STŘEDOZEMĚ V NEW YORKU. Martin Freeman, Elijah Wood, Andy Serkis, Peter Jackson

STŘEDOZEMĚ V NEW YORKU. Martin Freeman, Elijah Wood, Andy Serkis, Peter Jackson a Ian McKellen na premiéře filmu Hobit: Neočekávaná cesta v New Yorku. | foto: Profimedia.cz

Postřehy ze Středozemě aneb jak jsem se potkala s Glumem i Gandalfem

  • 5
Londýn (Od naší zpravodajky) - Úterý, půl jedenácté dopoledne, londýnský hotel Claridge's. V přízemí, zdá se, nikdo netuší, že jim nad hlavami snídají hobit Bilbo Pytlík, trpaslík Thorin i mocný čaroděj Gandalf.

Tahle parta se spolu za poslední rok a půl vídala mnohem častěji než jen u prostřeného stolu, i když právě tam se v novém filmu Petera Jacksona Hobit: Neočekávaná cesta sešla poprvé. Po náročném natáčení má před sebou další šichtu: rozhovory.

Ty pro naši redakci trvaly každý pět minut a měly následovat v tomto pořadí: Andy Serkis (Glum) v 11:06, Richard Armitage (Thorin) v 11:30, Sir Ian McKellen 11:48, Martin Freeman (Bilbo) v poledne a na závěr sám režisér Peter Jackson ve 12:12. Žaludek se sevře na velikost sušené švestky a hlava šrotuje jako při maturitě, státnicích a testu na řidičák dohromady, než se ozve "Jano, pojďte za námi, čeká na vás Andy."

Podávám mu ledovou ruku a prozrazuji, že jsem u videorozhovoru poprvé. Zírám na něj, tedy přesněji na Gluma. Když se ptám, zda mu vadí, že oscarová komise stále nepovažuje zachycení pohybu a práci s hlasem za dostatečně zajímavou pro nominaci, usměje se.

Andy Serkis, filmový Glum, na premiéře filmu Hobit: Neočekávaná cesta v New Yorku

"Jsem rád, že vás to napadlo. Osobně totiž nevidím rozdíl v práci v klasickém kostýmu a mým ztvárněním Gluma. Jistě, že je třeba vzít v potaz počítačové zpracování, ale já se opravdu snažil, abych neimitoval sám sebe z Pána prstenů. A to bylo nejtěžší," přiznal se. Když vstal, hrbil se stejně jako jeho nejznámější "hrdina" a ještě mi stihl pošeptat, že jsem se vůbec neměla čeho bát.

Rozhovory ze Středozemě

V příštích dnech vám na iDNES.cz nabídneme sérii rozhovorů s tvůrci filmu Hobit: Neočekávaná cesta. Pozdravy českým fanouškům pošlou režisér Peter Jackson a herci Ian McKellen, Martin Freeman, Richard

Ukonejšená lehce vydechnu a už mě jemně bere za rukáv další poskok a vede mě za Thorinem, čímž se časový plán dokonale hroutí. Richard Armitage vypadá skvěle. Tedy ještě líp než na plátně. Odpovědi ale posílá do země. V testu, v němž jsem po něm chtěla vyjmenovat všechny trpasličí kolegy z jeho party, dokonale obstojí. "Fili, Kili, Bifur, Bofur, Bombur, Oin, Gloin, Dwalin, Balin, Dori, Nori a Ori. To víte, jsem s nimi pořád. A kdybych si náhodou nevěděl rady, Peter (myšleno Jackson) by mi poradil. On je totiž skvělý šéf," chválí vedení.

Právě k němu zamířím hned ze dveří. Když si před něj sednu a vypálím, že první animace k Hobitovi vznikla v Praze v roce 1966, vytřeští oči. "Fakt? To jsem vůbec netušil. Dá se to někde vidět?" ptá se spíš zdvořile. O návratu do Středozemě ale mluví s pokorou. "Film o Hobitovi je jiný než Pán prstenů. Velkou zásluhu na tom má Martin Freeman jako Bilbo, příběh totiž s humorem polidšťuje. Nikoho jiného jsem ani obsadit nechtěl," dodává.

Z nového Jacksonova filmu

Freeman, nejméně upovídaný člen štábu, k tomu pak říká: "Na červeném koberci máte dvojí tvář. Jedna říká, že jsem to samozřejmě čekal, a druhá se nestačí divit. Takže něco na té neočekávané cestě je skutečně neočekávané."

A co říct ke Gandalfovi? Snad jen to, že je skutečně kouzelný. Na krku měl totiž obří zelený kámen a z jeho rozmáchlých gest mrazilo v zádech. Vypadal sklesle, teprve později jsem se ale dočetla, že bojuje s rakovinou prostaty (o McKellenově nemoci čtěte zde).

Když zjistil, že jsem přijela z Prahy, na Hobita na vteřinu zapomněl. "Prahu mám spojenou s jedním velkým zážitkem. Hrál jsem tam Shakespeara. Při děkovačce jsem dostal kytici, tak jsem jeden květ vyndal a hodil ho směrem k Václavu Havlovi. A on ho chytil. Nikdy jsme se osobně nepotkali, ale tohle je má vzpomínka na něj," zaleskly se mu oči.