Zvážím rezignaci, prohlásil zlínský hejtman. Ale ne kvůli protestům

  • 123
Ve Zlíně zasedlo druhé povolební krajské zastupitelstvo. I tentokrát se na jednání pokusili dostat kritici koalice s komunisty, ale kvůli vstupenkám se jich dovnitř dostalo jen pár. "Do únorového jednání zastupitelstva zvážím rezignaci," prohlásil brzy po začátku sociálnědemokratický hejtman Stanislav Mišák.

Reagoval tak na skutečnost, že dva členové opozice popřeli, že po volbách slíbili podporu komunistické vládě.

"Budu muset přehodnotit svůj názor na ty dva lidi. Ti se budou muset vypořádat se svým svědomím. S takovými lidmi se mi špatně spolupracuje," prohlásil Mišák.

O které zastupitele se jedná, stále není jisté. V době, kdy se domlouvala krajská koalice, unikly zprávy, že hejtman má příslib dvou lidí z ODS, kteří podrží koalici ČSSD a KSČM. Tím dostal ze hry Čunkovy lidovce. Nakonec však rebely nepotřeboval, když do koalice přibral Zemanovce.

Informaci o podpoře z ODS potvrdil náměstek hejtmana Lubomír Nečas zvolený za Zemanovce, ale s tím, že konkrétní jména nezná. Protikomunističtí aktivisté a část opozice dnes na jednání zastupitelů vyzvali Mišáka, aby jména prozradil.

"Neřeknu," odmítl hejtman. Vzápětí jeden člen opozice po druhém veřejně prohlásili, že oni to nejsou.

"Repelent" přerušil schůzi

Jednání před polednem přerušil "voňavkový" incident. Antikomunisté z Repelentu 21 při odchodu ze sálu stříkali osvěžovačem vzduchu. A protože se v uzavřené místnosti rychle šířila vůně, zastupitelé schůzi přerušili a větrali.

"Nebyl to skutečný repelent, tím bychom mohli někomu ublížit. Byl to neškodný osvěžovač," potvrdil jeden z organizátorů protestů Radek Hegmon.

Před odchodem z úřadu ještě navštívili všechny kanceláře a zaměstnancům rozdali dotazník nazvaný Barometr práv a svobod, ve kterém mají lidé svodobně vyjádřit, jestli s účastí komunistů ve vládě kraje souhlasí nebo ne. "Někteří jsou ohromní příznivci komunistů, na jiných bylo znát, že se bojí. Chápu, že mají strach o práci," konstatoval Hegmon.

Protestujících se dovnitř dostalo jen několik

Na jednání vpustili krajští úředníci jen dvacítku obyčejných smrtelníků, další zhruba stejně početná skupina stála na chodbě a zasedání sledovala v televizi. To se nelíbilo jak odpůrcům komunistů, tak některým zastupitelům. Vedení kraje však mělo strach z protikomunistických protestů, které provázely předchozí zasedání.

Zatímco při prvním zasedání nového krajského zastupitelstva byla před sídlem kraje demonstrace, tentokrát venku panoval klid. Byla tam pouze vězeňská cela, která se objevila už při protestech na náměstí. Také tentokrát bylo možné uvnitř železné klece podepsat protikomunistickou výzvu.

Předchozí protesty

Reportáž z demonstrace lidí při listopadové ustavující schůzi krajského zastupitelstva najdete zde.

O prosincovém protestu na náměstí Míru ve Zlíně si přečtěte zde.

Mnohem rušněji bylo na střeše "zlínského mrakodrapu", kde se nachází jednací místnost krajského zastupitelstva. Uvnitř byli jen novináři a dvacet šťastlivců z řad veřejnosti, odpůrců koalice se dovnitř dostalo nanejvýš deset.

"Většinu lístků dostali příznivci komunistické strany," zlobil se Hegmon.

"Já nejsem komunista, mě do toho netahejte," reagoval vedle sedící muž, kterého zdobily symboly Zemanovců, kteří spolu se sociálními demokraty do koalice komunisty vzali.

Dusná atmosféra byla především v předsálí. "Máme právo se jednání účastnit, je přece veřejné. Pusťte nás dovnitř. Přišel jsem o hodně dřív, ale žádné vstupenky už nebyly," zlobil se jeden muž.

Krajští úřednici nespokojeným lidem vysvětlovali, že mohou jednání zastupitelstva sledovat na chodbě z obrazovek a kdykoliv se mohou přihlásit o slovo.

Většina krajských zastupitelů na jednání raději přišla bočním vchodem, radní František Čuba ze Strany práv občanů Zemanovci však suverénně prošel kolem protestujících.

Před jednáním jeden muž z igelitky vytahoval deodorant s červeným obalem a nápisem Repelent 21, což je název protikomunistického sdružení, a lahvičky rozdával zastupitelům se slovy: "Snad byste proti těm komárům mohli bojovat s námi." Jejich obsah pak při odchodu rozstříkli po místnosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue