Starostové sundávají Klausův portrét kvůli amnestii, vyzvali i školy

  • 1655
Prezidentský mandát sice Václavu Klausovi vyprší až 7. března 2013, na některých obecních úřadech nebo ve školách už ale prezidentova podobizna na stěnách nevisí. Starostové obcí a ředitelé škol tak reagují na prezidentem vyhlášenou novoroční částečnou amnestii.

"Naštvalo nás, co udělal amnestií, proto ho v kanceláři nechceme," prohlásili starostové Vysokého Pole a Želechovic na Zlínsku a sundali ze stěny na obecním úřadu portrét prezidenta Václava Klause.

Totéž doporučili udělat také ředitelům ve školách.

"Obec je zřizovatelem základní a mateřské školy, kam jsme tuto výzvu také poslali, a ředitelé se rozhodli portréty ze stěn rovněž sundat," řekl starosta Želechovic nad Dřevnicí Michal Špendlík.

Prezident na stěně

Vyvěšení obrazu prezidenta je jedním z mála dokladů spontánního vyjadřování úcty k hlavě českého státu. Školám a úřadům to nenařizuje žádná vyhláška. Portrétem hlavy státu se podle historiků již od poloviny 19. století vzdávala úcta panovníkovi a tradice přežila dodneška zejména díky oblibě prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

A ještě v pátek oba starostové obvolali několik kolegů v dalších obcích.

"Odezva byla výborná. Během hodiny nám dvacet starostů potvrdilo, že do toho jdou s námi," řekl starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

Jen ve Zlínském kraji se v prvních hodinách připojili starostové obcí Březnice, Drnovice, Litenčice, Pozděchov, Prlov, Sehradice, Újezd, Jasenná nebo Vlachova Lhota.

Už není prezidentem slušných a poctivých lidí

To je utvrdilo v rozhodnutí rozeslat výzvu po celé republice. Směřuje na obce, do všech státních úřadů včetně ministerstev a do škol.

"Už nám chodí první pozitivní reakce, starostové volají. Za první hodinu nikdo nereagoval negativně," řekl v pondělí před polednem Zicha.

Co starosty k tomuto protestu vedlo?

Starosta obce Želechovice nad Dřevnicí Michal Špendlík odstranil 7. ledna ze

"Prezidentův portrét má dokreslit důstojnost místa a on sám má být vzorem pro děti, které se ve školách učí základům morálky," vysvětluje starosta Vysokého Pole. "Ovšem Václav Klaus svým rozhodnutím udělit velkorysou amnestii i tunelářům, korupčníkům a podvodníkům ztratil morální právo být prezidentem slušných a poctivých lidí," dodal Zicha.

Ačkoliv oba starostové kandidovali za hnutí STAN, odmítají, že by akce měla politický podtext. "Je to spontánní protest a chceme, aby se šířil obcemi, školami a státními úřady bez ohledu na to, kdo je vede," tvrdí starosta Želechovic Michal Špendlík.

Cílem akce je dát prezidentovi najevo, že lidem v obcích není jeho rozhodnutí lhostejné a že s ním ve velké míře nesouhlasí. "Třeba se aspoň trochu chytí za nos," doufá Špendlík.

Výzvu dostali i v Gazdíkově Suché Lozi

Výzvu, jejíž přesné znění zveřejnil na svém webu například obecní úřad v Želechovicích nad Dřevnicí, v pondělí dostali i na obecním úřadu v Suché Lozi, kde je místostarostou předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

"O protestu zatím vím jen z doslechu, ale můžu říct, že s ním velmi souhlasím. Amnestií se uzavřel podivný kruh 90. let a byla podle mě předem vypočítaná. Mířila na konkrétní lidi," reagoval Gazdík.

"K výzvě jsme se také připojili a portrét prezidenta jsme sundali. S amnestií nesouhlasíme," poznamenal starosta Suché Lozi Václav Bujáček.

Amnestie se celkem dotýká více než 32 tisíc lidí. Kromě vězňů se amnestie vztahuje také na 14 500 případů podmíněného odsouzení. Dotkne se i trestů obecně prospěšných prací či domácího vězení.

Reakce z Hradu na sebe nenechala dlouho čekat. Podle mluvčího prezidenta je sundavání obrazů prezidenta nezodpovědné vůči dětem. "Jestli je pravda, že se vyskytli ředitelé škol, kteří podléhají mediální hysterii některých opozičních politiků a různých médií, a dokonce sundávají obrazy hlavy státu ze stěn školních tříd, pak je na místě požádat je, aby alespoň děti, za jejichž výchovu přebírají částečnou odpovědnost, chránili před projevy pokleslého politického boje," řekl mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Klaus si za to vysloužil kritiku od řady politiků, lidé sepisují petice a nad rozsahem amnestie se pozastavují i zahraniční média (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video