VIDEO: Nová Škoda Octavia vykrouží zatáčku sama, řidič netřeba

  • 198
Nemusíte mít ani ruce na volantu, když se silnice zaklikatí a vy zrovna lelkujete nebo klábosíte se spolujezdcem, octavia sama oblouk vykrouží. Autopilota ještě žádné auto na světě v prodeji nemá, ale sofistikované asistenční systémy, které výrazně omezují a napravují chyby řidiče, má stále víc aut. I nová škodovka.

Těch hlídačů má nová octavia spoustu. Pár jich je v základní výbavě, za většinu bude třeba připlácet.

Jejich funkce se prolínají, mnohdy jde o jakousi nadstavbu už známých systémů. Většina se v octavii objevuje jako v první škodovce.

Sama točí volantem

Na videu iDNES.cz si prohlédněte, jak octavia sama vykrouží oblouk. Volant se točí, i když nemá šofér ruce na volantu. Systém pracuje s kamerou na čelním skle, integrovanou do patky vnitřního zpětného zrcátka, která při rychlostech nad 65 km/h snímá vodorovné dopravní značení před vozem. Na tuto hračku, která hlídá řidiče před přejetím bílé čáry a tedy vyjetí z jízdního pruhu, si budou muset někteří zvykat. Když je systém aktivní, stále řidiči "kecá" do řízení. Naštěstí se dá vypnout. Více o zkušenostech s tímto systémem čtěte v prvních jízdních dojmech s novou octavií - zde.

Asi nejužitečnějším chytrým pomocníkem je adaptivní tempomat. Nastavíte požadovanou rychlost, kterou auto udržuje bez toho, aby musel řidič šlapat na plyn. Ve chvíli, kdy dojedete pomalejší auto, octavia zbrzdí na jeho rychlost a udržuje bezpečný odstup (jeho velikost se dá nastavit). Když předjedoucí auto uvolní trasu, auto zase samo zrychlí na původní rychlost.

Ochrana proti nehodám po nehodě

Škoda hodně vyzdvihuje svou multikolizní brzdu. Je připravená pro situace, kdy dojde k nehodě. "Ne vždy vozidla po kolizi zůstanou ihned stát na místě. Mnohdy automobil po nárazu pokračuje v jízdě do protisměru či mimo vozovku, aniž by mu v tom mohl řidič zabránit, ať už proto, že je v šoku, nebo zraněný," popisuje značka situace, pro které má brzda sloužit.

V zemích EU ji bude mít octavia v sériové výbavě. Multikolizní brzda vůz po kolizi automaticky zabrzdí, a to i v případě, kdy řidič už nesešlápne brzdový pedál. Vůz zbrzdí na rychlost 10 km/h.

Tím se buď zabrání dalšímu, následnému nárazu, nebo se rychlost tohoto následného nárazu alespoň sníží. Multikolizní brzda je součástí elektronického stabilizačního systému. 

Řidič může systém kdykoli vypnout tím, že přidá plyn nebo začne sám naplno brzdit. Za multikolizní brzdu nedávno německý automotoklub ADAC vývojáře koncernu VW velmi pochválil.

Multikolizní brzda, kterou dostává nová Škoda Octavia, má zabránit nebo zmírnit následky nehody. Po střetu začne auto samo brzdit, aby nenabouralo dál.

Další oči sledují značky a světla

Šikovný je také inteligentní asistent dálkových světel, který automaticky řídí přepínání tlumených a dálkových světel. Při rychlosti nad 60 km/h a při dostatečné tmě asistent automaticky zapíná dálková světla. Pokud před vámi (ve vzdálenosti až 400 m) nebo proti vám (ve vzdálenosti až 1 000 m) jede vůz, systém samostatně přepne na tlumená světla, aby nebyli oslněni ostatní řidiči.

Systém využívá kameru umístěnou ve vnitřním zpětném zrcátku na čelním skle, je tam schovaná i řídicí jednotka systému.

Tuto kameru využívá i systém rozpoznávání dopravních značek. Hledá značky pro omezení rychlosti nebo třeba "zákaz předjíždění" i včetně dodatkových tabulek a zobrazuje je na displeji palubního počítače.

Jednu z hlavních rolí v komplexu bezpečnostních systémů nové octavie hraje kamera umístěná pod čelním sklem v patce vnitřního zpětného zrcátka.

Dej si pauzu

Další hlídač se jmenuje Driver Activity Assistant, ten rozpozná únavu řidiče. Systém dokáže na základě způsobu řízení rozpoznat odchylky od jeho běžného chování a identifikovat tak polevující pozornost. Systém 15 minut po nastartování motoru sleduje chování řidiče (sílu úchopu volantu a dynamiku pohybů) a výsledek uloží jako referenční základ pro další sledování. Rozpoznání únavy je sledováno při rychlostech nad 65 km/h. "Podstatná odchylka od charakteristického chování se považuje za příznak únavy řidiče," popisuje princip fungování Škoda. Když má auto podezření, že je řidič "vláčný", rozsvítí se na přístrojovém panelu varování "Zjištěna únava. Přestávku prosím."

Sama brzdí

Debut v škodovkách má v octavii i tzv. Front Assistant. Využívá radar zapuštěný uprostřed předního nárazníku, který používá už adaptivní tempomat.

Radar permanentně měří odstup od vozů před sebou. Systém funguje ve čtyřech stupních: čím menší je vzdálenost od vozu vpředu, o to silnější je zásah systému. Prvním stupněm je optická výstraha pro dodržení správného odstupu. Další stupeň před blížící se překážkou varuje opticky a akusticky a připraví brzdovou soustavu na panické brzdění. Jako hlavní varování pak ve třetím stupni následuje prudké trhnutí krátkým samočinným přibrzděním a začíná vlastní automatické částečné brzdění. Pokud řidič nereaguje, v nejvyšším stupni následuje brzdění o maximální intenzitě.

Za městských rychlostí od 5 do 30 km/h pracuje asistent také jako nouzová brzda. Pokud řidič na překážku před sebou nezareaguje, nouzová brzda dokáže v optimálním případě vůz jedoucí rychlostí do 30 km/h zcela zastavit, nebo alespoň zmírnit následky střetu. Tuto vychytávku znají už řidiči malinké Škody Citigo.

Ochranu cestujících na předních sedadlech zvyšuje Crew Protect Assistant, který "připraví" řidiče a spolujezdce na hrozící nehodu: například při intenzivním brzdění nebo za situace, která bude vyhodnocena jako kritická, se automaticky předepnou bezpečnostní pásy na sedadlech řidiče a spolujezdce (přitáhnou tělo do sedadla). Když jde do tuhého a musí výrazně zasáhnout stabilizační systém, přivřou se okna ve dveřích a zavře střešní okno.

Nová octavia může mít až devět airbagů. V základní výbavě je jich sedm (sedmý je kolenní řidiče). Další dva příplatkové jsou zadní boční.

Vystřelovací kapota

V základní výbavě (zatím jen v EU) má octavia ještě jednu moderní specialitu, kterou má zatím jen málo modelů. V tomto případě nejde o elektronického anděla strážného, ale poctivou "mechaniku". Je to takzvaná aktivní kapota, která má zlepšit ochranu chodců při střetu. "Při kolizi se kapota během několika milisekund zvedne o pět centimetrů. Riziko zranění chodce se tím sníží, protože přizvednutím se zvětší vzdálenost kapoty od tvrdých částí motoru a vznikne tak určitá ochranná zóna," popisuje značka.

Aktivní kapota se v případě střetu s chodcem zvedne u hrany čelního skla o pět centimetrů. Z úchytů ji odtrhnou pyropatrony. Přestřižené čepy je pak třeba v servisu nahradit.

Tuto kapotu automobilky vymyslely jako reakci na předpis o povinném prostoru mezi kapotou a motorem, který je určen pro deformaci při střetu s chodcem. A protože by auta měla moc bachraté čumáky, vymysleli vývojáři aktivní kapotu. V octavii ji zvedají směrem od spodní hrany čelního okna nahoru vpřed pyropatrony, které ji "odtrhnou" z úchytů. Pro její vrácení bude třeba zajet do servisu, protože se v okamžiku jejího aktivování přestřihnou čepy, kterými je uchycena k závěsům.