Nosorožce bílé z Dvora Králové v Africe hlídají ozbrojení strážci parku. Na pomoc jim nově přijdou také bezpilotní letouny. | foto: Profimedia.cz

Nosorožce z Čech ochrání bezpilotní letka. Místo teroristů uloví pytláky

  • 12
Kriticky ohrožení bílí nosorožci severního poddruhu odchovaní v české Zoo Dvůr Králové, kteří před třemi lety putovali do volné přírody v keňském parku Ol Pejeta, se definitivně mohou přestat bát agresivních pytláků. Vedení parku totiž na jejich ochranu povolá letku speciálních bezpilotních letounů. Podobných, jaké pomáhají pátrat po nejnebezpečnějších teroristech světa.

Nosorožců bílých přežívá na světě ve volné přírodě pouhých sedm, všichni v Keni. Parku Ol Pejeta k ochraně kriticky ohroženého druhu před třemi lety výrazně pomohla také Zoo ve Dvoře Králové. V rámci projektu Poslední šance na přežití vypustila do africké volné přírody rovnou čtyři exempláře tohoto majestátního zvířete (více o transportu nosorožců čtěte zde).

Podmínky v parku Ol Pejeta přitom jsou pro nosorožce přímo ideální, jedinou vadou na kráse, která v posledních letech stále více nabývá na významu, jsou pytláci. Ti ohrožená zvířata zabíjejí jen pro jejich ikonické nosorožčí rohy, které mají v mnoha kulturách pověst skvělého afrodiziaka.

A právě jejich řádění se rozhodli správci parku postavit. Klasické lidské hlídky však byly pro rozlohu stovek kilometrů nedostatečné. V boji proti pytlákům tak nasadí moderní techniku. Nebe nad parkem budou od následujících měsíců brázdit speciální bezpilotní letouny. Správci parku se však nebudou spoléhat na obyčejné modely na dálkové ovládání, které nasadili například v Nepálu (více čtěte zde). Do akce nasadí rovnou odlehčenou verzi strojů, které používá americká armáda v boji proti teroristům.

Jeden bezpilotní letoun přijde park na 50 tisíc dolarů (téměř milion korun). Moderní stroj má rozpětí kolem tří metrů a do vzduchu se dostane pomocí speciálního katapultu. Osazen bude několika kamerami s vysokým rozlišením a systémem GPS. Během sekundy tak dokáže lokalizovat podezřelé lidi a data o jejich poloze okamžitě odešle ke strážcům parku. Oproti svým bojovým kolegům tak budou bezpilotní letouny používané v parku postrádat jen osazení zbraněmi.

Strážci parku mohou i zatýkat

Letouny pokryjí mnohem větší plochu, než při pozemních průzkumech. "Je opravdu obtížné, když musíme hlídat sedm zvířat na tak obrovské ploše. Je to nezvladatelná práce i se 160 strážci. Jako kdybychom hledali jehlu v kupce sena," cituje Roba Breara, vedoucího sekce inovací parku Ol Pejeta, server Daily Telegraph. Brear zároveň dodává, že bezpilotní letadla by mohla mnoho potenciálních pytláků odradit ještě před tím, než se k něčemu odhodlají.

Nosorožci se posilňují před odletem

Nosorožci při transportu do Afriky.

Osazenstvo parku doufá, že nasazení nejmodernější techniky zvýší úspěšnost v omezování pytláctví. Už v minulých letech dostali pracovníci parku status policistů v záloze, což jim umožnilo nosit při zásazích zbraně a zatýkat podezřelé.

Keňská vláda se rozhodla pomoci

Podle informací vedení parku však nasazením bezpilotních letounů snaha o zajištění bezpečí zvířat nekončí. Do terénu se dostanou psovodi a letouny ve vzduchu doprovodí také helikoptéra. "Keňská vláda konečně uznala, že pytláctví je velkou hrozbou a v posledních letech se nás rozhodla podporovat," uvedl bezpečnostní poradce Batian Craig.

Nosorožci všech druhů jsou jedním z nejvyhledávanějších cílů pytláků po celém světě. Jen za poslední rok pytláci v Africe zastřelili 633 nosorožců bílých. Za jeden nosorožčí roh dostanou na černém trhu i 12 tisíc dolarů (233 tisíc korun). V Keni, kde většina obyvatel vydělává méně než dolar denně, je to lukrativní obchod.

Ve volné přírodě podle statistik z roku 2011 přežívalo 20 tisíc bílých nosorožců, jen sedm z nich však patří k vzácnému severnímu poddruhu.

Podívejte se na cestu českých nosorožců do Afriky

19. prosince 2009


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video