Oběť justičního omylu žádá 35 milionů. Zničilo ho to, říkají příbuzní

  • 273
Jan Šafránek si odseděl rok ve vězení za znásilnění, které nespáchal. Jeho sestra nyní u soudu vypověděla, že už dvacet let žije s cejchem devianta, přestože ho soud v roce 2010 očistil. Strýcové a teta pak popisovali své pochybnosti, když byl uznán vinným. Nyní se muž domáhá 35 milionů odškodnění.

"To je taková křivda, že je těžké to nyní shrnout," zahájila svou výpověď Jana Šafránková u Obvodního soudu v Praze 2, který rozhoduje o odškodnění pro jejího bratra. Poté popisovala, jak všichni v roce 1992 věřili v rychlé očištění tehdy devatenáctiletého mladíka. Jejich "Jenda" přeci spal doma, tak nemohl nikoho znásilnit. O to větší byl šok, když byl Jan Šafránek za znásilnění odsouzen.

"On se pro svou naivitu stal snadnou kořistí pro policii a justici," vysvětlovala u soudu Šafránková.

"Jenda" se vrátil domů po roce ve vězení. Sestra i další příbuzní u soudu vyprávěli, jak se z obyčejného, trochu málomluvného kluka stal člověk, který není schopen sám vést svůj život. Nevěří si, nevěří lidem, není schopný navázat vztah. Zůstala mu hlavně láska ke zvířatům a dětem.

"Mám pocit, že hlavně díky zvířatům to vůbec dokázal zvládnout," tvrdil strýc omylem odsouzeného Zdeněk Vlach. Rodina měla vždy v Hlinsku koně. Před obviněním řada dívek chodila za Šafránkem, jestli by se nemohly svézt. Po obvinění už nikdo.

Práci si hledal těžko, punc grázla mu zůstal

Rodina chtěla po návratu "Jendy" z vězení udělat za vším tlustou čáru, ale nešlo to. "Na malém městě to není možné. Pořád jsme byli rodina, co má doma toho grázla," vysvětlovala Šafránková s tím, že podobné řeči zní dodnes. I přes to, že její bratr byl po 18 letech od prvního nařčení osvobozen.

Jan Šafránek si kvůli odsouzení nemohl najít práci. Nakonec ho zaměstnal soukromník na jatkách, kde pracoval ve velmi obtížných podmínkách. Teprve po dvou letech přemluvil jeho otec své bývalé spolupracovníky ze správy silnic, aby mohl jeho syn jezdit na traktoru a uklízet cesty.

Všichni příbuzní u soudu vzpomněli na matku omylem odsouzeného, která se nedožila osvobozujícího rozsudku. Podle nich ji justiční omyl připravil o několik let života. Do poslední chvíle syna bránila. I její sestra a teta Šafránka připomněla, že už k ní kvůli tomu nechtěla jezdit. Protože bylo obtížné se s ní bavit o něčem jiném.

"My jsme tomu na počátku nevěřili, ale když pak rozhodl soud, nevěděli jsme, čemu věřit," uvedl strýc Jana Šafránka s tím, že podobně to měli i jejich synové, vrstevníci a kamarádi omylem odsouzeného. Sám Šafránek za celou dobu slyšení nepromluvil. Odmítl i výslech, který po něm soudkyně žádala.

Odškodnění je těžké určit, precedent neexistuje

Právě zpřetrhání rodinných vazeb, ale i zničením osobnosti Jana Šafránka, jeho cti, vážnosti a dalším příkořím odůvodňuje advokát Petr Kočí výši odškodnění.

Protože pro podobný případ u nás neexistuje precedent, poukazuje alespoň na podobné kauzy. Připomněl, že například Marek Vašut vysoudil na Aha milion korun, Michal Viewegh za tvrzení, že má milenku, 200 tisíc a soud nyní řekl, že to je málo. Lukáš Vaculík 300 tisíc za tvrzení, že je homosexuál.

"To vše byly krátkodobé případy, v podstatě se jednalo o jediný článek a nikdo z nich nebyl označen, že by porušil zákon. U mého klienta to trvalo osmnáct let," vysvětloval Kočí.

Připomněl také, že to je pro Jana Šafránka jediná možnost satisfakce. Viníci jeho odsouzení nikdy nebudou potrestáni, a to ani kárně, kvůli uplynutí promlčecí lhůty. Důkaz, zdravotní posudek, který Šafránka vylučoval jako pachatele, přitom od počátku ležel ve spise.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video