Starosta obce Želechovice nad Dřevnicí Michal Špendlík odstranil 7. ledna ze stěny ve své úřadovně portrét prezidenta Václava Klause na protest proti amnestii. K akci se již připojila stovka úřadů v zemi. | foto: ČTK

Protest proti Klausovi sílí. Jeho obraz už sundalo na 600 starostů

  • 209
K protestu starostů, kteří vyjadřují nesouhlas s prezidentskou amnestií sundáváním portrétů Václava Klause ve svých úřadech, se přidávají další představitelé obcí. K úternímu odpoledni se rozhodlo prezidentovu podobiznu ze své pracovny odstranit už 600 obecních politiků.

Řekl to jeden z iniciátorů akce, starosta Želechovic nad Dřevnicí na Zlínsku Michal Špendlík. V některých obcích se k protestu připojují také ředitelé škol.

Hrad označuje protest za projev pokleslého politického boje. "Jestli je pravda, že se vyskytli i ředitelé škol, kteří podléhají mediální hysterii opozičních politiků a sundávají obrazy hlavy státu ze stěn, pak je na místě požádat je, aby alespoň děti, za jejichž výchovu mají částečnou odpovědnost, chránili před projevy pokleslého politického boje," dodal mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Kritizovat Klause je populismus

Poslanec za ODS Boris Šťastný byl vždy příznivcem Václava Klause. I proto hájí i jím vyhlášenou amnestii. "Současnou situaci pokládám za politicky motivovanou histerii a jsem přesvědčený, že mnoho lidí, kteří proti tomu bojují, jakým je třeba paní Hana Marvanová, patří právě k těm skupinám lidí, které pan prezident republiky Václav Klaus označil ve svém novoročním projevu za nikým nezvolené samozvané populisty," řekl Šťastný pro iDNES.cz. "Jestli se někdo podivuje nad tím, že jsou tu omilosťnováni lidé, kteří čekají osm, deset, dvanáct let čekají jako obvinění na soud, tak se ptám, proč lidé lidé nekřičeli už dřív," dodal.

Špendlík s tím však zcela nesouhlasí. "Nejde o politiku, většina starostů a ředitelů škol nejsou členy žádných politických stran. Jde o vyjádření názoru občanů," uvedl.

Ředitel základní školy v Želechovicích Michal Cholek již v pondělí uvedl, že vedení školy děti do protestu nevtahuje, žáci se však sami na amnestii ptají. "Škola by měla být apolitická a také je. Toto je protest dospělých, děti do toho netaháme," dodal Cholek v úterý.

Žádný zákon navíc podle starosta Špendlíka neukládá povinnost mít pověšený portrét prezidenta na obecním úřadě či ve škole. "Každý má právo jej taky sundat," řekl starosta, který odmítl také slova o mediální hysterii. "Jsme naprosto klidní, spíš mám pocit, že hysterii podléhají některé komentáře z Hradu," podotkl starosta.

Protest starostů vznikl v pátek, v pondělí se k němu připojila více než stovka zástupců obcí. Podle Špendlíka se však s podporou ozývají i běžní občané. Většina starostů, kteří k dnešku vyjádřili souhlas s protestem, pochází ze Zlínského kraje, někteří však také z jižní Moravy či jižních Čech. V ČR je asi 6 250 obcí.

Špendlík kritizuje amnestii především proto, že zastavila stíhání za úmyslné trestné činy, včetně majetkových, a osvobozeny byly osoby za ně odsouzené. "Dokázali bychom pochopit, že za neúmyslný trestný čin byl někdo osvobozen, může mu být dána druhá šance. Ale tohle vypadá jako předem promyšlený krok," uvedl již dříve Špendlík. Klaus je přesvědčen, že vyhlášení amnestie bylo správné rozhodnutí a že se to po nějakém čase, až vychladnou horké hlavy, ukáže.

Portrét Václava Klause sundali i v Březnici

7. ledna 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue