý kritik Kremlu".

"První kolo přineslo skoro senzační výsledky. Ačkoliv vyhrál jeden z favoritů, expremiér Zeman, druhé místo a postup do druhého kola nečekaně vybojoval ministr zahraničí Schwarzenberg," připomněl deník.

Za hlavní senzaci označil "fiasko" favorizovaného Jana Fischera, který "navzdory všem předpovědím vypadl z bitvy o Pražský hrad", a to nejspíše kvůli selháním v televizních debatách a politické nezkušenosti. Naopak Zeman a Schwarzenberg jsou podle listu politici náramně zkušení, kteří v kampani dokázali úspěšně zmobilizovat své voliče.

Poslechněte si, jak výsledek prezidentské volby hodnotí kandidáti

14. ledna 2013

Zeman: šťavnatý a hrubozrnný humor

"Teď osud českého prezidentství rozhodne svár dvou velice rozdílných politiků," podotkl list. Připomněl, že léta, kdy někdejší vědecký pracovník a vůdce sociálních demokratů stál v čele vlády, se nyní hodnotí "velice nejednoznačně":

Volba prezidenta

Zemanovy roky se vyznačovaly hospodářským růstem a právě za něj Česko vstoupilo do NATO, ale oponenti mu vytýkají zákulisní politické dohody, začátek rozkvětu korupce i blízkost k ruskému kapitálu. Zeman, rozkmotřený s vedením ČSSD, teď vystupuje z umírněně levicových pozic a kritizuje středopravou vládu za "nehumánní" reformy.

"Zeman je znám velkou láskou k cigaretám a becherovce, šťavnatým, ale hrubozrnným humorem a nevraživostí k novinářům," dodal Kommersant.

Schwarzenberg je podle deníku "výhonek starého rakouského knížecího rodu". Znám je i "proevropským postojem a tvrdou kritikou autoritářského vládnutí", a to i na adresu ruského vedení. Ač je mu 75 let, u mládeže je populární.

"Boj o Pražský hrad bude zajímavý i proto, že za oběma kandidáty stojí rozdílné sociální vrstvy a regiony. Zeman je populárnější na východě země a zvláště v relativně chudých severních krajích. Pro Schwarzenberga budou hlasovat hlavně voliči ve velkých městech a blahobytnějších středních Čechách," uzavřel Kommersant.

Vzpomínky na císaře

Za "malou senzaci" považuje první kolo i Moskovskij komsomolec. "Favorit neprošel do druhého kola, ale šanci zvítězit má pětasedmdesátiletý šlechtic," zdůraznil a podotkl, že u Čechů žijících v Rusku to dopadlo vyrovnaně: v Moskvě většinu hlasů získal Schwarzenberg, v Petrohradu však vyhrál Zeman. "Čechy ke Schwarzenbergovi vábí nostalgie po starých dobrých časech, kdy jim vládl rakouský císař," odhadl komentátor.

Volba zaujala i ruský Kommersant. "Češi si vyberou mezi zkušeností a starobylostí," napsal list.

Závěrem připomněl, že prezident sice nemá vliv na zahraniční politiku, nicméně zahraniční orientace země bude jedním z hlavních témat při hlasování - oba kandidáti se sice téměř neliší názory na Evropskou unii, ale vztah k Rusku mají diametrálně rozdílný: "Zeman je vnímán jako prorusky naladěný kandidát se styky s ruským byznysem, Schwarzenberg je naopak znám svým - mírně řečeno - odmítavým vztahem k ruskému režimu."

Ať vyhraje ten, či ten, Václav už to nebude

Německý list Berliner Zeitung nahlédl prezidentské volby z jiné perspektivy. Podle něj nebude mít Česko na Pražském hradě rovnocenného nástupce Václava Havla a Václava Klause, ať již vyhraje kterýkoli z kandidátů. Miloš Zeman i Karel Schwarzenberg prý nejsou politici obrácení do budoucnosti ani nesymbolizují nutnou změnu české politiky, ale jen pozůstatky 90. let minulého století.

Berliner Zeitung soudí, že mezi všemi devíti kandidáty na českého prezidenta nebyl "ani jeden opravdový nositel sympatií, jehož by si člověk ze srdce přál za prezidenta, a ani jeden politik formátu obou dosavadních hlav státu". 

"Bez ohledu na výsledek druhého kola si bude společnost této země muset položit otázku: Jak je možné, že se za dvacet let samostatného vývoje nepodařilo vytvořit respektovanou osobnost, které by velká většina obyvatelstva skutečně důvěřovala, aby vedla zemi?" ptá se Berliner Zeitung.

OBRAZEM: Vítězové a poražení boje o Hrad

Karel Schwarzenberg vystoupil s projevem, kterým zahájil předvolební kampaň k
Spokojený Miloš Zeman se se svou dcerou Kateřinou radují z postupu do druhého
Jan Fischer sleduje ve svém volebním štábu předběžné výsledky. (12. ledna 2013)

Levicový TAZ chválí Schwarzenberga

To konkurenční, levicový list TAZ má za takovou osobnost nynějšího ministra zahraničí. "Schwarzenberg se stane novým prezidentem České republiky. To je
už teď jasné, ačkoli druhé kolo volby mezi ním a jeho konkurentem Milošem Zemanem se koná až za dva týdny. Schwarzenbergův nečekaný a ohromující úspěch v prvním kole totiž ukázal, že Češi mají své společnosti už dost a chtějí změnu. Symbolem této změny se stal právě Schwarzenberg," domnívá se TAZ.

Podle listu sice je paradoxní, že se nadějí mladé generace Čechů stal "pětasedmdesátiletý šlechtic s obrovským majetkem a komickým akcentem".
"Schwarzenberg ale reprezentuje to, co si oni i mnoho starších po éře Václava Klause přeje nejvíc: slušnost, sebevědomí a otevřenost. A samozřejmě také trochu noblesy. Pak si Schwarzenberg může mumlat, jak moc chce, to je recept na úspěch," soudí berlínský list.

O boji o Pražský hrad například píše německý Berliner Zeitung

Jako prezident nezmůže Schwarzenberg podle TAZ žádné zázraky, protože na to nebude mít pravomoci. "Nastoupí ale jako dědic Václava Havla, jehož smrt vytvořila v české společnosti velkou mezeru. A může se postarat o obnovení politického a společenského tónu v Česku. Protože stojí nad politickými klikami a protože je státník, což už ukázal šesti lety ve funkci ministra zahraničí," dodává TAZ. Podle listu ke Schwarzenbergovi nemají Češi alternativu. "V druhém kole za dva týdny zvolí Schwarzenberga nástupcem Václava Klause a tím bude Klausova éra ukončena," předpovídá berlínský deník.

Jak se zachovají sociální demokraté?

Podle dalšího deníku Südwest Presse rozhodne druhé kolo to, jak se postaví sociální demokraté ke svému bývalému předsedovi Zemanovi. "Pokud bude levicový tábor nejednotný, mohl by Pražský hrad dobýt skutečně kníže," prorokuje deník vycházející na jihozápadě Německa.

Berlínský Der Tagesspiegel pak v druhém kole prezidentského klání očekává souboj ideologií. "Zeman je upřednostňovaným kandidátem dosluhujícího prezidenta Václava Klause, Schwarzenberg se zase hlásí k dědictví nedávno zemřelého Václava Havla," připomíná Der Tagesspiegel s tím, že obě dosavadní hlavy státu polarizovaly českou společnost.

Výhra Evropy

Komentáře francouzského a belgického tisku zdůrazňují, že do rozhodujícího druhého kola postupují dva proevropští politici. Češi se údajně otáčejí zády k euroskeptické politice, kterou deset let vedl odstupující prezident Václav Klaus. Komentátor LesEchos.fr označil Zemana za "eurofederalistu" a zastánce zpevnění struktur Evropské unie včetně společné hospodářské politiky. Schwarzenberg podle článku serveru volá po "solidární Evropě" a větší jednotě všech 27 členů EU.

"Havel jako filozof a světoobčan s vysokými morálními nároky, Klaus jako jeho hospodářsko-liberální a izolacionistický protipól. V druhém kole půjde o rozhodování mezi hodnotami těchto dvou vůdčích osobností a protikladů," soudí berlínský list, podle něhož by Schwarzenberg byl velkým vítězstvím pro Evropskou unii a Česko s ním v čele by napsalo svou novou evropskou kapitolu.

Slováci: Volba prezidenta vzbuzuje vášně

Podle slovenského tisku se souboj o Hrad zúžil na výběr z kandidátů ztělesňující odlišné proudy české politiky. "V první přímé volbě hlavy českého státu se bude volič rozhodovat především mezi hodnotami. Mezi starým a novým," napsal list Hospodárske noviny. To "staré" ztělesňuje podle něj Schwarzenberg. "Nejen romantizovanou noblesu staré české šlechty, ale především tradici morálních autorit, jako Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel," dodal.

Zemana zase označil za těžkou váhu moderní české politiky. "Skvělý stratég, a když odhlédneme od jeho vulgárního slovníku, i vynikající řečník," míní komentátor. Tvrdí, že bývalý premiér Zeman je především symbolem mafiánské politiky, pro kterou svého času prý vytvořil ideální podmínky. "Kdyby měli Češi hlasovat o tváři, která nejvýrazněji reprezentuje vládu korupce a klientelismu, důstojný kandidát proti Zemanovi by se hledal stěží," uzavřel list.

Podle deníku SME postup Schwarzenberga do druhého kola voleb mění původně předpokládaný výsledek hlasování. "Už to nebude měření mezi šedivým slabochem a hrozbou pro demokracii a právní stát, jak to vypadlo podle průzkumů," uvedl deník. Sondy mapující nálady českých voličů původně ukazovaly, že souboj o Pražský hrad nakonec svedou expremiéři Jan Fischer a Zeman.

"Čeští voliči si sotva mohli přát dramatičtější druhé kolo prezidentských voleb. V něm se utkají nejen dvě silné osobnosti, ale i symboly dvou různých proudů nedávných českých dějin," napsal deník Pravda. Všímá si neúspěchu expremiéra Fischera, který byl jedním z největších favoritů na postup do druhého kola volby.

"Jako dosazený šéf dočasného kabinetu byl ideální. Nevzbuzoval politické vášně, věnoval se výlučně technokratické stránce vedení státu. Přímé volby si ovšem vášně vyžadují," tvrdil deník, podle které byla Fischerova kampaň nudná.

Před druhým kolem volby mají čeští voliči na výběr ze dvou různých možností. "Volit budou buď Zemana jako představitele stranických bojů a pragmatických řešení, nebo Schwarzenberga povzneseného nad reálnou politiku´," soudí list.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue