Vltava přilákala rekordní počet otužilců, plavání ztěžoval silný proud

• 2
V Praze se na Slovanském ostrově u Národního divadla konal šestašedesátý ročník vánoční soutěže otužilců, kteří své tratě plavali v ledové Vltavě. Tradičního Memoriálu Alfreda Nikodéma se letos zúčastnilo rekordních 243 lidí, z toho 58 žen. Zatímco teploty si účastníci pochvalovali, problémy byly se silným proudem.

"Počtem účastníků je to v Česku absolutní rekord, ať už jde o zimní plavání, nebo plavání na otevřené vodě vůbec. Přijeli sem plavci z Německa, Slovenska, Polska nebo z Velké Británie," shrnul organizátor a předseda pořádajícího I. plaveckého klubu otužilců Praha Tomáš Prokop.

Závod na hlavní, 750 metrů dlouhé trati, který nese jméno podle prvního českého pokořitele kanálu La Manche Františka Venclovského, vyhrál Petr Tomášek z pořádajícího pražského klubu, těsně za ním doplavala Eliška Novotná z oddílu Fides Brno. Prohodili si tak svá místa na stupních vítězů z loňska. Třetí skončila Iveta Nováková z Pardubic. Celkově z prvních šesti míst pět obsadily ženy.

Nejstarší, kdo se do Vltavy o teplotě čtyř stupňů ponořil, byla dvaaosmdesátiletá Božena Černá, nejmladším pak jedenáctiletý Vojislav Štěrba. Neúčastnil se přitom letos otužileckého plavání poprvé.

Kromě hlavního závodu se plavalo na tratích 100 a 300 metrů a udělena byla i týmová trofej - pohár starosty městské části Praha 1, která se na pořádání akce podílela. Tu získal tým brněnských otužilců z plaveckého oddílu Fides.

Z Berounky přišel silný proud, kvůli kterému se měnila trať

S počasím, kdy byla teplota vody čtyři stupně a vzduchu o tři a půl stupně víc, byli otužilci spokojeni.

"S teplotou vody jsme byli spokojeni mimo jiné proto, že právě čtyři stupně jsou hranicí, od které se otužilecké plavání více boduje a je možné si vyplavat otužilecké stupně," vysvětlil Prokop s tím, že problémem byl naopak velmi silný proud.

"Takový tady za čtrnáct let, co tu plavu, nepamatuji a určitě tu takový nebyl ještě mnohem déle. Přišel sem od Berounky a museli jsme kvůli tomu měnit trať, místo dvou okruhů mířících do středu řeky jsme udělali tři menší schované za ostrov, aby to nikoho neodneslo," shrnul.

Otužilci letos vánoční plavání spojili s kampaní Bez medu to nejde, pořádanou Českým svazem včelařů. "Vazba otužilců na med je logická, protože si ho dáváme do čaje jako zdroj rychlé energie, samozřejmě i s kořením," nastínil Prokop.