První společná debata „prezidentů“: nejvíc se přeli Dienstbier a Zeman

  • 689
Všech devět kandidátů na prezidenta se poprvé setkalo ve společné diskusi. Zúčastnili se debaty deníku MF DNES a serveru iDNES.cz v pražské Národní technické knihovně. O největší rozruch se při vzájemných "šťouchancích" starali Jiří Dienstbier a Miloš Zeman. Pro Jana Fischera byly nepříjemné otázky na sponzora, podnikatele Tomáše Chrenka.

Moderátory debaty byli šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský a jeho zástupce Jiří Kubík. Server iDNES.cz debatu vysílal přímým přenosem, během středy nabídneme celý záznam. Před zahájením pořídil fotograf David Neff společnou fotografii uchazečů o Hrad, která bude zveřejněna v pátečním vydání MF DNES.

Volba prezidenta

ON-LINE: Den po dni k prvnímu kolu volby 
KOMENTÁŘ: Blesky nalevo a válka s mloky
ZEMAN: Neuděloval bych milosti ani amnestie
FISCHER: Antikampaně mě nechávají v klidu
DIENSTBIER: Pozor na vliv Šloufa a Chrenka
SCHWARZENBERG: Amnestii se divím
FISCHEROVÁ: Amnestie je nešťastná
SERIÁL: Profily kandidátů na prezidenta
SOUHRN: Vše o přímé volbě prezidenta

TERMÍN: První kolo voleb je naplánované na 11. a 12. ledna 2013, druhé kolo na 25. a 26. ledna.

Jedním z významných témat prezidentské debaty se stalo financování kampaně. Když expremiér Zeman tvrdil, že od dárců dostal 8 milionů korun a jeho kampaň zatím stála 7 milionů, Dienstbier to nevydržel.

"Naše kampaň stojí přes šestnáct milionů korun. Když jezdím po republice, připadá mi, že ta jeho musí být nejméně třikrát dražší," uvedl místopředseda ČSSD na adresu Zemana. "Kdo umí, ten umí," opáčil mu Zeman, který s ním soupeří o hlasy levicových voličů. Hájil se tvrzením, že jeho účet je transparentní.

Do Zemana si Dienstbier také rýpl, když expremiér popisoval, že by v případě svého zvolení odvolal ochranku, která nezabránila střelbě maketou pistole na prezidenta Václava Klause v Chrastavě. "Poslal bych je dělat hlídkovou službu v nějaké zapadlé obci," pobavil Zeman publikum. "Bonmot je to úžasný, akorát prezidentova kompetence by to neumožnila," reagoval Dienstbier.

Fischerovi vadily otázky na Chrenka, jenž si pomohl za jeho vlády

Janu Fischerovi byly evidentně nepříjemné otázky na jeho hlavního sponzora, podnikatele Tomáše Chrenka. Zarazila ho už otázka, zda si nepřipadá jako jiný bývalý premiér Stanislav Gross, který díky pomoci Chrenka zázračně zbohatl. "Proboha, proč bych měl? Takový mladík. Já jsem zchátralý věkem," opáčil Fischer a rozesmál diváky.

Podruhé se téma Chrenek a jeho sponzorský dar 14 milionů korun dostal na přetřes, když europoslankyně Zuzana Roithová připomněla, že Chrenek vydělal na rozhodnutí, které padlo během Fischerovy vlády. V té době byla totiž schválena fúze zdravotních pojišťoven ve prospěch Chrenka, a to právě v den, kdy Sněmovna odhlasovala zákon, že něco takového nemá být možné.

Fischer se bránil, že on sám Chrenkovi nenahrál. Řekl, že šlo o standardní správní řízení, kdy nerozhodovala vláda, ale ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Janě Bobošíkové byla zase nepříjemná otázka na to, zda by jako prezidentka dala práci na Hradě svému manželovi, jako když byla europoslankyní a muž jí dělal asistenta. Bobošíková řekla, že muž za práci pro ni nedostal ani korunu. A bylo na ní vidět, že je rozzlobená. Po otázce kroutila nevěřícně hlavou.

Herečku Táňu Fischerovou trochu nazlobil dotaz iDNES.cz, zda neuvažuje o tom, že se vzdá kandidatury ve prospěch některého z kandidátů, aby se netříštily hlasy pro ni, Karla Schwarzenberga či Zuzanu Roithovou, kteří oslovují podobné voliče.

"Nemyslím si, že to jsou stejní voliči, o které usilujeme. Každý má jiné voliče, i když jsou určité okraje, kde se překrývají. 80 tisíc lidí podepsalo mou petici, a to zadarmo. Věřili ve změnu a v to, co reprezentuji. Kdybych se vzdala kandidatury, část z nich s tím může souhlasit, ale část půjde do zbytku života s tím, že uvěřili někomu, kdo je zklamal," bránila se Fischerová.

Kandidáti se vymezovali proti Klausovi, ale i vůči Havlovi

Poměrně výrazně se kandidáti vymezili proti Václavu Klausovi i Václavu Havlovi. Dienstbier i Fischerová řekli, že by nechtěli mít s Klausem nic společného. Roithová řekla, že by na Klause jen těžko v něčem navazovala.

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS i výtvarník a pedagog Vladimír Franz mluvili o tom, že by na Hradě reprezentovali sami sebe. "Ani Václav Havel, ani Václav Klaus by ze mě nikdy nebyl," řekl Sobotka. Zeman řekl, že by pravidelně navštěvoval zasedání vlády a promlouval před oběma komorami parlamentu. To Havel ani Klaus v prezidentské funkci nedělali.

"Zdaleka nemám takový charakter. Byl bych tvrdší a nepříjemnější," vymezil se Karel Schwarzenberg tak trochu překvapivě oproti exprezidentovi Havlovi, pro kterého dříve pracoval jako kancléř.

Vladimír Franz se po zhruba čtyřiceti minutách debaty omluvil, že ještě musí stihnout generální zkoušku své nové opery Válka s mloky. Na čtvrteční premiéře totiž nemůže být. Čtvrt hodiny před koncem debaty musela odejít i Fischerová.

"Žijeme v zemi, kde se zlato mění rychle v listí... Bylo by dobré tomu najít nějaký tvar, dumám, jaký by měl být. Měla by to být politická strana? Nevím. Iniciativa? Ale jaká, aby to nebylo plácnutí do vody?" odvětil ještě před odchodem Franz na otázku, jak by naložil s podporou, pokud byste nebyl zvolen a kdyby se rozhodl zůstat v politice, zda by se přidal k "zeleným", nebo k "modrým".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue