Praha poprvé uvidí Boeing Dreamliner. Není to žádná plechovka na sardinky

  • 22
Pražské letiště uvidí další letecký skvost. V pátek ráno na ruzyňském letišti přistane Boeing 787 Dreamliner, nejnovější přírůstek do flotily polských aerolinek LOT. První český Dreamliner převezme společnost Travel Service v roce 2015.

Slavnostní přílet zahájí pravidelný provoz na nové lince Praha-Varšava, kterou však budou obsluhovat jiná letadla. LOT hodlají Dreamliner poslat do Prahy ještě několikrát, ovšem nepůjde o pravidelné lety. Na pravidelnější návštěvy si tak pražské letiště bude muset pár let počkat. Jeden Dreamliner má totiž objednaný i český dopravce Travel Service, který by měl letadlo převzít v roce 2015.

Podle aktuálních informací by letoun měl dosednout kolem půl deváté ráno a odletět asi o hodinu později. Nepůjde o tak impozantní podívanou jako loni na podzim, kdy do Prahy přiletěla Lufthansa se svým novým Airbusem A380. Ve srovnání s tímto dvoupatrovým obrem vypadá Dreamliner spíše jako "malý elegán". I přesto, nebo možná právě proto, se však příznivci letectví mají na co těšit.

Porovnání velikostí letadel: Boeing 737, 767, 777 a 787

Neříkají mu letadlo snů nadarmo, rozplývají se Poláci

Nadšení z nového přírůstku do flotily vyjádřil i výkonný ředitel LOT Marczin Piróg: "Ten název nevznikl jen tak pro nic za nic. Let na palubě Dreamlineru skutečně připomíná splnění snů."

Boeing 787 je zkrátka výjimečné letadlo. To bylo řečeno a napsáno už nesčetněkrát a psali jsme o tom i my: například když Boeing Dreamliner poprvé vyzkoušeli cestující nebo když jsme psali o jeho konstrukci a výrobě.

Ekologické a rychlé letadlo s dlouhým doletem

Porovnejme Dreamliner s jeho největšími konkurenty, Boeingem 767 a Airbusem A330. Ve všech případech jde o dvoumotorové letouny střední velikosti (tzv. wide-body, tedy se dvěma uličkami) s podobnými rozměry a se střední až dlouhou délkou doletu.

Oba konkurenční letouny v poměrně nedávné době létaly nebo budou létat i u českých společností. Boeing 767-300 byl v našich končinách k vidění v letech 2008-2010, kdy jej Travel Service pronajímal od společnosti IcelandAir. Airbus A330 bude od příštího roku k vidění u ČSA, které tak částečně obnovují dálkové linky.

Nejčastěji se u Dreamlineru zmiňuje jeho unikátní kompozitová konstrukce, díky níž je lehčí než srovnatelná letadla, a má tedy nižší spotřebu paliva. K té přispívají i relativně úsporné motory. Podle volby zákazníka Dreamliner pohání dvojice motorů Rolls Royce Trent 1000 nebo GE GEnx.

Dreamliner Travel Service - vizualizace

Zmiňujeme-li však "odlehčenost" Dreamlineru, je nutné podotknout, že to platí s přihlédnutím k jeho rozměrům. Nový Boeing o délce 57 metrů má poměrně velké rozpětí a plochu křídel (60 metrů, 325 m²), rozměrově je tedy srovnatelný spíše s Airbusem A330 (délka kolem 60 m, rozpětí také 60 m, plocha křídel 360 m²). Hmotnost prázdného airbusu se pohybuje kolem 120-125 tun, kdežto u Dreamlineru je to 110-115 tun. O něco menší Boeing 767 (délka 55 m, rozpětí 48 m, plocha křídel 280 m²) s klasickou kovovou konstrukcí má prázdnou hmotnost kolem 90 tun.

Díky nižší spotřebě paliva a odlehčené konstrukci se u Dreamlineru výrazně prodlužuje délka doletu. Zvládne najednou až 15 700 kilometrů, což je o několik tisíc kilometrů víc než u konkurentů. Boeing 767 uletí na jeden "zátah" asi 11 tisíc km, A330 zvládne až 13 tisíc.

Oproti svým konkurentům vyniká Dreamliner také cestovní rychlostí. Ve standardní letové hladině (10 až 11 km) vyvine cestovní rychlost 910 km/h, maximální rychlost je 950 km/h. U obou jeho konkurentů, tedy A330 i B767,  přitom 910 km/h představuje maximum a běžná cestovní rychlost je pod 800 km/h.

Z Dreamlineru aerolinie "plechovku na sardinky" neudělají

Pohled do ekonomické třídy Dreamlineru polské společnosti LOT

Kromě ekologičnosti se u Dreamlineru často vyzdvihuje pohodlí pro cestující. To je patrné už při pohledu na technické parametry stroje. Interiér kabiny pro cestující je o poznání širší než u konkurenčních strojů, což je umožněno právě využitím odlehčených kompozitových materiálů na trupu letounu. V Dreamlineru má kabina pro cestující šířku 5,50 metru, kdežto u A330 je to 5,28 metru a u B767 dokonce jen 4,72 metru. Příjemný a prostorný dojem z interiéru podtrhují větší okénka.

Ve srovnání s konkurenty také Dreamliner pojme méně cestujících: do standardní verze 787-8 se vejde 240 až 260 cestujících v závislosti na konfiguraci. Naproti tomu konkurenční Boeing 767 pojme až 350 cestujících a Airbus A330 dokonce až 440. Cestující tedy v novém boeingu mají mnohem více prostoru.

Kokpit Boeingu 787 Dreamliner

V případě Dreamlineru navíc mají letecké společnosti "svázané ruce" výrobcem. Boeing se rozhodl značně omezit variabilitu dodávaných interiérů. Nemělo by se tedy stát, že se šetřivá společnost rozhodne "našlapat" do letadla další řady sedaček.

Dreamliner si pochvalují i piloti. Ti oceňují především intuitivní a snadné ovládání řídicích prvků (vše je ovládáno elektronicky, tzv. fly-by-wire) a pohodlné head-up displeje, kdy pilot vidí zásadní informace o letu přímo na skle pilotní kabiny, ale také například velká okna, ze kterých je dobrý výhled na ranvej nebo pojezdové plochy.

Letadlo snů? Zatím

Mohlo by se tedy zdát, že Dreamliner je naprosto perfektní letadlo. Zda jím skutečně je, to ukáže čas. Boeing zde v dosud nevídané míře použil nové materiály a nové výrobní technologie (např. 3D tisk). Jako u každého nového postupu i zde hrozí, že se časem projeví "dětské nemoci". Dreamlinery jsou také osazeny relativně novými typy motorů, u nichž hrozí totéž riziko. Například letos v létě japonská společnost ANA odstavila pět svých Dreamlinerů s motory Rolls-Royce, protože hrozilo, že by části pohonných jednotek mohly předčasně korodovat.

V českém prostředí pak může být určitou nevýhodou i velikost letadla. České společnosti totiž mohou mít problém letoun "utáhnout" z ekonomického hlediska. Velký stroj na dálkové, tudíž méně frekventované tratě se zkrátka nemusí vždy podařit dostatečně naplnit.