„Byl jste jednička, pane ministře,“ jako by naznačoval prezident Václav Klaus odstupujícímu Alexandru Vondrovi. Jeho odbornost uznával, i když Vondra patřil k okruhu blízkých Václava Havla. | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Vondra možná zamíří do vedení NATO, ale popírá to. Klaus ho ocenil

  • 296
Budoucnost může končícího ministra obrany Alexandra Vondru zavést do nejvyšších pater NATO. Je to zatím jen spekulace, ale ne úplně neopodstatněná. Mandát současnému generálnímu tajemníkovi Aliance Andersi Foghu Rasmussenovi z Dánska končí v roce 2014. Odcházejícího ministra ocenil prezident Václav Klaus.

Jakou funkci by měl případně Vondra v NATO zastávat, dosud není jasné. MF DNES však píše, že by končícího českého ministra obrany Spojené státy rády viděly na postu nejvyšším, tedy coby prvního generálního tajemníka z bývalé východní Evropy.

Co čeká Alexandra VondruČtěte ve čtvrtek 29. listopadu

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Tento post nyní zastává Dán Anders Fogh Rasmussen, mandát mu končí příští rok a není dosud jasné, zda post bude zastávat i druhé funkční období. I proto se mluví o Vondrovi. "Velmi vlivní Američané tady o tom hovoří, protože Vondru považují za svého největšího spojence v postkomunistických zemích," řekl vysoce postavený český úředník v centrále NATO.

Co na to říká sám Vondra? "Nějaké takové návrhy či nápady jsem také slyšel. Nevylučuji vůbec nic, ale nikam se teď nehrnu," odpověděl na dotaz MF DNES, zda půjde do Severoatlantické aliance. O den později České televizi nicméně řekl, že "o něčem takovém rozhodně neuvažuje".

Prezident Klaus Vondru chválil

Odcházející ministr přišel ráno na Pražský hrad na pozvání prezidenta Václava Klause. Ten řekl, že ho Vondrova rezignace překvapila a že Vondru považoval za "jednoho z výraznějších ministrů obrany, které jsme měli".

Vondra patřil k okruhu lidí kolem Václava Havla a nikdy nebyl Klausovým vyloženým oblíbencem. Jako ministra ho nicméně Klaus uznával. Souhlasil například s ministrovou snahou připravit armádu k působení doma po výrazném omezení účasti v zahraničních misích.

O férových pracovních vztazích svědčí i to, že není pravidlem, aby si prezident na Hrad zval odcházející ministry.

Vondra tvrdí, že se potřebuje dát trochu dohromady, mimo jiné i zhubnout. V politice totiž výrazně přibral.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg potvrdil, že kolem Vondry krouží lidé, kteří se o jeho budoucnost zajímají. "Nedávno jsem hovořil s vlivnými Američany, kteří se o to rovněž zajímali," sdělil.

Je ovšem také možné, že další angažmá Alexandra Vondry bude prozaičtější - může nastoupit do diplomacie, a navázat tak na zkušenost, kterou s tímto oborem udělal jako český velvyslanec ve Spojených státech v letech 1997-2001.

Vondra ve středu oznámil, že z pozice ministra obrany k 7. prosinci odejde. Zdůvodnil to tím, že po neúspěchu v senátních volbách necítí, že by měl důvěru voličů (více najdete zde).

V pondělí se ještě zúčastní jednání Bezpečnostní rady státu, která se bude zabývat budoucností českého stíhacího letectva. Předmětem jednání bude nová švédská nabídka na provozování letounů Gripen, kterou Vondra bez dalších podrobností označil za "podstatně levnější" než předešlé nabídky výrobce (více zde).

Vondra oznámil rezignaci ve středu 28. 11. 2012

28. listopadu 2012

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video