Vondra končí. Ztratil jsem důvěru voličů, řekl odstupující ministr

  • 353
Ministr obrany Alexandr Vondra ve vládě končí. "Ministr kromě důvěry premiéra a kompetence potřebuje i důvěru voličů. Senátní volby ukázaly, že dostatečnou důvěru nemám," řekl Vondra. Neobhájil post senátora na Litoměřicku a už ani neobhajoval post místopředsedy ODS. Ve vládě skončí k pátku příštího týdne.

"Když jsem ministerstvo přebíral, věděl jsem, že to nebude procházka růžovým sadem," řekl Vondra na tiskové konferenci, na níž stál po boku premiéra Petra Nečase. Prohlásil, že jeho působení ve vládě je něco, za co se v žádném případě nemusí stydět. Dlouhodobě přitom čelil tvrdé kritice kvůli aféře ProMoPro, předražené zakázce během českého předsednictví v Evropské unii.

"Jsem člověk, který bez práce dlouho nevydrží, jsem typ workoholika," řekl Vondra k tomu, co teď bude dělat. Na rozloučenou s rezortem připravil i brožurku, ve které je podle něj shrnuto, čeho ve vládě dosáhlo. "Na shledanou, s pánem Bohem," uvedl na závěr tiskové konference.

Alexandr Vondra

1961 - narozen v Praze
1984 - ukončil studium geografie na Karlově univerzitě
1987 - podepsal Chartu 77, byl i jedním z jejích mluvčí
1989 - spoluzakladatel Občanského fóra
1990 až 1992 - poradce prezidenta Václava Havla
1992 až 1997 - první náměstek ministra zahraničních věcí
1997 až 2001 - velvyslanec v USA
2002 až 2003 - náměstek ministra zahraničních věcí
2004 až 2006 - soukromý podnikatel
2006 až 2007 - ministr zahraničí
2007 až 2009 - místopředseda vlády pro evropské záležitosti
2010 - ministr obrany

"Jeho odchod z vlády, který je dán politickými důvody, je politickou ztrátou," uvedl premiér Nečas. Vondrovi poděkoval a řekl, že s ním nadále počítá. Případné další změny ve vládě oznámím "v pravý čas", prohlásil předseda vlády.

Nečas nechtěl říci ani to, zda by mělo ministerstvo obrany zůstat ODS

Vyhnul se odpovědi na otázku, kdo bude novým ministrem. "Mám svou představu," řekl Nečas. Dále to nekonkretizoval. Nechtěl ani říci, zda si křeslo ministra obrany ponechá ODS.

Už delší dobu se spekuluje o tom, že ODS bude chtít získat ve vládě křeslo ministra dopravy, ze kterého příští týden odchází Pavel Dobeš ze strany LIDEM. Právě tato strana by pak mohla získat obranu, když se dopravy vzdá a přenechá ji občanským demokratům.

Vicepremiérka a šéfka nejmenší vládní strany LIDEM Karolína Peake výměnu křesel odmítala, ale s postupem času přestala být ve svých vyjádřeních tak kategorická. Sama ovšem nepočítá s tím, že by měla obranu vést. Strana LIDEM by mohla nominovat například svého poslance Viktora Paggio, který má z poslanců této strany k problematice nejblíže.

Stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček pochválil končícího Vondru za jeho odbornou kompetenci. "Byl to ministr, který rozuměl resortu obrany," poznamenal Hamáček. Předseda strany Bohuslav Sobotka si neumí představit, že by se ministryní stala Peake. "Měl by to být někdo, kdo má alespoň elementární přehled o ministerstvu obrany, paní Peake by neměla být v čele tohoto resortu, nemá pro to znalosti anipředpoklady," řekl Sobotka.

Vondra nabízel demisi už dřív. Kvůli aféře ProMoPro

Vondra byl dlouhodobě kritizován například v souvislosti s údajně předraženou zakázkou z doby českého předsednictví EU pro firmu ProMoPro. Kvůli ní už v dubnu 2011 nabízel Nečasovi svou rezignaci.

Vondrův konec ve vládě tehdy žádali po premiérovi i koaliční partneři. Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík ho tehdy označil za mrtvého muže, se kterým strana odmítá jednat (více zde). 

Kritika se také týkala zásahu vojenské policie České televizi v březnu 2011. Samopaly ozbrojené komando hledalo v kancelářích televize spis Vojenského zpravodajství, který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Ústavní soud později rozhodl, že akce byla nezákonná (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video