Mladý podnikatel chce vydělat na klubovnách, kde lidé platí za čas

  • 21
Podnikatel Vladimír Lazarev chce založit řetězec míst, která by se dala přirovnat ke skautským klubovnám. Až na to, že přijít může kdokoliv a může dělat v podstatě cokoliv. Platí se jen za čas, který tam člověk stráví. První klubovnu otevřel v listopadu v Libni a už v Praze plánuje další dvě.

Hosté vypijí a snědí, co chtějí, mohou si povídat s ostatními, hrát na interaktivních konzolích nebo si klidně zdřímnout na gauči. Při odchodu zaplatí jenom za čas, který tam strávili. Za minutu korunu. Takový podnik nedávno otevřel v pražské Libni šestadvacetiletý Vladimír Lazarev.

"Přestože máme v názvu café, nejsme klasická kavárna. Spíše volnočasový klub. Podobný typ podniku mi tu chyběl, tak jsem ho spolu s přáteli založil," vysvětlil své pohnutky mladý podnikatel.

Inspiraci prý získal v Rusku, kde se podobné podniky staly populárními a svým majitelům vydělávají. "Nejlépe to vystihl můj kamarád, který prohlásil, že se tu cítí, jako když si od kamaráda půjčí chatu," doplnil.

Klub Timecafé, kde se platí za strávený čas, stojí v pražské LIbni.
Vladimír Lazarev je jeden ze spolumajitelů klubu Timecafé, kde se platí za
Klub Timecafé, kde se platí pouze za strávený čas, stojí v pražské Libni.

Klub Timecafé stojí v Koželužské ulici. Je výjimečný tím, že se v něm platí pouze za strávený čas. Uprostřed Vladimír Lazarev.

Jeho podnik nabízí hostům dvě obytné místnosti, sociální zařízení a kuchyňský kout, kde si mohou uvařit kávu a čaj. Na rozdíl od klasických kaváren si sem lidé mohou nosit i vlastní jídlo a pití. Jediné, co je zakázané, je pít alkohol a kouřit.

V klubovně také pořádá nejrůznější zájmové lekce, například kreslení a anglické konverzace. I ty jsou zdarma. Lektory totiž neplatí, nebo pouze minimálně. Využívá lidí, kteří potřebují nejprve získat praxi.

Z ekonomického hlediska se mu vyplatí každý host, který se zdrží déle než hodinu. A většina podle jeho slov chodí na jednu a půl až čtyři hodiny.

Jedním z nich je i Petr Blažek. "Bydlím sám v malém bytečku a momentálně nemám práci. Sem si rád zajdu vypít kafe a popovídat s ostatními," popsal, proč se stal štamgastem Timecafé.

Velkou část zákazníků tvoří studenti. Chodí ale i starší lidé. "Jedna skupinka sem vzala svého profesora a ten dorazil o pár dní později se čtyřmi kolegyněmi," zmínil podnikatel.

Lidí, kteří by zneužívali jeho pohostinnosti, se nebojí. Zatím prý přišli jen dva hosté, kteří si vypili kávu, najedli se a během deseti minut odešli. Navíc v klubovně je prý vždycky někdo z personálu, kdo dohlíží na pořádek.

Lazarev věří, že po druhém měsíci už podnik nebude ve ztrátě a plánuje otevření dvou dalších poboček v Praze. Jeho cílem je vytvořit síť těchto klubů po celé republice.