Více pacientů má šanci na transplantaci plic, lékaři umějí orgán ozdravit

  • 22
V Česku podstoupí ročně transplantaci plic zhruba 20 lidí, další desítky na ni čekají. Třetina z nich se ale operace nedožije. Nenajde se pro ně vhodný orgán. Situaci mění chirurgové z Fakultní nemocnice Motol. Úspěšně odzkoušeli metodu ozdravení plic dárce mimo lidské tělo. Odhadují, že takto zachrání o třetinu více životů.

Odborně se metodě říká ex vivo perfúze a rekondice. Lékaři při ní vyjmou plíce dárce, ale hned je nevšijí nemocnému pacientovi. Naopak je připojí na přístroje a až jeden den je pročišťují speciálním roztokem. Z plic díky tomu zmizí otok nebo látky, které v nich nemají co dělat. A kvůli kterým za běžných okolností nejde plíce vůbec pro transplantaci použít.

Celý proces probíhá pod plastovou průhlednou polokoulí. Prostředí plicím imituje lidské tělo. Například teplotou 37 stupňů Celsia, napojením na umělý oběh i ventilaci, jež plíce zvedá, jako by skutečně dýchaly.

Novou metodu, která se používá například v USA, letos úspěšně testovali chirurgové v pražské Fakultní nemocnici Motol. Po roce intenzivních příprav dokázali přeléčit úmyslně poraněné plíce. V pondělí úspěch zveřejnili na tiskové konferenci k 15. výročí první transplantace plic v Česku. Podle lékařů se díky nové metodě navýší počet orgánů vhodných pro transplantaci. A to je klíčové, protože nemocných pacientů je více než dárců.

"Třetina až čtvrtina pacientů umírá, aniž by se transplantace dočkala, protože se nenajde vhodný orgán. Nyní se toto číslo díky nové metodě podaří snížit," věří Pavel Pafko. Současný emeritní přednosta motolské chirurgické kliniky byl zakladatelem transplantace plic v České republice.

"Myslím, že budeme dělat o třetinu více transplantací," dodal Pafkův žák Robert Lischke, současný přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol.

Pro transplantaci plic je klíčová shoda v krevní skupině a také velikost orgánu. "Velké plíce nemůžeme voperovat do malého hrudníku," upozornil Lischke.

I proto je použitelná zhruba pětina plic od dárců. Ale důvody, proč orgán nejde použít pro transplantaci, jsou i jiné. Plíce mohou být poškozeny vlivem posmrtných procesů nebo při převozu těla dárce. "Ten může velmi ovlivnit hodnotu krevních plynů v krvi. Když je špatná, musíme nyní říci ne," popsal Lischke. Právě tuto hodnotu lékaři dokáží ozdravením plic mimo tělo ovlivnit. Stejně tak je mohou pročistit od obsahu žaludku, který se do nich může dostat.

V současné době na transplantaci plic čeká 41 lidí. Ozdravený orgán by poprvé mohl pomoci už příští rok na jaře. "Ještě proběhne série experimentů, ale jsme připraveni operovat, jakmile se vyskytne vhodná situace," doplnil Lischke.

Josef Moravec (vlevo) byl u nás prvním pacientem s transplantovanými plícemi. Na fotce s lékaři Pavlem Pafkem (vpravo), Robertem Lischkem (druhý zleva) a Jaromírem Kabátem (22. prosince 1997).

Právě v Motole před 15 lety transplantovali vůbec první plíce v Česku. Operaci tehdy provedl Pavel Pafko a zákroku předcházely cesty do Vídně. Od tamějších lékařů se Pafko učil.

Do dnešního dne v Česku lékaři zvládli úspěšně odoperovat 199 pacientů. A kromě léčení plic mimo lidské tělo si letos v srpnu připsali i úspěch v podobě první takzvané retransplantace. Podstoupila ji 55letá Hana Procházková z Liberce. Lékaři jí plíce transplantovali před 14 lety.

Lékaři a pacienti

První potíže se u ní objevily v roce 1993. "Začalo se mi špatně dýchat a neustále se to zhoršovalo. Dozvěděla jsem se, že trpím nemocí, při které se v plicích tvoří uzlíky a ty proto přestávají pracovat," popisuje paní Procházková.

Byla mezi prvními pacienty, které chirurg Pafko a lékaři jeho týmu vrátili do života. Vůbec první zákrok lékaři provedli 22. prosince roku 1997. Paní Procházkovou operovali v jejích 41 letech 4. října 1998. "Věděla jsem, že je to nový typ zákroku, který má svá rizika, ale brala jsem to tak, že jiná možnost není, jinak bych se udusila" vzpomíná nyní Hana Procházková.

Operace jí zásadně změnila kvalitu života. "Předtím jsem jenom seděla nebo ležela doma na posteli napojená na plicní ventilaci. Nemohla jsem vůbec nic. Po transplantaci jsem zase začala normálně fungovat," doplňuje.

Plíce ale začaly po letech vypovídat službu a Hana Procházková musela na operaci znovu. "To už jsem věděla, do čeho jdu a že to zvládnu, protože lékaři byli skvělí. Druhého zákroku jsem se proto nebála," tvrdí žena čtyři měsíce po druhé transplantaci plic.

Hana Procházková je první českou pacientkou, jež plíce potřebovala znovu operovat. Podle přednosty kliniky FN Motol nelze odhadnout, jak dlouho bude transplantovaný orgán fungovat. Čtrnáctileté fungování ale lékař považuje za úspěch.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue