Notre Dame slaví 850 let. Oslavy potrvají celý rok. Podívejte se

  • 3
Nejslavnější francouzská katedrála Notre Dame v Paříži se začala stavět před 850 lety. Denně do ní zavítá průměrně 30 tisíc návštěvníků, ročně pak devět milionů. Kloní se před prací dělníků a řemeslníků, jichž se na stavbě vystřídalo 160 tisíc.

Pro katedrálu, která se stavěla 182 let (základní kámen byl položen v roce 1163, dokončena byla 1345), vybral biskup Maurice de Sully "srdce" budoucí slavné metropole, ostrov Cité. Za tu dobu se na stavbě vystřídalo 160 tisíc dělníků a řemeslníků.

Většina důležitých událostí francouzských dějin probíhala právě zde, od korunovací a svateb králů až třeba po kanonizaci Jany z Arku. Gotická katedrála přežila dokonce i útoky vášnivých davů v období Velké francouzské buržoazní revoluce. Sice byla znesvěcena a spousta věcí se ztratila nebo byla poškozena, ale přesto si své výsadní postavení uchovala.

Katedrála představuje jeden z nejkrásnějších gotických skvostů francouzské i
Délka katedrály je 128 , výška věží 69 metrů.
Galerie s dvouotvorovými okny obíhá nad arkádami a ve své klenbě je převýšena

Katedrála představuje jeden z nejkrásnějších gotických skvostů francouzské i světové architektury.

Její zvon Emmanuel v jižní věži, který má hmotnost přes 13 tun, tak mohl oznámit i osvobození Paříže 24. srpna v roce 1944. Je jedním z pěti zvonů katedrály, a na rozdíl od dalších čtyř (Angélique-Françoise, Antoinette-Charlotte, Hyacinthe-Jeanne a Denise-David) "přežije" i velké oslavy, které potrvají celý rok.

Katedrála, která patří k nejkrásnějším gotickým stavbám ve Francii, totiž k úctyhodným narozeninám dostane velký dárek v podobě nových zvonů. Jména dostanou po slavných postavách francouzských dějin.

Přes kritiku a odpor veřejnosti budou původní zvony roztaveny. Nové odlili zvonaři v Normandii podle starých technologií. Jejich vysvěcení je naplánováno na 2. února 2013. A cena? S novým osvětlením se vyšplhala na šest milionů eur, tedy přes 150 milionů korun.

Nebylo to poprvé, co se Francouzi neshodli. Protesty, a dokonce desítky zatčených doprovázely přejmenování náměstí před katedrálou. Dne 3. září 2006 bylo totiž přejmenováno z Place du Parvis-Notre-Dame na Parvis Notre-Dame - place Jean-Paul-II. na počest papeže Jana Pavla II.

Denně katedrálu navštíví kolem 30 tisíc lidí.

Oslavy budou probíhat až do 24. listopadu 2013, což je předpokládaný termín položení základního kamene. Jejich důležitou součástí bude zejména série 25 velkolepých koncertů církevní hudby, první se uskutečnil 18. prosince. Nejvíce hudebníků, více než 250, představí posluchačům v katedrále 24. dubna 2013 dílo Julesa Masseneta.

Nové varhany má katedrála již od roku 1992. Elektronika umocňuje použití 7 800 píšťal, 900 je historických. I tyto varhany prošly rekonstrukcí.

Do světové historie vstoupila katedrála i díky proslulému románu Viktora Huga Chrám Matky Boží v Paříži.