Organizátoři prosincového zlínského protestu na mříže pověsili cedule se jmény obětí komunistického režimu.

Organizátoři prosincového zlínského protestu na mříže pověsili cedule se jmény obětí komunistického režimu. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Klec a šibenice proti komunistům budou ze Zlína putovat po republice

  • 68
Známými se stali díky demonstracím proti vládě komunistů ve Zlínském kraji, teď se členové sdružení Repelent 21 chystají rozšířit své protesty i do ostatních měst: Olomouce, Českých Budějovic, Ústí nad Labem, Karlových Varů nebo Prahy. Spojili se totiž se sdruženími z dalších regionů.

"Někde už komunisté ve vedení kraje vyhazují lidi z odborů. Toho se bojíme," vysvětlil jeden ze zakladatelů sdružení Radek Hegmon.

Po celé České republice proto bude od příštího týdne putovat klec i šibenice, kterými sdružení dekorovalo své protestní akce. Podpisové archy ale bude mít každé město vlastní.

Protesty při Palachově týdnu

Pondělí 14. ledna: Olomouc, Horní nám. (16)

Úterý 15. ledna: Ústí nad Labem, Lidické nám. (16)

Středa 16. ledna: Karlovy Vary, před Termálem (16)

Čtvrtek 17. ledna: České Budějovice, nám. Přemysla Otakara II. (16)

Pátek 18. ledna: Zlín, nám. Míru (16)

Sobota 19. ledna: Praha, Václavské náměstí (15)

"Byli jsme příjemně překvapení, že je mezi lidmi po celé republice zájem se proti rostoucí komunistické moci vyjádřit," říká Hegmon.

Akce v rámci tzv. Palachova týdne odstartují v pondělí 14. ledna v Olomouci. Do Zlína se cela a šibenice na den vrátí příští pátek. A o den později skončí celorepublikové protesty v Praze na Václavském náměstí.

"V poslední době dostáváme dopisy členů a přívrženců komunistů a jsme zděšení, co nám někteří líčí. Ukazuje se, že jsou lidé, kterým se po komunistickém režimu stýská. Někteří píší o tom, že podle nich je cestování do zahraničí zbytečné, jiní zase dávají za vzor dobře fungujícího komunismu Moldávii," podivuje se Hegmon.

Plakáty sdružení se v nejbližších týdnech rozšíří i do menších měst ve Zlínském kraji. Nejdříve je uvidí obyvatelé Uherského Hradiště.

"To je zatím jediné jisté město," potvrdil Richard Vodička ze sdružení Repelent 21. 

Umístění plakátů a poutačů na veřejných místech totiž musí města povolit. A ne všude se zástupci sdružení domluvili.

"Třeba ve Zlíně nám to zatím zakázali," konstatoval Hegmon s tím, že s magistrátem ještě chtějí dál jednat.

Se stejnou žádostí se obrátí i na další města v kraji. Do nich chtějí časem vyrazit také s klecí a podpisovými archy. Současně stále jednají s politiky z opozičních stran o tom, jak členy KSČM sesadit z vedoucích pozic.

"Zatím děláme práci za ně. Měli by se přenést přes osobní spory a najít řešení," zdůraznil Hegmon.

Hejtman se dočká omluvy

Na další únorové jednání krajských zastupitel se chystají proto, aby se omluvili hejtmanu Stanislavu Mišákovi. Jeho bratra označil jeden ze členů Repelentu 21 Zbyněk Horváth za agenta Státní bezpečnosti.

"Měl jsem tuto informaci ze zdroje, kterému jsem věřil. Ale není to pravda, mrzí mě to," přiznal Horváth, který se chce omluvit osobně.

Výzvu proti účasti komunistů ve vedení Zlínského kraje podepsalo zatím zhruba deset tisíc lidí, další ji mohou podepisovat třeba na webu sdružení.

Sdružení Repelent 21 založili lídři protestu, který provázel ustavující zasedání nového zastupitelstva Zlínského kraje. Sociální demokracie nově vládne se Sdružením práv občanů Zemanovci a právě s komunisty (více o protestech čtěte zde).

"Název je parafrází na prostředek, který účinně hubí ,komáry‘. Číslo 21 je odkaz k 21. budově, kde v tuhle dobu vládnou komunisti," popsal Hegmon.

8. listopadu 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue