Okamura boj o Hrad nevzdává. Chce zkoumat všechny podpisy kandidátů

  • 412
Všechny podpisy pro všechny kandidáty na prezidenta chce nechat zkontrolovat senátor a podnikatel Tomio Okamura. Dál bude bojovat o možnost účastnit se přímé volby prezidenta. Podá žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu proti vyřazení ze seznamu kandidátů a svých práv se bude domáhat případně i u Ústavního soudu.

"Ministerstvo vnitra fatálně selhalo," prohlásil Okamura na mimořádném brífinku, který v pondělí odpoledne svolal do pasáže v centru Prahy, kde má svou kancelář.

"Nejde o neexistující petenty, jde o lidi z masa a kostí," hájil senátor podpisy pod peticemi pro jeho kandidaturu. "Považujeme vyškrtnutí těch občanů, kteří neuvedli, nebo uvedli nesprávně svou adresu trvalého bydliště za omezování jejich ústavních práv. Jediným správným řešením podle něj zároveň je, aby byly přezkoumány všechny podpisy pro něj i pro další kandidáty.

Volba prezidenta

PODPISY: Vnitro vyřadilo z boje Dlouhého, Okamuru a Bobošíkovou
SPOR: Místo průměru vadné podpisy sečetli
KANDIDÁTI: Přihlášku podalo 11 lidí, z toho 3 ženy
PŘEHLEDNĚ: Co bude po kontrole podpisů
SERIÁL: Profily kandidátů na prezidenta
SOUHRN: Vše o přímé volbě prezidenta

TERMÍN: První kolo voleb je naplánované na 11. a 12. ledna 2013, druhé kolo na 25. a 26. ledna.

Právně ho bude zastupovat Klára Samková, která se také do přímé volby přihlásila, ale podpisy sehnat nedokázala. V rozhovoru pro iDNES.cz řekla, že bude u Ústavního soudu požadovat zrušení zákona o přímé volbě i změny ústavy, podle níž je ke kandidatuře třeba sehnat 50 tisíc podpisů, když za kandidátem nestojí 20 poslanců nebo 10 senátorů.

Okamurovi ministerstvo vnitra škrtlo 26 215 podpisů z 61 966, které dodal. Ze všech kandidátů tak měl podle vnitra na peticích vůbec nejvíce chyb. Při první kontrole 8 500 podpisů jich ministerstvo vnitra u Okamury našlo 19,4 procenta, u druhého vzorku bylo dokonce 23 procent chyb.

"Ministerstvo lže, když tvrdí, že jsou tu dva či více výkladů," prohlásil Okamura o tom, jak vnitro hájí způsob škrtání hlasů prezidentským kandidátům. Ani kdyby vnitro procento chyb u Okamury nesečetlo, ale zprůměrovalo, jak to mělo udělat podle všech odborníků na ústavní právo, kteří se k věci vyjádřili, novopečenému senátorovi za Zlínsko by to k překročení hranice 50 tisíc podpisů nestačilo.

Podobně jako v případě Vladimíra Dlouhého, který už v pátek oznámil, že se obrátí na Nejvyšší správní soud kvůli chybně zvolené metodě škrtání podpisů (více zde).

K Nejvyššímu správnímu soudu zamíří i šéfka neparlamentní Suverenity Jana Bobošíková, kterou postup ministerstva vnitra poškodil nejvíce ze tří vyřazených kandidátů pro přímou volbu prezidenta.

Kdyby se totiž v jejím případě čísla z obou kontrol zprůměrovala, měla by podpisů více než 50 tisíc i po jejich proškrtání. Bobošíková proto v pondělí ráno ještě před podáním žaloby k Nejvyššímu správnímu soudu vnitro vyzvala, aby opravilo "zjevné chyby" ve svém postupu a na oficiální seznam kandidátů ji vrátilo. To Václav Henych z ministerstva vnitra odmítl (více o postupu Bobošíkové najdete zde).

V pondělí Nejvyšší správní soud dostal první stížnost kvůli přímé volbě prezidenta. Podal ji Jiří Kesner, jenž shromáždil jen 54 podpisů a vnitro jej odmítlo registrovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue