Freska Ježíše Krista z kostela ve španělském města Borja - zleva v roce 2010, uprostřed letošní snímek fresky s oprýskanými barvami. V pravo je obraz v současném stavu - po zásahu důchodkyně, která se rozhodla dílo zrestaurovat | foto: Profimedia.cz

Chci vrátit čas, zoufá autorka zfušované fresky a odhaluje smutný život

  • 48
Autorka zfušované fresky Ježíše Krista na svém nejznámějším díle získala celosvětovou popularitu, sama si však přeje, aby mohla vrátit čas před osudný den, kdy vyrobila z historicky cenného obrazu hnědého sněhuláka. Dodává však, že negativní publicita jí přinesla také možnost pomoci potřebným.

Dvaaosmdesátiletá španělská malířka Cecilia Giménezová hájí svou nepodařenou malbu vskutku originálně. Údajně jí jen neměla čas dokončit. "Začala jsem na ní pracovat, pak jsem odjela na dovolenou a když jsem se vrátila zpátky, tak už mě k obrazu nepustili," stěžuje si.

V rozhovoru pro server Daily Telegraph se rozpovídala i o tom, co jí k odvážné restaurátorské akci vedlo. "Chtěla jsem jednoduše udělat dobrou věc. Šlo mi o to vráti obrazu jeho zašlou slávu," vysvětluje dnes již slavná malířka a dodává, že by nejraději vrátila čas, aby se situace nestala, nebo aby měla možnost své restaurování obrazu alespoň dokončit.

Giménezová se výtvarnému umění věnuje celý život. Stěny jejího bytu jsou zaplněny více než stovkou maleb zejména krajiny z okolí vesničky Borja, kde malířka žije. Úspěch se svým uměním měla podle svých slov i před tím, než se o ni začala kvůli "zrestaurované" fresce zajímat média po celém světě.

"Celý život maluji kvůli tomu, abych si odpočinula a zapomněla na svůj nepříliš šťastný život. Už v minulosti jsem měla mnoho výstav a své obrazy pravidelně prodávám lidem z naší vesnice. Jako umělkyně chci být samozřejmě slavná. Nikdy jsem však netoužila po tom, aby mě svět znal kvůli něčemu, co se mi nepovedlo a dělal si ze mě jen srandu," smutní Giménezová.

V malování hledá útěchu, bohatství se nedočkala

Smutné okamžiky jejího života vrhají na Giménezovou, která je ve většině případů jen terčem posměchu, zcela jiné světlo. Za svých mladých let ovdověla a kvůli degenerativnímu onemocnění přišla o jednoho ze svých synů. Útěchu tak začala hledat právě v malování. Před několika měsíci jí však osud zasadil další ránu, když podobnou nemoc diagnostikovali také jejímu druhému synovi. Na sklonku letošního roku ji naštěstí potkala i jedna příjemná událost

Nehledě na to, že ji celý svět zná právě kvůli zfušované fresce Ecce Homo (Ejhle člověk), jí sláva totiž umožnila pomáhat potřebným. Před týdnem se jeden z jejích originálních obrazů prodal v internetové aukci za 1 080 dolarů (více než 20 000 korun) a celá částka putovala na konto katolické charity Caritas (více aukci zde).

Sama autorka si však stěžuje na neférový přístup ze strany majitelů kostela, ve které freska Ecce Homo visí. Do kostela se totiž ihned po propuknutí internetového šílenství okolo nepovedené malby začaly hrnout davy turistů z celého světa. Ti musí při vstupu do svatostánku zaplatit symbolický poplatek ve výši jednoho eura (asi 25 korun). Vzhledem k tomu, že jen od srpna letošního roku jich do kostela zavítalo přes 35 tisíc, si představení církve přišli na služný obnos peněz. Příliv turistů samozřejmě naplnil místní restaurace a hotely, kterým se mnohdy i několikanásobně zvedly tržby (více o tom, jak freska láká turisty, zde).

Giménezová však ze zisků z turistického ruchu nemá vůbec nic. "Nikdo mi za to nikdy nezaplatil. Všichni na tom jen vydělávají peníze a mně se každý směje, jak ošklivou věc jsem vytvořila," stěžuje si Giménezová, která v kostele mnoho let pracovala jako dobrovolník. Alespoň ke zvýšené poptávce po jejích obrazech jí však zdeformovaný Ježíš přeci jen pomohl.

Podívejte se, jak Giménezová obhajovala své dílo

23. srpna 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue