Sněhovou frézu před koupí vyzkoušejte silou. Nesmí podlehnout

  • 15
Sněhová fréza musí být v první řadě pevná. Měkký kov v náročných podmínkách neuspěje. Proto se před koupí ujistěte, zda na vás stroj působí tak festovně, aby se systém šneku a bunkru pod náporem těžkého nebo přemrzlého sněhu nezkroutil a nepolámal.

Když jsme před lety psali o sněžných frézách, vypadalo to téměř nepatřičně. V diskusích zaznělo, že koupě frézy je téměř výhradně problémem majitelů horských penzionů. Jenže jak jdou roky, ukazuje se, že je to pomůcka usnadňující práci stejně jako každý jiný pomocník kolem domu.

Kdo by tehdy tušil, že se z travního traktoru, tenkrát rarity pro pár vyvolených, stane běžný pomocník pro každého, kdo má větší zahradu? O robotických sekačkách ani nemluvě. Kdo si uměl tehdy představit, že by utratil deset tisíc za štípačku dřeva? A stejné je to i se sněhovou frézou. Je to investice, která ušetří čas a usnadní práci.

Jednostupňové a dvoustupňové frézy

Jednostupňové frézy jsou typickým pomocníkem do lokality, kde se bydlí a lze odstraňovat sníh pravidelně. Nepočítejte s tím, že by si poradila třeba s travnatým nebo štěrkovým podkladem. Zato pevný podklad, třeba asfalt nebo zámkovou dlažbu, dokonale vyškrábne až "na dřeň".

Počítejte však s tím, že sníh nesmíte nechat týden zamrznout anebo naopak rozbřednout. Ideální je vyjet s ní hned ráno, když jste zjistili, že napadlo deset centimetrů, případně pravidelně při dlouhotrvajícím sněžení.

Princip jednostupňové frézy

Princip dvoustupňové frézy

Dvoustupňová fréza toho podstatně více zvládne. Když pomineme zmíněné horaly, tak svým majitelům poslouží všude a odstraní jakýkoli typ sněhu od přemrzlého, který týden nikdo neodstranil, mokrého i čerstvě napadaného. Využijete ji jak v městských nebo satelitních zástavbách, kde jsou chodníky, zámkové dlažby nebo asfaltové cesty, tak i na nezpevněných cestách či v okolí domů či chalup, kde často na vás čeká nadílka, po týdnu či 14 dní, vysoká i několik desítek centimetrů.

Stejně jako u sekaček si při koupi dejte pozor na to, abyste nekoupili podmotorovaný stroj. Malá jednostupňová fréza se záběrem do 50 cm může mít tříkoňový motůrek, protože se počítá s tím, že bude odhazovat lehký čerstvý sníh. Malá dvoustupňová se záběrem kolem 50 cm už by měla mít motor s výkonem alespoň kolem šesti koní.

Plynule by se pak výkony měly zvedat podle šířky záběru, například u záběru kolem 80 cm by to mělo být už přes deset koní.

Zkoušeli jsme, jak se poperou oba typy strojů s týden starým zmrzlým sněhem. Z videa vidíte, že zatímco jednostupňová fréza bojovala téměř marně, dvoustupňová neměla problém.

15. ledna 2010

Dvoustupňová fréza si poradí i s hlinitým nebo travnatým podkladem. Nemůžete však počítat s tím, že by zámkovou dlažbu vyčistila až na podklad. Naopak: abyste si ji nepoškrábali, připevňují se v podobných případech na spodní část bunkru pryžové ližiny, někdy se jim také říká plazy. Takže nějaký ten centimetřík sněhu na podkladu zůstává.

Pevnost, pevnost a zase pevnost

Při uklízení sněhu nikdy nemáte jistotu, jaký "dáreček" se na podkladu najde. Můžou tam být klacíky, kameny, zmrzlé sněhové koule nebo třeba štěrk. Velmi tedy záleží na tom, jak odolná je konstrukce stroje. Poškodit se může šnek, bunkr frézy i převodovka.

Ošidné je pak kupovat frézu jen podle obrázku na internetu, v principu totiž vypadají všechny skoro stejně. "Obejděte si obchody a v první řadě pevně chytněte za kovový šnek. Zkoušejte, zda se nepodvolí vaší síle, nesmí se ani hnout. A klidně si vylezte na bunkr. Když udrží stokilového chlapa, aniž by se prohnul, máte jakousi jistotu, že výrobce na materiálu nešetřil," radí Jiří Janoušek ze společnosti Mountfield.

Šnek by měl být tak pevný, že se pod tlakem neohýbá.

Důležitou součástí každé frézy jsou takzvané střižné šrouby. Ty chrání převodovku šneku před zničením v případě, kdy by se z jakéhokoliv důvodu zablokoval. V tomto okamžiku se šroub prostě "přestřihne". Musí se sice vyměnit, to však stojí podstatně méně než oprava nebo výměna převodovky.

Ovládání

Se sněhovou frézou se často pracuje v nelidských podmínkách, kdy sněží, fouká vítr, mrzne, je tma nebo šero. Proto jsou důležité i takové drobnosti, které vypadají na první pohled jako nepodstatné znaky komfortu.

Práce s nastavováním komínku: Podle zkušeností se osvědčilo, že na jeho otočení je ideální převod na zhruba 2,5 otáčky kliky. Při tomto zpřevodování to jde ještě snadno, ale přitom dostatečně rychle. A že se s ním musí otočit při každé otáčce stroje.

Řízení komínku joystickem z ovládacího panelu

Fréze by neměla chybět převodovka se zpátečkou.

Elektrické startování pomocí kabelu do zásuvky

Fréza s vyhřívanými rukojeťmi

Vyšší modely mívají ovládání pomocí joysticku (podobnému jako pro ovládání počítačových her). V tomto případě pak máte veškeré ovládání na panelu mezi řídítky pěkně po ruce a jde to snadno a přesně.

Osvětlení: Opět na první pohled zbytečnost. Ale když přijedete v pátek večer na chalupu, možná vás rovnou manželka vyžene uklidit. Pak se reflektor bude hodit. Podobně je to s vyhříváním řídítek. Drobnost, ale v mrazu potěší.

Elektrické startování: zvláště ve větších mrazech může být klasický start šňůrou obtížnější. Některé modely mají startér na akumulátor, ideální v mrazech je však startování pomocí kabelu do zásuvky. Pomocný motorek pak roztočí hlavní motor, takže pak si s mašinou poradí i slabší člen domácnosti.

Vypínání pohonu kol: To je ideální do míst, kde se předpokládá nutnost obracení na malém prostoru. Na sněhu sice není problém otočit se i se stálým pohonem obou kol, ale při potřebě častého manévrování tato technická vychytávka potěší.

Soutěžte o sněhovou frézu

Jednostupňová fréza Powerlite 2010

Sněhová fréza Powerlite 2010 je ideální benzínová fréza pro úklid sněhu z menších ploch se zpevněným povrchem, jako je zámková dlažba či asfalt. Díky patentovému systému šneku Power Curve čistí rovné plochy chodníků a příjezdových cest až na podklad a zároveň pohybuje frézou vpřed.

Vzhledem ke svým kompaktním rozměrům a nízké hmotnosti s ní mohou pracovat i ženy a starší lidé. Fréza má záběr 46 cm a za minutu odhodí až 499 kilogramů sněhu.

Soutěžit můžete zodpovězením soutěžní otázky ZDE týden, tedy do 3. 12. 2012 včetně.

5. 12. 2012: Vítězkou soutěže se losováním ze správných odpovědí stala Sylva Penkalová. Blahopřejeme. Sponzor soutěže ji bude kontaktovat, aby se mohli domluvit na předání ceny.