Spekulovalo se, že právě odchod Peake mohl být ze strany prezidenta podmínkou, aby podpořil úsporný balík. | foto: Reuters

Prezident podepsal daňový balíček, vyšší DPH zdraží vše

  • 596
Prezident Václav Klaus podepsal daňový balíček, který od prvního ledna zdraží v Česku veškeré zboží a služby. Součástí změn je totiž zvýšení sazby daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod na 15 a 21 procent.

O podpisu informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat. Soubor šestnácti zákonů zavádí například také sedmiprocentní zdanění lidí s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály u živnostníků a ruší daňové slevy pro pracující důchodce.

Úsporný balík však především zvedá na další tři roky sazby DPH na 15 a 21 procent. Poté by se měly sjednotit na 17,5 procenta.

Vláda balíček prosadila ve Sněmovně navzdory senátnímu vetu ve středu. Koalice k přetlačení senátního "ne" potřebovala 101 hlas, nakonec balík prošel těsně. Pro hlasovalo 102 politiků, proti bylo 80 ze 193 přítomných.

"Kvůli voličům jsem ráda, že prezident zákony podepsal. Sice je to těsně před koncem roku, ale hlavně, že je jasné, jaké budou daně," řekla v on-line chatu na iDNES.cz místopředsedkyně Karolína Peake.

Spekulovalo se, že právě odchod Peake mohl být ze strany prezidenta podmínkou pro to, aby se podepsal pod úsporný balík. Na to Peake v pátek řekla: "Také jsem to slyšela, ale zda to tak bylo, nevím, u jednání mezi panem prezidentem a panem premiérem jsem nebyla. Trochu mi to připomíná rozhodování pana Picka s těmi casami. Nejdříve velké výhrady a potom vlastně jo," řekla Peake.

Platnost změn už od 1. ledna 2013 byla až do poslední chvíle nejistá. Prezident Klaus už dříve zvyšování DPH kritizoval a možnost veta byla stále ve hře. V takovém případě by totiž jeho veto musela přehlasovat Sněmovna, a to už by se do konce roku nejspíše nestihlo.

Pokud by se kompletní schválení zákona včetně podpisu prezidenta do konce roku nestihlo, platila by už dříve schválená jednotná sazba DPH 17,5 procenta, což by prudce zvedlo zejména ceny potravin.

Hlavní změny zaváděné úsporným balíkem

  • Solidární zvýšení daně z příjmu u fyzických osob. V letech 2013 až 2015 zavede zákon sedmiprocentní zdanění nadlimitních příjmů nad 48násobkem průměrné mzdy.
  • Omezení výdajových paušálů u živnostníků. Vláda navrhla omezit absolutní výši těchto paušálů, a to u příjmů z podnikání podle zvláštních předpisů (např. lékaři, advokáti, exekutoři) a u výnosů z autorských práv na 800 tisíc korun a u příjmů z pronájmu majetku zařazeného do obchodního majetku na 600 tisíc korun. Osoby využívající výdajové paušály nebudou moci uplatňovat ani daňové zvýhodnění na vyživované dítě a na manžela či manželku bez vlastních příjmů, pokud budou mít příjmy pouze z podnikatelské a jiné výdělečné činnosti
  • V letech 2013 až 2015 se zruší základní sleva na dani z příjmů fyzických osob pro důchodce.
  • Zvýšení srážkové daně z příjmů u poplatníků, kteří mají sídlo v zahraničí, ze současných 15 na 35 procent od 1. ledna 2013. Tato úprava podle vlády napomáhá řešit problematiku zdaňování příjmů plynoucích do některých tzv. daňových rájů. U příjmů daňových rezidentů České republiky by se nadále odváděla daň 15 procent. Od roku 2014 budou od daně osvobozeny dividendy.
  • Zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod na 15 a 21 procent. Opatření má platit v letech 2013 až 2015. Současně s tím se kvůli námitkám EU přesunou do vyšší sazby některé zdravotnické pomůcky a dětské pleny. Sjednocení sazeb na úrovni 17,5 procenta se odkládá na rok 2016.
  • Zrušení tzv. zelené nafty. Zákon pro příští rok sníží vratku části spotřební daně z nafty pro zemědělce ze 60 na 40 procent. Od roku 2014 ji zruší úplně. Vláda původně chtěla zrušit zelenou naftu již od příštího roku, poslanci to pak zmírnili na snížení vratky a odklad zrušení o rok.
  • Zvýšení daně z převodu nemovitostí ze současných tří procent na čtyři procenta.
  • Pro roky 2013 až 2015 budou zrušeny maximální vyměřovací základy, tedy tzv. stropy pojistného na veřejné zdravotní pojištění.
  • Změna rozpočtového určení daní. Kraje budou nově dostávat menší podíl z vybraných daní, aby větší výnos z vyšší DPH a daně z příjmu zaměstnanců připadl pouze státu. Kraje budou dostávat 7,86 procenta z vybrané daně z přidané hodnoty (nyní 8,29 procenta) a 8,65 procenta z daně z příjmu zaměstnanců (nyní 8,92 procenta).

Zdroj: ČTK

,