Vesmírný triumf dal Kimovi výhodu v riskantním gambitu, tvrdí analytik

  • 14
Proč severokorejský režim vypustil svoji raketu do kosmu právě teď? Má k tomu několik důvodů. Podle analytika Benjamina Habiba si chce vytvořit lepší pozici při jednání o mezinárodní pomoci, u jeho sousedů se schyluje k volbám a diktátor Kim Čong-un si chce doma upevnit moc.

Pchjongjang vypustil svoji raketu Unha-3 poněkud překvapivě vzhledem k tomu, že v posledních dnech hlásil prodlevu kvůli poruše jednoho z motorů.

Kimova raketa

Severní Korea vypustila raketu, hlásí úspěšné dosažení orbity

Světová média píší, že vesmírné mocnosti své rakety většinou vypouští v létě či na jaře a KLDR úspěšným startem chtěla uctít první výročí úmrtí svého minulého vládce Kim Čong-ila. Habib připomíná, že komunistický režim měl také další motivy pro svoji velkou propagandistickou akci.

Ve východní Asii i za mořem právě probíhá série voleb a mocenských rošád. V listopadu svoji funkci obhájil americký prezident Barack Obama, poté se obměnilo vedení čínských komunistů, v jejichž čele usedl nový prezident říše středu Si Ťin-pching. A za pět dní se v Japonsku konají parlamentní volby, 19. prosince pak v Jižní Koreji budou volit nového prezidenta.

Tokio, Soul, Washington i Peking jsou stálými účastníky jednání o severokorejském jaderném programu. Habib upozorňuje, že KLDR zdaleka nemá v úmyslu vzdát se svého zkázonosného arzenálu. Opakovaně však vyvolává krize, aby od mezinárodního společenství vymámila potravinovou pomoc výměnou za slib zmrazení dalších jaderných či raketových testů.

Zahraniční pomoc je pro KLDR naprosto zásadní, protože režim nedokáže své vyhladovělé obyvatele nasytit. Dokud však u sousedů nebude nová vláda, nezasednou ani diplomaté k novému kolu jednání a soudruzi z Pchjongjangu nebudou mít s kým hrát svůj riskantní gambit o další dodávky jídla a energie.

Severní Korea se vypuštěním rakety snaží na sebe upozornit a ujistit se, že v Tokiu ani Soulu na ni během bouřlivých jednání po volbách nezapomenou, píše Habib pro server americké televize CNN. Vztah k totalitnímu režimu bude zároveň jedním z prvních velkých testů pro nové politické vůdce v Japonsku a Jižní Koreji.

Nesmělé reformy

Habib očekává, že budoucí prezident Jižní Koreje upustí od "katastrofální" politiky reciprocity současného prezidenta I Mjong-baka (během jeho vlády se vztahy mezi oběma zeměmi opět značně vyhrotily) a pokusí se s Pchjongjangem více vyjednávat. Naopak favoritem voleb v Japonsku jsou liberální demokraté, v jejichž řadách je více "jestřábů".

Odborník na východní Asii Habib upozorňuje, že demonstrace technologické zdatnosti také upevní pozici Kim Čong-una. Ostrá reakce Washingtonu navíc hraje do karet antiimperialistické propagandě jeho režimu. Postavení mladého diktátora se může ještě upevnit, pokud Pchjongjang bude pokračovat s nesmělými reformami zemědělství, které započal v minulém roce (o zavádění volného trhu v KLDR čtěte více zde).

Zárodky podnikatelství ovšem mohou pohněvat mocné hráče v aparátu komunistické strany a prestiž podpořená úspěšným startem rakety se proto bude Kimovi hodit. Start rakety Unha-3 je nicméně potřeba vnímat také v rámci závodů ve zbrojení. Jižní Korea nedávno rozmístila nové rakety schopné zasáhnout cíle kdekoliv v Severní Koreji a bezpilotní letadla s doletem až 300 kilometrů.

Úspěšná demonstrace rakety dlouhého doletu je tak dalším z řady tesáků, které Pchjongjang cení na své sousedy. Habib míní, že KLDR se pomalu dostává z fáze vývoje balistických střel do fáze jejich rozmístění. Totalitní režim získal další páku, jak od mezinárodního společenství vyloudit humanitární pomoc.

Grafika: Severní Korea odpálila utajovanou raketu a vypustila satelit na

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue