Pasažéři z potopené Concordie ani rok po tragédii nenašli svůj klid.

Pasažéři z potopené Concordie ani rok po tragédii nenašli svůj klid. | foto: AP

S kapelou hrál na Concordii, rok po tragédii může skončit na ulici

  • 13
Od tragédie plavidla Costa Concordia uplynul téměř rok. Těm, kteří potopení lodi přežili, však osudná tragédie stále komplikuje život. Trpí posttraumatickým stresem, zdravotními i finančními problémy a před očima stále mají své umírající přátele.

Mnoho z nich se v boji za svá práva spojilo, a po společnosti provozující nechvalně známé plavidlo požadovali odškodné. To jim může pomoci z finančních problému, všemu ostatnímu však budou muset čelit dál.

Třiačtyřicetiletý Jeno Csányi byl ještě před rokem úspěšným muzikantem, který se svou kapelou Bianco Trio procestoval svět. 13. ledna loňského roku jeho úspěšná kariéra skončila a potopila se spolu s lodí Costa Concordia. Při tragédi přišel o spoluhráče z kapely, sám pak vyvázl s rozdrcenou páteří a kotníkem. Události osudného dne se mu stále vracejí.

"Pamatuju si na to, jako kdyby to bylo včera. Pořád se mi vrací ten obraz, jak můj kamarád Sándor pomáhá lidem do záchranných člunů. Byl to skvělý plavec a s mořem měl hromadu zkušeností. Nedokázal jsem si ani představit, že by se nezachránil," vzpomíná Csányi.

S Csányim se dokázal zachránit jen jeden z jeho kamarádů hudebníků Joszef Balogh. "Oba jsme tušili, že se blíží katastrofa. Všechno bylo jako z jiného světa. V rozhlase nám nejdříve hlásili, že se jedná jen o problém s elektřinou. Opakovalo se to v desítkách jazyků, ale jenom nám lhali. Věděli jsme, že se děje něco horšího," popisuje minuty před potopením Csányi.

V den potopení hrál Csányi naposled. V měsících, které následovaly, se topil ve stresu, bolestech a fóbiích. Společnost, která provozovala potopené plavidlo, mu do dnešního dne vyplatila pouhých 458 eur odškodného (asi 11 tisíc korun). "Nedostali jsme v podstatě žádné odškodné, nezaplatili nám ztracené hudební nástroje, takže i kdybychom chtěli, tak hrát stejně nemůžeme," cituje Csányiho server Daily Telegraph. Jeho špatná finanční situace zašla tak daleko, že mu nyní hrozí vystěhování z jeho bytu v Budapešti.

Zdraví přeživším nikdo nevrátí

Společnost Costa Cruises se však nařčení z toho, že by se o přeživší členy posádky nepostarala, brání. "Více než 93 procent posádky lodi už přijalo nabízenou kompenzaci, 80 procent jich už pracuje na jiných lodích," uvedl mluvčí společnosti.

Jak bude probíhat vyzvednutí vraku lodi?

Csányi první nabídku odškodného odmítl, protože prý byla podmíněna tím, že nebude vypovídat u soudu. Běžní cestující dostali odškodné ve výši 11 tisíc eur (téměř 300 tisíc korun), výše odškodného pro členy posádky však zveřejněna nebyla.

S podobnými problémy, se kterými se musí potýkat Csányi, zápasí stovky dalších pasažérů potopené lodi. Ve Francii vznikla skupina SOS Concordia vedená jednou z cestujících Anne Decréovou, která se snaží bojovat za práva všech přeživších, ale i rodin, které v útrobách Concordie ztratily své blízké. Boj však může zajistit jen finanční vyrovnání, zdraví cestujícím Concordie dokáže vrátit až čas.

Výletní loď Costa Concordia se 4 229 lidmi na palubě, z nichž zhruba tisícovku tvořila posádka, najela v polovině ledna loňského roku na mělčinu u ostrova Giglio nedaleko pobřeží jižního Toskánska. Při nárazu se roztrhla, nabrala vodu a do rána se naklonila na bok. Při tragédii zahynulo 32 lidí (více o havárii čtěte zde).

Podívejte se, jak probíhal soud s kapitánem Concordie.

16. října 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue