VIDEOAUTOŠKOLA: Jak zastavit, když je na brzdění pozdě

  • 54
Ledovku a sníh po dnech ve sněhových závějích slibují řidičům na tento víkend meteorologové. Největší potíž bývá na uklouzané, sněhem pokryté silnici zastavit. Brzděte s koly rovně, netočte moc volantem a když už víte, že to neubrzdíte, hledejte měkkou závěj.

V zimních měsících evidují policisté víc nehod, ale s menšími následky. Klasické bouračky jsou takové, kdy nedobrzdíme na sněhu. Mnohdy si za to můžeme sami, nedodržování bezpečného odstupu od předjedoucího auta je asi nejčastější nešvar na silnicích.

Potvrzují to i statistiky. Pojišťovna Allianz zjistila, že za letošních 11 měsíců nejčastější příčinou nehod nárazy do stojících vozidel nebo nedodržení dostatečného odstupu. "Tato dvě nejčastější rizika tak zapříčinila přes 24 tisíc pojistných událostí z celkových 82 500 případů," uvádí Václav Bálek, tiskový mluvčí pojišťovny.

Na sněhu a ledu se navíc brzdné dráhy o pořádný kus protahují. Škoda uvádí, že brzdná dráha na sněhu je na zimních pneumatikách 35 metrů, na ledu už 57 metrů.

Slovenský rallyzávodník a autonovinář Rasťo Chvála radí neházet flintu do žita: když vidíme, že jsme moc rychlí, máme ještě pár záchranných variant. S vykulenýma očima koukat, jak se blížíme k překážce, je špatně.

Nečekejte na náraz

Při řízení musí mít šofér povědomí o tom, co se kolem něj na cestě děje. Když se před vozem objeví překážka, měl by vědět, zda není možné se vyhnout, třeba po krajnici. "Nejprve před překážkou intenzivně brzděte, ve chvíli, kdy začínáte točit volantem, přestaňte brzdit, nasměrujte auto mimo a zase brzděte," vyučuje Chvála.

Na klouzavém povrchu platí víc než kdy jindy, že je třeba brzdit s koly rovně. Když si zablokujeme vytočená kola, nezatočíme, jen dokloužeme rovně z oblouku. Pamatujte, že bez brzdění auto podstatně lépe funguje a snadněji zatáčí. Pneumatika buď přenáší příčné, nebo podélné síly, obojí najednou umí jen v omezené míře. Brzdění nebo přidání plynu v zatáčce tedy může v extrémních případech znamenat ztrátu ovladatelnosti.

VIDEOAUTOŠKOLA

Kurz jízdy zatáčkou SLEDUJTE ZDE

Hledejte závěj, zkuste "ručku"

Netočte však moc volantem, auto na něj zareaguje, ale se zpožděním. Točení a prudké pohyby volantu auto zbytečně rozhodí a skončíte ve smyku.

Zpomalit vám také pomůže sníh. Vyhlédněte si závěj, stačí i vysoká neuježděná vrstva na okraji silnice. Když do ní  nasměrujete auto pod malým úhlem, z nízké rychlosti vás dokáže zastavit.

Třetí fígl Rasťa Chvály vyžaduje cvik. Kontrolovaný boční smyk s pomocí ruční brzdy si nacvičte třeba na prázdném plácku.

Vytočte lehce kola, zatáhněte krátce za ruční brzdu, záď vybočí a kola se "zaseknou", protože se přestanou odvalovat. To vás z nízké rychlosti zastaví. Ale pozor! U některých aut působí parkovací brzda na přední kola, příkladem mohou být některé starší citroëny nebo třeba saaby.

U nových aut se také stále častěji objevuje elektronická ruční brzda ovládaná tlačítkem, tam vám nedovolí její použití elektronika.