Lidé Havla uctili nohavicemi, srdíčky a balonky. Klaus položil věnec

  • 123
V Praze na Václavském náměstí se sešly asi tři stovky lidí, kteří uctili exprezidenta Václava Havla v den výročí jeho smrti. Někteří vyhrnutými kalhotami, další zapálili svíčky na pietních místech. Na náměstí se promítaly fotografie z jeho života a promluvili o něm také jeho známí. Sestavili srdce z červených balonků a vyrazili na Hradčanské náměstí.

Srdíčka vystřižená z barevného papíru, balonky, srdce sestavená ze zapálených svíček. Českou republiku rok po smrti ikonického prezidenta Václava Havla zaplavila srdce v nejrůznějších podobách. 

U sochy svatého Václava na stejnojmenném náměstí se v šest hodin večer sešly asi tři stovky lidí, aby si připomněli jeho památku. "Důležité je, že jsou lidé ochotni přijít do zimy a že vzpomínka na Havla je pro ně stále živá," řekl ČTK organizátor akce S Havlem dál Lukáš Sedláček.

Název setkání se inspiroval písní Jednou budeme dál, která zněla během přelomových událostí roku 1989, v úterý ji v anglické verzi na náměstí zazpívala písničkářka Joan Baezová. Lidé si přinesli balonky, na něž napsali svá přání, kam by měla Česká republika podle nich směřovat.

Akci podpořila řada osobností veřejného života, promluvil například ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg či někdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb. "Je dobře, že jsme Václava Havla uctili radostí, a ne smutkem," uvedl podle České televize v projevu. Shromáždění se pak v čele se srdcem z balónků vydalo na Hradčanské náměstí. Tam účastníci vypustili vzpomínkové balónky.

Ohrnuté kalhoty i květiny od politiků

Na bývalého prezidenta vzpomínali také politici. Sněmovna si jej připomněla minutou ticha. K místu posledního odpočinku na Vinohradském hřbitově v úterý přišel položit věnec mimo jiné prezident Václav Klaus.

Květinami Havlovu památku uctil také předseda vlády Petr Nečas, podle nějž Havel patřil mezi nejvýznamnější postavy naší moderní historie. "Byl člověkem, který symbolizuje přechod naší země od totalitního režimu k plně demokratické společnosti," uvedl.

Výročí úmrtí

Svou vzpomínku na exprezidenta prosadili také aktivisté, kteří po sociálních sítích šířili výzvu k ohrnutí kalhot na Havlovu počest. "Kalhotový den" má podle nich připomenout, že Havel měl při své inauguraci v prosinci 1989 nápadně krátké kalhoty (více o vyhrnutí kalhot čtěte zde).

Pietního dne využili i lidé, kteří s Havlovým odkazem nesouhlasí. Před brněnským divadlem při odhalení voskového srdce protestovali dva muži, kteří údajně zastupovali Iniciativu proti velebení Václava Havla. S kritikou exprezidenta i jeho údajného "kultu osobnosti" přišel i Svaz mladých komunistů.

Výročí úmrtí bývalého českého prezidenta si připomněl i Brusel, kde se už v pondělí na místním sídle Evropského parlamentu rozzářilo srdce z dílny Jiřího Davida, které kdysi viselo i na Pražském hradě (o rozsvícení srdce čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video