Šéf Hamasu Mišal přijel po desítkách letech do Palestiny. Prý se znovu narodil

  • 13
Šéf hnutí Hamas Chálid Mišal přijel do Pásma Gazy. Na palestinském území je po 37 letech, v Pásmu vůbec poprvé v životě. Bude tu slavit 25. výročí založení Hamasu. Na tiskové konferenci prohlásil, že se právě "potřetí narodil".

Mišal vstoupil do Pásma Gazy z Egypta, přes hraniční přechod Rafáh. Hned poklekl a políbil palestinskou půdu.

Exilový vůdce hnutí Hamas Chálid Mišal po příjezdu do Pásma Gazy (7. prosince...

Načež na tiskové konferenci prohlásil, že jeho historický příjezd do Pásma pro něj znamená třetí zrození. Poprvé přišel na svět opravdu - a to v roce 1956 na Západním břehu Jordánu. Podruhé prý v roce 1997, když v Jordánsku přežil izraelský pokus o atentát. Mimochodem, Mišal dodal, že počtvrté se narodí, až bude celá "Palestina osvobozena". Z jeho slov vyplývá, že počítá se zánikem Izraele.

Očekává se, že Mišal během dvou-, možná až třídenní návštěvy půjde do domu Šejcha Ahmada Jásína, již mrtvého zakladatele Hamasu. Navštíví nejspíš i místo, kde žil Ahmad Džabárí, šéf ozbrojeného křídla hnutí.

Hnutí Hamas

Hamas datuje svůj vznik 8. prosincem 1987, kdy mělo dojít k jeho ustavujícímu shromáždění. V ten den propuklo povstání, tzv. první intifáda. Zakladatelé Hamasu se však k prvnímu jednání sešli až den poté, prohlášení o vzniku hnutí v Gaze nese datum 11. prosince.

Motivace drobného posunu při datování je jasná: Hamas chce být jednoznačně spojován s intifádou. Zrod hnutí je vykládán jako reakce na tužby obyvatel – podle ideologů hnutí se zrodil z vůle obyčejného Palestince znechuceného zkorumpovanou i nepřijatelně sekulární Organizací pro osvobození Palestiny, jejíž dominantní složkou je hnutí Fatah.

Džabárího zabili letos v říjnu Izraelci při náletu. Následně se mezi Hamasem a Izraelem rozhořelo osmidenní prudké ostřelování. Při bojích zemřelo přes 170 Palestinců a šest Izraelců, připomněla britská stanice BBC.

Hlavním bodem Mišalova palestinského programu má být projev na sobotním shromáždění u příležitosti 25. výročí založení Hamasu. Hnutí vládne v Pásmu Gazy od roku 2007, druhou palestinskou enklávu, Západní břeh Jordánu, má pod kontrolou konkurenční Fatah prezidenta Mahmúda Abbáse. Nyní dochází k opatrnému sbližování obou hnutí, což se projevuje i tím, že se zástupci Fatahu na sobotní oslavu Hamasu. 

Chálid Mišal opustil palestinské území, konkrétně Západní břeh Jordánu, v roce 1967, po šestidenní válce. To mu bylo 11 let. Žil s rodinou v Kuvajtu, v roce 1971 vstoupil do Muslimského bratrstva. Podle stanice Al-Džazíra v roce 1975 krátce navštívil Západní břeh.

Později se přesunul do Jordánska, kde také v roce 1991 začalo jeho angažmá v Hamasu.

V roce 1997 přežil izraelský pokus o atentát, později se přesunul do Kataru a poté do Sýrie, kde se také v roce 2004 stal vůdcem Hamasu. Vystřídal již zmíněného Šejcha Jásína, kterého zlikvidovali Izraelci. Nakonec opustil i Sýrii, od letošního února žije v Egyptě a Kataru.

Jeho vysoce symbolickou návštěvu v Pásmu Gazy, kterou Hamas prezentuje jako "plod vítězství nad izraelskými okupanty", provázejí přísná bezpečnostní opatření.

Hnutí Hamas bylo založeno v roce 1987 poté, co začala první palestinská intifáda (povstání proti izraelské okupaci Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video